Ātrie kredīti no 18 gadiem

Šis vecums ir pats atbildīgākais ja aizņemies, tāpēc esiet prātīgi un nesabojājat savu kredītvēsturi.


Aizdevējs Saņemšanas laiks Pirmais bez % Max pirmo reizi Maksimālā summa LNKA biedrs Min/max vecums Darba laiks
10 min 100 – 5000 € 5000 € 18 – 70 D:  08:00 – 22:00
B:  08:00 – 22:00
15 min 1000 – 25000 € 25000 € 18 – 75 D:  09:00 – 23:00
B:  10:00 – 17:00
24 stundas 500000 € 500000 € 18 – 70 D:  08:00 – 17:00
B:  Slēgts
15 min 100 – 3000 € 3000 € 18 – 75 D:  09:00 – 19:00
B:  Brīvs

 

18 gadu vecums bioloģiski un, galvenokārt, juridiski ir tas laiks, kad persona no bērna kļūst par pieaugušo, un, kā definēts Latvijas Republikas “Bērnu tiesību aizsardzības likumā”, bērns ir persona, kas nav sasniegusi 18 gadu vecumu. Šo juridisko normu dēļ pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas persona vairs nav uzskatāma par bērnu, tāpēc arī to vairs nav iespējams adoptēt, medicīniskie pakalpojumi no valsts puses vairs netiek apmaksāti, turklāt, ja pēc 18 gadu sasniegšanas persona neturpina nekāda veida mācības, tā vairs netiek uzskatīta par apgādājamu personu.

Lielā daļā pasaules valstu, tostarp arī Latvijā, 18 gadu vecuma sasniegšana ir tas brīdis, kad cilvēks kļūst par pilngadīgu personu. No pilngadības iestāšanās brīža cilvēkam tiek sniegtas vairākas privilēģijas, daudz un dažādas iespējas, kas līdz 18 gadu vecumam nebija pieejamas. Latvijā 18 gadu vecums sniedz iespējas kārtot un iegūt transporta līdzekļu vadītāja apliecību jeb autovadītāja tiesības, iegādāties, kā arī lietot tabakas un alkohola izstrādājumus, apmeklēt naktsklubus, bārus, spēļu zāles un kazino, piedalīties parlamenta vēlēšanās, noslēgt laulību, iestāties profesionālajā dienestā, iegūt atļauju ieroču nēsāšanai, bez liekas dokumentācijas vai aizbildņa ceļot ar gaisa vai ūdens transportu uz ārvalstīm, kā arī legāli nodarboties ar daudzām citām, līdz 18 gadu vecumam liegtām nodarbēm.

Neskaitot iepriekš minētās nodarbes, 18 gadu vecums sniedz iespēju iegūt arī kredītu.

  • Kredītus personām no 18 gadu vecuma izsniedz visi Latvijas banku kreditori jeb visas komercbankas, kas reģistrētas Latvijā. Tās ir tādās bankas kā, piemēram, “SEB”, “Swedbank”, “ABLV”, “Rietumu banka”, “Citadele”, “DNB”, “Nordea”, “Norvik”, “GE Money”, “PrivatBank” un citas bankas.
  • Personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, ir iespējams aizņemties kredītu arī pie Latvijas nebanku kreditoriem. Tiesa gan, to nav daudz – pašlaik šādu iespēju piedāvā tikai “Credit24” un “InCredit Group”, kā arī tādi auto kredīta izsniedzēji kā “Mogo.lv”, “Vita Credit”, “Auto SOS Credit”.
  • Ja runājam konkrēti par ātro kredītu izsniedzējiem, tādi patlaban ir tikai divi – “Credit24” un “InCredit Group”.

Protams, jāatceras, ka visi iepriekšminētie banku un nebanku sektoru kredītdevēji viennozīmīgi visām 18 gadus vecām personām neizsniedz aizdevumus – tāpat kā pirms jebkura aizdevuma izsniegšanas kreditētāji izvērtē tādus sava potenciālā klienta rādītājus kā kredītvēsture, kredītspēja, kā arī vēlamā aizdevuma apmērs.

