Kredītlīnija

Kredītlīnija, kredītlimits vai arī patēriņa kredīts - jauns, ērts un izdevīgs pakalpojums Latvijas tirgū.


Aizdevējs Saņemšanas laiks Pirmais bez % Max pirmo reizi Maksimālā summa LNKA biedrs Min/max vecums Darba laiks
15 min 100 – 10000 € 10000 € 20 – 75 D:  07:00 – 23:00
B:  07:00 – 23:00
10 min 100 – 5000 € 5000 € 18 – 70 D:  08:00 – 22:00
B:  08:00 – 22:00
15 min 100 – 5000 € 5000 € 18 – 80 D:  07:00 – 23:00
B:  07:00 – 23:00
15 min 50 – 5000 € 5000 € 18 – 80 D:  08:00 – 23:00
B:  08:00 – 23:00
Ferratum logo 10 min 10 – 3000 € 3000 € 20 – 75 D:  08:00 – 20:00
B:  09:00 – 18:00
5 min 50 – 1500 € 1500 € 20 – 75 D:  07:00 – 23:00
B:  07:00 – 23:00
15 min 100 – 3000 € 3000 € 18 – 75 D:  09:00 – 19:00
B:  Brīvs

 

Ikvienam cilvēkam dzīvē gadās situācijas, kad pēkšņi rodas negaidīti izdevumi, bet lieku naudas līdzekļu to nomaksai nav. Var būt nepieciešams automašīnas remonts, neparedzēta ārsta vizīte, ir noticis kāds negadījums, no kā radušies neparedzēti izdevumi, vai kas cits. Šādos gadījumos tiek piedāvāti dažādi risinājumi un viens no šiem risinājumiem ir kredītlīnija. Ātrie kredīti, patēriņa kredīti ir jau diezgan labi pazīstami un zināmi, taču pavisam nesen gan bankas, gan privātie kreditori sāka piedāvāt saviem klientiem tādu pakalpojumu kā kredītlīnija. Kopumā var teikt, ka kredītlīnija ir kas ļoti līdzīgs citiem aizdevuma veidiem, kā arī ietver sevī kredītkartes sniegtās funkcijas, tomēr ir dažas pavisam būtiskas nianses, kuras ikvienam kredīta ņēmējam ir vērts zināt. Kredītlīnija ir aizdevums, kurā pats klients var noteikt, kāds būs kredītlīnijas limits, kā arī cik garš būs termiņš, kad šo aizdevumu var izmantot. Turklāt kredītlīnijas ņēmējam nav jākonkretizē, kādiem mērķiem šie papildu līdzekļi tiks izmantoti. Kredītlīnijas gadījumā cilvēks var izmantot tik daudz, cik nepieciešams no kredītlīnijas limita – ja nav vajadzīga visa piešķirtā naudas summa, tad tā arī nav obligāti jāizmanto. Tāpat arī kredītlīnijas izmantotājs var izmantot saņemto naudu tad, kad tā ir patiešām vajadzīga – tas nav jādara uzreiz pēc tam, kad nauda ir ieskaitīta kontā. Protams, naudu kredītlīnijas apmēros gan var izmantot tikai noteiktajā termiņā. Atšķirībā no overdrafta kredītlīnijas gadījumā tiek samazināts risks, ka cilvēks var nonākt lielos parādos, jo pats kredīta ņēmējs nosaka, cik ilgu laiku kredītlīniju viņš izmantos un kādā apmērā viņš pārtērēs savus līdzekļus.

