Kad students ir pabeidzis studijas, kurām tika ņemts studiju kredīts, tad sākot saņemt savu pirmo atalgojumu algotā darbā viņš parasti jautā, vai izdevīgāk ir atmaksāt studiju kredītu vai arī sākt veidot uzkrājumus dažādām neparedzētām situācijām, kā arī vecumdienām? Lai atbildētu uz šo jautājumu mums vispirms ir jāsaprot, kas ir procentu maksājumi un cik lieli tie ir šiem studentu kredītiem, kā arī cik izdevīgi ir krāt naudu un kādi ir dažādu uzkrājumu procenti, un cik ātri ir iespējams audzēt savu naudu šādā veidā?

Kredīta procenti

Aizdevumiem procentu likmes ir daudz un dažādas, bet parasti kreditori norāda procentuālo apjomu par to, cik daudz debitoram būs jāatdod bankai par šī kredīta izdošanu gada laikā. Piemēram, ja ir ņemt studiju kredīts 10000 Eiro apjomā un studiju kredīta procentu likme ir 5%, tad gada laikā cilvēkam būs jāpārmaksā 500 Eiro, jeb 42 Eiro mēnesī, bet ar katru gadu šī procentu summa samazināsies, jo, piemēram, ja kredītā ar ķīlu ir atlikuši vēl tikai 7000 Eiro, tad gadā būs procentos jāpārmaksā 350 Eiro, jeb aptuveni 30 Eiro mēnesī un tādā veidā ar katru maksājumu šī summa samazināsies. Parasti kredīta procentu summa tiek pārrēķināta vienu vai divas reizes gadā un ja ir izvēlēts dilstošais maksājumu grafiks, tad ar katru aprēķinu šie procenti saruks. Savukārt, ja ir izvēlēts vienotais maksājumu grafiks, tad tas tiek izdalīts uz visu kredīta atmaksas laiku, un visu laiku būs vienāds, ja vien netiks veikti papildus maksājumi pamatsummas atmaksai, no kuras tiek rēķināti šie procenti. Studentiem ir jāsaprot, ka procenti tiek aprēķināti no visas atlikušās kredītā saņemtās pamatsummas, un tāpēc, kad runa iet par to, vai atmaksāt kredītu vai krāt naudu mēs runājam konkrēti par papildus maksājumu veikšanu kredīta ātrākai atmaksai, jo ikmēneša minimālie maksājumi ir obligāti jāmaksā! Studiju kredītiem parasti vidējās procentu likmes ir no 3% līdz 7%, bet vidējā procentu likme parasti ir tieši 5% robežās, tāpēc šo likmi arī var ņemt, kā vidējo dažādos aprēķinos!

Ieguldījumi, jeb investīcijas un uzkrājumi

Nu, kad esam noskaidrojuši, kādas ir studiju kredītu procentu likmes un kā tad šie procenti tiek aprēķināti mums ir jānoskaidro, kā tad ir ar uzkrājumiem un naudas krāšanu un vai šādi ir izdevīgāk naudu krāt vai ieguldīt nevis maksāt kredītu? Ja runa iet par vidējiem iekrājumiem, kuri tiek uzglabāti bankā, tad šiem krājkontiem un termiņnoguldījumiem procentu likmes vidēji ir no 0.1 līdz 3% robežām, un tā, kā šie procenti ir krietni mazāki nekā kredīta procentu likmes, tad ja tu nevari izlemt vai naudu šādi uzkrāt vai arī maksāt kredītu, tad ikviens Eiro, ko tu atdosi kredītkompānijai tev katru gadu nopelnīs vismaz 5 centus, ja ne pat vairāk, jo ilgtermiņā tava studiju kredīta likme samazināsies un tu teorētiski varēsi maksāt aizvien mazāk, bet maksājot tikpat daudz cik iepriekš tu kredītu atmaksāsi daudz ātrāk! Ja runa iet par investīcijām dažādos vērtspapīros, akcijās, vai uzņēmumos, tad šeit procentuālā atdeve var būt pat daudz lielāka nekā šie 5% un nereti sastāda 10% vai pat 20% gadā, bet risks šeit arī ir daudz lielāks, jo investējot uzņēmumā tas jebkurā brīdī var bankrotēt dažādu apstākļu dēļ un investējot akcijās vai vērtspapīros to vērtība arī var krasi samazināties un tu naudu vari zaudēt nevis iegūt. Bet ja tu domāji naudu vienkārši krāt mājās bez procentuālā kāpuma, tad noteikti to ieguldot kredīta atmaksā būtu daudz izdevīgāk, jo šī nauda tev vienkārši stāv mājās, bet ieliekot to kredīta pamatsummas atmaksā tev būs iespējams ātrāk atmaksāt kredītu, tādā veidā esot atbildīgam debitoram un ilgtermiņā nezaudēt savu naudu bankai procentu maksājumos! No šī visa izriet tas, ka ja tev ir studiju kredīts un liela alga, un tu domā, kur likt pāri palikušo naudu, tad ātrāka kredīta atmaksa būs izdevīgākais risinājums, jo pēc tam, kad kredīts būs atmaksāts tu to pašu summu, ko maksāji kredītā vari ieguldīt iekrājumos vai vērtspapīros, vai veidot savu uzņēmumu un tamlīdzīgas lietas. Līdzīgu rakstu par to vai ir izdevīgāk atmaksāt hipotekāro kredītu vai krāt naudu lasiet šeit.