Ja šie rādītāji ir negatīvi vai neatbilstoši kreditora prasībām, par aizdevuma piešķiršanu ir jāšaubās – vai klients, kurš jau reiz ir sabojājis savu kredītvēsturi un kuram ir vāja maksātspēja, spēs nokārtot šīs kredītsaistības? Šaubas vēl vairāk pastiprina fakts, ka personai ir tikai 18 gadi, un tās atbildības un pastāvības izjūta, kā rāda vairākuma kreditoru pieredze, vēl nav nostabilizējusies. Tieši personas morālā brieduma trūkums ir tas faktors, kāpēc lielākā daļa kredītdevēju nemaz nepiedāvā savus pakalpojumus personām, kuras ir tikai 18 gadus vecas, kaut gan likumā tas nav aizliegts. Atklāti sakot, šādas personas atrodas augsta riska grupā, jo tās, aizņemties kredītu, bezatbildības un jaunības trakuma dēļ var sabojāt savu kredītvēsturi, kas var ietekmēt jebkuras nākotnes kredītsaistības, kā arī negatīvi ietekmēt kreditēšanas kompānijas finansiālo stāvokli. Turklāt, 18 gadu vecumā daudzi vēl tikai mācās vai studē un nestrādā, tāpēc, ja arī persona ir pietiekoši atbildīga un prātīga, lai noformētu kredītu, tā tomēr ir maksātnespējīga.

Ja runājam par potenciālā klienta kredītvēsturi, tajā tiek vērtēts, vai un kā ir nokārtotas iepriekšējās kredītsaistības. Kredītvēsturi bojā tādi faktori kā maksājumu neveikšana vai kavēšana. Kā rāda pieredze, vismazākās izredzes iegūt aizdevumu ir tad, ja personai ir vēl nenokārtotas iepriekšējās parādsaistības. Būtiska ir arī maksājumu disciplīna – ja persona regulāri ir kavējusi maksājumus, tas liecina par tās aizmāršību un neuzticamību. Pozitīvais aspekts 18 gadīgas personas kredītvēstures izvērtēšanā ir fakts, ka tā, visticamāk, vēl nav sabojāta, jo, kā zināms, pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas Latvijā nav iespējams saņemt aizdevumu. Jaunam kredītņēmējam, ja vien tas nav atkarīgs no pastāvīgas aizņemšanās, ir lielākas izredzes saņemt aizdevumu.

Vērtējot potenciālā klienta kredītspēju jeb maksātspēju, tiek vērtēti personas ienākumi – to regularitāte un apjoms. Ja personas ienākumi ir stabili un atbilstoši aizdevuma apmēram un atmaksas termiņam, personu var uzskatīt par kredītspējīgu. Pirmkārt, tiek vērtēts, vai personai ir darbs un darba alga. Ja to nav, tiek lūkots pēc citiem ienākumu avotiem, kādi vien 18 gadus vecai personai varēti būt – sociālajiem pabalstiem, honorāra, ziedojumiem, vecāku piešķirtajiem finanšu līdzekļiem, tā saucamajiem pasīvajiem ienākumiem u.tml. finanšu avotiem. Ja citu ienākumu kopējais apjoms un regularitāte ir adekvāti aizņēmuma summai un kredītvēsture ir pozitīva, faktiski aizdevējam nevar būt nekādi attaisnojumi aizdevumu nepiešķirt.

Ja iepriekš minēto faktoru dēļ aizdevums tiek atteikts, gan banku, gan nebanku (izņemot ātro kredītu) aizdevējiem var piedāvāt nodrošinājumu – ķīlu vai galvojumu, kur par galvotāju var kalpot, piemēram, 18 gadīgās personas vecāki. Nodrošinājums var kompensēt personas atbilstības trūkumus. 18 gadu vecumā aktuālākais kredīta veids ar nodrošinājumu ir studiju vai studējošā kredīts, jo šajā vecumā vairākums jauniešu vēl tikai studē, bet paši nestrādā.

