Finanses un nauda ir viena no tām nozarēm, kur katram no mums ir jābūt spēcīgam, jo
nauda ir mūsu sabiedrības galvenais apmaiņas līdzeklis un mēs saņemam naudu par savu darbu, kā arī visas preces un pakalpojumus mēs pērkam par šo naudu. Tieši tāpēc katram no mums ir jāsaprot, kas tad ir
finansiālās stabilitātes pamatprincipi, kā tie izpaužas un kāpēc tie ir jāpielieto?
- Peļņa – Bez peļņas jeb ienākošajiem naudas līdzekļiem nav iespējams veidot nekādu budžetu un tāpēc peļņai ir jābūt katra cilvēka pirmajai prioritātei. Nav nozīmes, vai nauda tiek pelnīta ar algotu darbu, pasīvajiem ienākumiem, peļņu no biznesa vai procentu kāpuma, galvenais ir tas, ka ir iespējams saņemt pietiekoši daudz naudas līdzekļus, lai tu varētu nomaksāt visus savus maksājumus un tev nebūtu nauda jāaizņemas. Ienākošie naudas līdzekļi ir pats svarīgākais pamatprincips, jo lai vai cik labi tu mācētu optimizēt ienākumus vai iekrāt naudu, ja tev nav ienākumi, tad no visām pārējām darbībām būtībā nav nekādas jēgas. Tāpēc pirms ķerties klāt pie visiem pārējiem pamatprincipiem tev ir jāsaprot, ka galvenais šķērslis lielākajai daļai cilvēces uz finansiālus stabilitāti ir tieši ienākumi, jeb peļņa.
- Tēriņi – Pēc peļņas nāk tēriņi un naudas tērēšana, jo šajā jomā ir iespējams no peļņas izspiest tik daudz, cik vien vajadzīgs samazinot savus izdevumus un efektīvi darot dažādas lietas. Ja tev ir ienākošie naudas līdzekļi, bet pārāk lieli tēriņi, tad bieži vien ir iespējams daļu no tēriņiem samazināt, daļu atmest un beigu beigās izveidot sabalansētu budžetu, kas tad arī ir katra cilvēka finansiālais mērķis. Tēriņu optimizēšana ir diezgan nepatīkams process, jo ir jāiet pāri visiem tēriņiem un jādomā, kā katru tēriņu kategoriju uzlabot, lai beigu beigās varētu izveidot šo sabalansējumu un nonākt pie pozitīvas mēneša bilances.
- Iekrājumi – Ja tev ir lieli ienākumi un tu esi optimizējis izdevumus, tad nākamais solis ir veidot dažāda veida iekrājumus, kas garantēs gan nākotnes drošību, gan arī ļaus tev iegādāties dažādas lietas bez kredītsaistībām. Iekrājumi agrākos laikos bija vienīgais veids, kā saņemt kādu dārgāku preci, bet, lai gan mūsdienās, ir tādi pakalpojumi, kā kredītsaistības, tomēr cilvēkiem vēl jo projām vajadzētu censties pēc iespējas vairāk iekrāt un nākotnē saņemt papildus naudu, par ko dzīvot, izklaidēties un no kuras saņemt procentus, nevis ņemt tādus pakalpojumus, kā SMS kredits un visu laiku uzdzīvot.
- Tērē mazāk nekā nopelni – Ja visi iepriekšējie pamatprincipi ir skaidri, tas galvenā sabalansēta budžeta atslēga ir tieši šis teiciens “tērē mazāk kā nopelni”, jo ja tev ir iespējams ikdienā iztērēt mazāk naudas nekā tu nopelni no dažādiem ienākumu avotiem, tad būtībā tev ir pozitīva mēneša bilance un tu vari sākt domāt par iekrājumu veidošanu vai investīcijām. Ja cilvēkam ir mazi iekrājumi, protams ir ļoti grūti saņemties un ietaupīt tik daudz, lai ik mēnesi tērētu mazāk nekā nopelna un šādos gadījumos izlīdzinātā bilance, kur tiek iztērēts tieši tikpat naudas cik nopelnīts arī ir iespēja. Bet tā savukārt neļauj rūmi dažādiem neparedzētiem tēriņiem un citām darbībām.
Finansēs tāpat, kā jebkurā citā jomā ir visu laiku jāuzdod dažādi kritiski jautājumi un jādomā par to, kā uzlabot dažādas situācijas, bet
galvenais ir domāt ar galvu un pašam visu pārbaudīt nevis vienkārši ticēt dažādiem informācijas avotiem!
Nav komentāru