Sākot izmantot kredītlīnijas līdzekļus, klientam, protams, tie ir arī jāatmaksā. Vienā mēnesī izmantotā kredītlīnijas summa ir jāatmaksā – to var darīt gan pilnā apmērā, gan tikai samaksājot minimālo noteikto summu. Pēc tam klients var atkārtoti aizņemties no kredītlīnijas piešķirtajiem līdzekļiem. Viena no priekšrocībām, kas piemīt kredītlīnijai, ir tāda, ka klients var aizņemto naudas summu atmaksāt savam kreditoram ātrāk. Un kas pats svarīgākais – šādi ietaupīt uz procentiem. Ja citiem kredītu veidiem, piemēram, ātrajiem kredītiem, neskatoties uz apstākli, ka nauda tiek atmaksāta ātrāk, ir jāveic pilna apjoma samaksa par procentiem, tad, izmantojot kredītlīniju, klients samaksā procentus tikai par to tiem naudas līdzekļiem, kas patiešām ir izmantoti. Bet vislielākā kredītlīnijas priekšrocība ir tāda, ka, ja klients šo aizdevumu nav izmantojis, tad par to arī nav jāveic nekādi maksājumi. Līdz ar to kredītlīnija darbojas kā nodrošinājums – ja papildu naudas līdzekļi ir nepieciešami, tad tos var izmantot. Bet, ja tie nav nepieciešami, tad par tiem arī nekas nav jāmaksā, jo banka vai privātais kreditors šos līdzekļus nav zaudējis. Lai gan šādiem gadījumiem ir paredzēti tieši ātrie kredīti, kas nodrošina kredīta ņēmējam naudu brīžos, kad tā steidzami ir nepieciešama, tomēr kredītlīnija ir labāks un izdevīgāks variants. Ja cilvēkam kredītlīnija ir pieejama, tad šī naudas summa atrodas bankas kontā. Līdz ar to tas nozīmē, ka to var izmantot jebkurā diennakts laikā. Toties ātros kredītus ne vienmēr iespējams saņemt, jo tagad ir ierobežots laiks, kurā naudu var saņemt. Tāpat arī bieži vien ātrie kredīti netiek piešķirti svētku dienās, kā arī brīvdienās laika posms, kad saņemt kredītu, ir īsāks.

Kredītlīniju iespējams izmantot kā privātpersonām, tā arī uzņēmumiem. Privātās personas var izmantot kredītlīniju kā garantiju un drošību nākotnei, ka pēkšņi nepietrūks naudas. Kaut vai to var izmantot reizēs, kad ir iztērēta alga, bet vēl ir palikušas pāris dienas līdz jauniem ikmēneša ienākumiem. Uzņēmumiem tie ir līdzekļi, kurus var izmantot laikā, kad gaidāma mazāka peļņa. Piemēram, ceļu būves uzņēmumiem vislielākā pelņa ir tieši vasaras sezonā, bet ziemas periodā tāpat ir nepieciešami līdzekļi. Līdz ar to kredītlīnija var palīdzēt šādiem sezonāliem uzņēmumiem nebankrotēt laika posmos, kad ienākumi ir samazinājušies.

Kredītlīnija ir arī procentu likmes ziņā izdevīgāks aizdevuma pakalpojums. Atšķirībā no ātrajiem kredītiem, kuri ir slaveni ar to augstajām izmaksām (ja vien netiek izmantots pirmais kredīts bez maksas), kredītlīnijas procenti ir zemāki, un klientam tas nozīmē mazāku naudas pārtēriņu par kreditora sniegtajiem pakalpojumiem. Protams, pirms tam gan izvēlētajā kredītiestādē – bankā vai pie privātajiem kreditoriem – par noteikto procentu likmi ir jāpainteresējas, jo tā visur nav vienāda. Pirms pieteikt kredītlīniju pirmajā kredītiestādē, kas ir tuvāk mājām vai arī ir pirmā reklāma internetā, noteikti ir jāveic savstarpēja kreditoru salīdzināšana. Šis solis palīdzēs ikvienam topošajam kredītlīnijas izmantotājam atrast sev izdevīgāko variantu. Salīdzināšana ir jāveic arī tāpēc, ka piedāvātās kredītlīnijas gan minimālās, gan maksimālās summas ir atšķirīgas. Tas pats attiecas arī uz termiņiem – ne visas kredītiestādes piedāvā izmantot kredītlīniju vairāk par gadu. Līdz ar to klientam vienmēr vispirms ir jāveic rūpīga kredīta devēja izpēte.