Ja tomēr runājam konkrēti par ātro kredītu izsniedzējiem, jāpiemin, ka lielākā daļa šo aizdevēju nenodarbojas ar detalizētu un nopietnu kredītvēstures un maksātspējas izvērtēšanu, jo to aizdevumu pieteikšanas un izsniegšanas tehnoloģija ir specifiska. Ātrie kredīti tiek pieteikti un izsniegti ar interneta vai, nereti, ar SMS starpniecību, tāpēc potenciālā klienta vērtēšana notiek virspusēji un vispārīgi, automātiski novērtējot internetā aizpildīto, speciāli izveidoto aizdevuma pieteikuma formu, kurā prasīti konkrēti dati. Turklāt, šie aizdevēji var atļauties šādi rīkoties, jo tie izsniedz nelielas summas uz nelieliem atmaksas termiņiem, tādējādi samazinot savus finansiālos riskus. Tāpēc, kā nākas secināt, ja arī 18 gadīgai personai ir sabojāta kredītvēsture vai slikta maksātspēja, tai ir iespējas kandidēt uz ātrā kredīta aizdevumu.

Ātrais kredīts ir nebanku kreditoru īstermiņa aizdevumu veids, kas tiek pieteikts internetā, kontā tiek ieskaitīts 15 minūšu laikā, tiek izsniegts uz termiņu līdz 45 dienām un apmērā no 1 līdz 10000 eiro, un vairākumā gadījumu šo aizdevumu iespējams pieteikt arī ar īsziņas palīdzību, tehnoloģiski šo aizdevumu padarot par SMS kredītu.

Ja jums ir 18 gadu un jums ir negatīva kredītvēsture vai slikta maksātspēja, nav ieteicams ņemt nekāda veida aizdevumu, bet, ja jūsu kredītvēsture ir pozitīva un maksātspēja ir laba, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo stāvokli ilgtermiņā un atbildīgi apsveriet nepieciešamību aizņemties kredītu – varbūt jūs varat bez tā iztikt?

Ja tomēr nolemjat par labu aizņēmumam, piedāvājam jums salīdzināt ātro kredītu aizdevējus, kuri sniedz pakalpojums personām no 18 gadiem, izvērstā tabulā.

Kredītu no 18 gadu vecuma praktiski vajadzētu izsniegt visiem aizdevējiem, jo tiklīdz, kā jaunietis ir sasniedzis šo 18 gadu barjeru, tā viņš oficiāli skaitās pilngadīgs un tāpēc viņam būtu jāvar saņemt visus tos pašus pakalpojumus, ko pieauguši cilvēki saņem. Tieši tāpēc ir jocīgi, ka cilvēkam, kuram ir visas tiesības precēties, vadīt transportlīdzekli un lietot alkoholiskos dzērienus nav atļauts aizņemties naudu, kas teorētiski ir viņa tiesība. Protams, ne visi jaunieši ir pietiekoši pieauguši, lai varētu veikt racionālus lēmumus, bet tieši tāpat ir arī daudz cilvēku kuriem ir 30 un 40 gadu, kas vēl ir “bērna prātā” un vai mums arī viņiem būtu jāaizliedz ņemt kredītus? 18 gadi ir pārejas posms, un, ja visas pārējās lietas, ko mēs uzskatam par paredzētām pieaugušajiem tiek no šī vecuma atļautas, tad arī kredītu saņemšanai nebūtu jābūt šķērslim. Un vēl jo vairāk, palasot likumus tajos nav nekas teikts par to, ka kredītus nedrīkstētu izsniegt jauniešiem, kuri ir 18 gadus veci, un tieši otrādi paskatoties cilvēktiesības, tas pat varētu tikt uzskatīts par pārkāpumu, ka vienai cilvēku grupai netiek piedāvāts pakalpojums, lai gan viņi ir pieauguši.

Ja mēs apskatam statistikas datus, tad redzams, ka 18 gadīgi jaunieši Latvijā vidēji ir ap 30 tūkstošiem un ja vēl pieskaitām 19 un 20 gadus jaunus cilvēkus, tad kopējais skaitlis ir tuvu pie 70 tūkstošiem, un šiem cilvēkiem ātro kredītu pakalpojumus vienkārši nav iespējams saņemt. Un šie jaunieši droši vien nav īpaši sajūsmā, ka viņiem šāds pakalpojums ir liegts, pat tad, ja lielākajai daļai šos īstermiņa kredītus nevajadzēs izmantot, tomēr noteikti ir cilvēki, kam to vajadzēs, bet kuriem nebūs tādas iespējas. Tāpēc, manuprāt aizdevējiem nevajadzētu šādi ierobežot kādu sabiedrības daļu un izsniegt kredītus arī no 18 gadu vecuma.

Pēdējo reizi atjaunots: