Bankrots, jeb privātpersonas maksātnespējas process ir finanšu instruments, ko iespējams izmantot, ja tev ir pārāk daudz parādi un tu nespēj ar tiem tikt galā, un tu vari nokārtot šo maksātnespējas procesu un tikt vaļā no visiem saviem aizdevumiem. Bankrots protams nav nekāds vieglais solis, jo visi tavi īpašumi, gan kustamie, gan nekustamie tiks izsolīti un nauda, kas no tiem tiks saņemta tiks atdota kreditoriem. Bet galu galā, pēc dažu gadu daļas no saviem ienākumiem atdošanas kredītiem tu varēsi atsākt jaunu finanšu dzīvi pilnīgi bez parādiem un būtībā visu sākt no jauna! Bet, kā pareizi rīkoties un ar ko vajadzētu sākt pēc tam, kad visas saistības ir sašķeltas un tu esi kā no jauna piedzimis?
  • Maksā visus rēķinus laikā – Viens no pirmajiem soļiem, kad tu esi atbrīvojies no visām savām kredītsaistībām, ir sākt maksāt laicīgi visus rēķinus, kas tev ir jāmaksā un neuzkrāt vairs parādus. Ikdienas tēriņiem un ikmēneša maksājumiem vajadzētu būt tavai prioritātei, jo visticamāk, ka, ja tev bija jāveic maksātnespējas process, tad kaut kas tavā naudas menedžmenta procesā nav kārtībā un tev ir jāsāk tas sakārtot.
  • Sāc konstruktīvu budžetu – Konstruktīvs budžets nozīmē to, ka tu aktīvi strādā pie šī budžeta uzlabošanas, uzskaiti visus savus ienākumus un izdevumus, lai varētu izdarīt dažādus secinājumus un gan samazināt izdevumus gan arī palielināt ienākumus. Pēc bankrota tev būtu nopietni jāpiedomā pie savas naudas tērēšanas un jāveido budžets, kur tu tērē mazāk naudu nekā nopelni lai varētu domāt par kāda veida uzkrājumu veidošanu.
  • Veido uzkrājumusNaudas krāšana ir ļoti svarīga jebkura cilvēka finanšu situācijas uzlabošanas daļa un noteikti, ka pēc bankrota, ja tev arī bija kādi uzkrājumi, tie tika atdoti bankai vai izdalīti citām iestādēm un tāpēc visi uzkrājumi ir jāsāk no jauna. Protams, sākumā ir jāsāk ar rezerves iekrājumiem un tad var domāt par kaut ko nopietnāku, bet pa lielam uzkrājumu veidošana ir ļoti pateicīga, it sevišķi, ja tev izdodas uzkrāto naudu vēl palielināt ar noguldījumiem vai kā savādāk saņemot procentuālu kāpumu.
  • Sāc iekrāt naudu vecumdienām – Pēc tam, kad tu esi sācis veidot ikdienas un rezerves iekrājumus, tu vari sākt domāt par savām vecumdienām un sākt iemaksas pensiju 3. līmenī vai kā savādāk nodrošināties pret dažādām finanšu situācijām kas nākotnē var tevi piemeklēt. Laiki, kad visi var paļauties uz valsti un valsts garantētu pensiju ir jau sen garām, un nu katram pašam ir jādomā par savu finansiālo stāvokli un to, kur viņš ņaudu pelnīs un uzkrās.
  • Kredītus ņem tikai ārkārtas gadījumos – Pēc bankrota diezin vai tev būs iespējams saņemt kredītus un, ja arī tas būs iespējams tad visticamāk, ka tev būs jāsāk ar lielu procentu kredītiem ar nopietniem nodrošinājumiem, jo kredītiestādes tev neuzticēsies. Bet, nopietni padomā vai tev to vispār vajag, jo, visticamāk, ja tu jau vienu reizi esi veicis bankrotu, tad tas ir bijis dēļ lielām parādsaistībām un vai tev otro reizi atkal vajadzētu šādi ieslīgt lielos parādos. Ja tev kredīts ir nepieciešams tad 100 reizes padomā kā tu atmaksāsi un izdomā dažādus rezerves plānus un tikai tad izvēlies ņemt šo kredītu, kad esi 99% drošs, ka spēsi to atmaksāt.
Maksātnespējas process pats par sevi ir ilgstošs un arī finanšu situācijas nostabilizēšana pēc šī procesa ir ilgstoša un prasīs nopietnu darbu, bet, palēnām tev izdosies atgūt visu, kas tev jau bija, un, iespējams, pat vēl vairāk!