Lai saņemtu kredītlīniju, arī pašam kredīta ņēmējam (privātpersonai vai uzņēmumam) ir jāatbilst kreditora noteiktajiem kritērijiem. Viens no svarīgākajiem aspektiem, kas noteikti tiks pārbaudīts kā bankās, tā arī pie privātajiem kreditoriem, ir klienta maksātspēja. Kredītlīniju neviens nepiešķirs, ja cilvēkam nebūs regulāru un stabilu ienākumu, jo citādi šo naudu kreditors uzreiz jau var norakstīt zaudējumos. Tāpēc potenciālajam kredītlīnijas izmantotājam ir jārēķinās, ka kredīta devējs var pieprasīt izziņu no darba vietas vai VID (valsts ieņēmumu dienesta). Izvēloties kredīta devēju, klientam ir jārēķinās, ka var būt arī noteikts minimālais algas apjoms, kādam ir jābūt, lai varētu kredītlīniju saņemt. Piemēram, lai saņemtu kredītlīniju Swedbankā, klientam ir jābūt regulārajiem ienākumiem no 500 EUR pēc nodokļu nomaksas. Taču pie citiem kredītu devējiem šie noteikumi var būt arī piezemētāki. Jebkurā gadījumā viens ir skaidri zināms – cilvēkam ir jābūt kādam ienākumu avotam, lai kredītlīnija tiktu piešķirta.

Tikpat būtisks aspekts, kam kredīta devējs noteikti pievērsīs uzmanību, ir cilvēka kredītvēsture. Kredītvēsture uzrāda visas iepriekšējās un esošās kredītsaistības. Lai varētu saņemt kredītlīniju, nepieciešama ir pozitīva kredītvēsture. Tas nozīmē, ka, ja iepriekš ir bijušas kādas kredītsaistības (ātrais kredīts, patēriņa kredīts u.c.), tad šajās kredītsaistībās nevar būt bijuši parādi, arī maksājumi nedrīkst būt regulāri kavēti. Agrāk kredītus varēja saņemt daudz vieglāk, jo nebija iespējams saņemt pilnīgu informāciju par klienta kredītsaistībām, taču tagad ir redzamas visas iepriekšējās un esošās saistības, kas nozīmē, ka no kredītu devēju acīm neko nav iespējams noslēpt. Ja topošais kredītlīnijas izmantotājs ir nesen nonācis parādnieku sarakstā, tad pastāv liela iespēja, ka kredītlīnijas pieteikums tiks atteikts. Parāda esamība kredītsaistību gadījumā nozīmē, ka kredītu devējam var rasties zaudējumi, jo klients var neveikt maksājumus. Līdz ar to risks ir augstāks un, lai izvairītos no iespējamiem zaudējumiem, kredītlīnija vienkārši netiek piešķirta. Tas nozīmē, ka pret visām kredītsaistībām vienmēr ir jāizturas ļoti atbildīgi, arī pret kredītlīnijas maksājumiem. Parādi un regulāri kavējumi tiek fiksēti un līdz ar to arī ietekmē iespējas saņemt jebkāda veida naudas aizdevumu nākotnē. Kad cilvēks vēlas saņemt kredītlīniju, tad viņa kredītvēsturei ir jābūt pozitīvai, turklāt arī nedrīkst būt kādas vēl nenokārtotas parādsaistības.

Attiecībā uz kredītu ņēmējiem pastāv arī citi ierobežojumi. Viens no tiem ir vecums. Lai varētu saņemt kredītlīniju, noteikti ir jābūt vismaz pilngadīgam. Tomēr katram kredītu devējam var būt atšķirīgi kritēriji šajā ziņā – varbūt kāds piešķir kredītlīniju tikai tad, kad kredīta ņēmējs ir sasniedzis vismaz 20 gadu vecumu. Tāpat arī ierobežojumi attiecas uz pensionāriem. Dažas kredītiestādes kredītlīniju izsniedz klientiem līdz 70 gadu vecumam, taču var būt arī kreditori, kam šis vecuma ierobežojums ir stingrāks, piemēram, 65 gadi. Līdz ar to šis ir vēl viens aspekts, kas noteikti ir jāsalīdzina starp visiem kredītlīnijas devējiem.

Kredītlīnija tiek piešķirta tikai Latvijas Republikas pilsoņiem vai arī tiem cilvēkiem, kuriem ir patstāvīga uzturēšanās atļauja. Iesniedzot kredītlīnijas pieteikumu, jārēķinās, ka var tikt pieprasīti personas apliecinoši dokumenti. Tāpat arī klientam ir nepieciešama e-pasta adrese, bankas konts un arī aktīvs tālruņa numurs. Kredītlīnijas pieteikumu iespējams iesniegt ne tikai klātienē bankas filiālēs, bet arī internetbankā vai arī privāto kreditoru mājas lapās.

Kredītlīnija pret patēriņa kredītu?

Ja salīdzinām kredītlīniju ar patēriņa kredītu tad jāsaka ka šie abi aizdevumu veidi ir visai līdzīgi gan to procentu likmēs gan arī atmaksas termiņos un pat arī kredīta summās, ko ir iespējams saņemt. Bet, protams ir arī dažas atšķirības. Pati lielākā atšķirība ir tā, ka patēriņa kredītam ir jau kredīta sākumā jānosaka visa kopējā aizdevuma summa, bet kredītlīnijai tu vari aizņemties pa daļām līdz sasniedz maksimālo limitu. Un šī aizņemšanās pa daļām ir ļoti izdevīga, jo klientam ir jāmaksā procenti tikai par to naudas summu, kas patiesībā ir saņemta. Tas nozīmē, ka ja tu piesaki 1500 Eiro, bet saņem tikai 200 Eiro, tad procenti būs jāmaksā nevis par visiem 1500 Eiro bet gan par 200 Eiro, un tas savukārt nozīmē visai lielu ietaupījumu! Pamatā kredītlīnija ir izdevīgāka, ja tu īsti nezini kādi būs tavi izdevumi, bet ja tev ir konkrēts mērķis ar naudas summu, kas jāaizņemas tad, iespējams, patēriņa kredīts būs izdevīgāks.

Kredītlīnija pret ātrajiem kredītiem?

Ja salīdzinām kredītlīniju ar ātrajiem kredītiem, tad uzreiz redzams, ka abi šie pakalpojumi ir pavisam atšķirīgi un vienīgais, kas tiem ir kopīgs ir tas, ka tos izsniedz pārsvarā tieši nebanku kreditori. Kredītlīnijai ir mazākas procentu likmes, garāki atmaksas termiņi, lielāka aizņēmuma summa un kopumā daudz labāki nosacījumi. Bet ātros kredītus pamatā ir iespējams saņemt ātri un tā arī ir galvenā šo aizdevumu priekšrocība. Tāpēc es noteikti izvēlētos tieši šo kredītlīniju, jo mazliet pagaidot tu vari saņemt daudz izdevīgāku pakalpojumu.

kreditlinija

Kāpēc tiek veidoti šādi pakalpojumi?

Kredītlīnija un kredītlimits pēdējo mēnešu un gadu laikā ir visai ievērojami auguši savā popularitātē un tas ir tāpēc, ka nebanku kreditori lēnām mēģina virzīties uz ilgāka termiņa aizdevumu izsniegšanu un pāriet no īstermiņa ātrajiem kredītiem un kaut ko vairāk līdzīgu patēriņa kredītam. Bet, lai konkurētu ar bankām un sniegtu saviem klientiem labākus pakalpojumus tad šie uzņēmumi mēģina nemitīgi domāt jaunas idejas. Un kredītlīnija un kredītlimits abi ir tieši šādi pakalpojumi, kuri ir tapuši no šīs nepieciešamības izpatikt klientiem un apsteigt Latvijas lielās bankas, lai iegūtu sev lielāku peļņas daļu. Kredītlīnija, piemēram, ļauj cilvēkiem izmantot interneta kredītus tieši tik lielā apjomā cik viņiem vajag, lai nav jāaizņemas vairāk nekā nepieciešams un šo aizdevumu palielināt kaut vai 10 reizes līdz noteiktam limitam, kuru jums uzstāda kredītiestāde. Un tāpēc, ka šeit nav jādodas uz banku vai arī jāņem jauna kredītkarte tad cilvēkiem šāds pakalpojums varētu būt visai izdevīgs un ne jau par velti nebanku kreditori palēnām virzās šajos virzienos. Ilgāka termiņa kredītsaistības ir daudz drošāks bizness nekā īstermiņa kredīti un, lai gan peļņas iespējas nav tik lielas, tomēr no šādiem kredītiem peļņa nāk ilgtermiņā un nav tik ātrā nauda, kā tas ir ātro kredītu gadījumā un SMS kredītu gadījumā.

Pēdējo reizi atjaunots: