Budžets un budžeta veidošana ir viena no tām lietām, kas noder jebkuram cilvēkam, jo neskatoties uz to, vai cilvēks ir nabadzīgs vai bagāts, viņam ir jāiekļaujas savos ienākumos un nedrīkst dzīvot pāri saviem ienākumiem pretējā gadījumā viņam būs jāsaskaras ar strauju kredītu pieaugumu un lielām grūtībām tos atmaksāt nākotnē.
Budžeta veidošanā ir dažādi pamat-principi, kas ir jāievēro, lai to varētu darīt efektīvi un tāpēc arī šodien došu jums ieskatu, kādi manuprāt ir šie pamatprincipi, ko tad katram vajadzētu ievērot:
- Uzskaite – Uzskaite ir jebkura budžeta galvenais pamatprincips, jo bez ienākumu un izdevumu uzskaites nav iespējams zināt, cik daudz naudas tiek mēnesī iztērēts, kā arī kādos tēriņos šī nauda aiziet. Tieši tāpēc, ja tu vēl nāsi sācis, tad ir pēdējais laiks, lai sāktu sava budžeta uzskaitīšanu, kas sevī ietver visu ienākumu uzskaiti, kā arī visu izdevumu uzskaiti. Visus izdevumus uzskaitīt ir ļoti grūti, un sākumā noteikti, ka tev būs problēmas un bieži vien aizmirsīsi paņemt čekus vai arī vienkārši būsi aizmirsis kur, kas un kā tiek tērēts. Tieši tāpēc ir jāsāk ar minimumu un vismaz pieraksti lielos pirkumus vai arī kopējo summu uz kāda čeka, lai redzētu, kuros veikalos un kad tu tērē visvairāk naudu. Vēlāk jau varēsi sākt izdalīt produktus pa dažādām kategorijām, kā pārtika, komunālie maksājumi, sadzīves ķīmija, saldumi, izklaides, auto utt., un tad būs konkrēti redzams, kur un kā tava nauda aizplūst no tava maka. Bieži vien pēc uzskaites uzsākšanas cilvēki ir šokā, cik daudz naudas tiek tērēts vienā vai otrā kategorijā, un tad jau talkā nāk periodiskās atskates un uzlabojumi.
- Periodiska atskate – Kad tu esi sācis uzskaitīt savus ienākumus un izdevumus un pierakstīt to visu datorā vai uz lapiņas, tad tev būs jāsāk arī nolikt periodiskus datumus, kuros tad tu veiksi atskati uz iepriekšējo mēnesi un mēģināsi saprast, kur tas visvairāk tava nauda tiek tērēta. Vislabāk šīs atksates ir veikt vai nu mēneša sākumā vai arī mēneša beigās un ideāli būtu, ja tu tās apvienotu ar periodisko plānošanu nākamajam mēnesim.
- Periodiska plānošana – Plānojot savu budžetu ir iespējams paredzēt dažādus lielākus pirkumus un jau mēneša sākumā nolikt naudu visiem ik-mēneša maksājumiem, kas tev dos daudz lielāku kontroli pār savu naudu un to, kur šī nauda tiek tērēta. Protams, pilnigi visu ieplānot nav iespējams un tāpēc ir jāveido arī rezerves iekrājumi un jāatstāj nauda neparedzētiem tēriņiem pārtikai un citiem pirkumiem, ko tā vienkārši nav iespējams izdomāt. Šāda periodiska plānošana ļaus tev arī veikt dažādu grozījumus samazinot tēriņu kategorijas, kurās tiek tērēti pārāk daudz naudas līdzekļi, kā arī palielinot kategorijas, kas ir svarīgākas, kā piemēram kredītu ātrāka atmaksa vai arī naudas iekrāšana.
- Ilgtermiņa plānošana – Ik pa laikam ir nepieciešams veikt arī ikmēneša plānošanu, kuru var veikt vai nu katru gadu vai arī katru pus gadu. Šajās plānošanas sesijās nepieciešams izdomāt visus ilgtermiņa iekrājumus, ko vajadzētu izveidot, kā automašīnas remontdarbi, dzīvokļa remonti, lielu pasākumu rīkošana vai citas izmaksas kas mērāmas vairākos simtos Eiro. Tieši tāpēc, ka šī ilgtermiņa plānošana notiek vienu vai 2 reizes gadā, jau laicīgi ir iespējams paredzēt dažādus tēriņus un, protams, izveidot arī rezerves iekrājumus neparedzētiem gadījumiem.
- Konkrētu tēriņu veidošana – Ja tu veido budžetu un sadali to pa dažādām kategorijām tu agri vai vēlu sapratīsi, ka ir nepieciešams jau iepriekš ieplānot lielākus pirkumus un arī ikmēneša plānošanā atvēlēt naudas līdzekļus dažādām preču un pakalpojumu kategorijām. Viens no piemēriem ir ikmēneša komunālie maksājumi, kuri parasti ir salīdzinoši stabili, un ko tu vari katru mēnesi ieplānot atvēlot no savas algas jau iepriekš naudu šiem maksājumiem. Šādi izdomājot visus iespējamos mēneša tēriņus tu vari atstāt naudu tikai ikdienas pārtikas pirkšanai un citām līdzīgām lietām, kuras nav tik viegli ieplānot.
- Iekrājumu izveide – Kad tu esi savu budžetu izveidojis un sācis nopietnāk domāt par naudu un finansēm, tad vajadzētu arī padomāt par dažādu iekrājumu izveidošanu, sākumā iekrājot naudu dažādiem neparedzētiem gadījumiem un pēc tam jau veicot konkrētus iekrājumus lieliem pirkumiem. Šādi ir iespējams sakrāt naudu automašīnai, mājoklim vai ceļojumam, un veidojot iekrājumus, un tos noguldot bankā, ir iesējams arī saņemt procentuālu naudas kāpumu, kas ir vēl izdevīgāk!
- Kredītu ātrāka atmaksa – Dzīvot uz kredīta nav prātīgi, jo sanāk pārmaksāt bankai par procentu maksājumiem un parasti cilvēki pārmaksā vismaz 50-100% no īstermiņa un ilgtermiņa kredītiem, tāpēc ļoti labi būtu, kad pēc budžeta plānošanas tu varētu sākt lēnām atmaksāt kredītus, veicot nevis tikai minimālās mēneša maksas, bet gan mēģinot aizdevumus atmaksāt pēc iespējas ātrāk. Jo ātrāk tu aizdevumu atmaksāsi, jo mazāk tu ilgtermiņā pārmaksāsi par šo kredītu un varēsi to naudu likt lietā citiem mērķiem.
- Ienākumu palielināšana – Kad tu esi izdarījis visu iepriekš minēto tev atliek tikai viens, un tas ir palielināt savus ienākumus prasot algas paaugstinājumu, strādājot ātrāk un efektīvāk vai arī sākot savu biznesu lēnām to attīstīt. Šādi domājot par ienākumu palielināšanu ir iespējams lēnām bet noteikti uzlabot savu finansiālo situāciju, un jo vairāk naudas tev izdodas nopelnīt, jo vairāk tu vari atkal investēt, lai izveidotu vēl lielāku naudas apjomu. Šādā veidā tev ar laiku var būt iespējams aiziet no algota darba un sākt dzīvot no pasīvajiem ienākumiem, paralēli darot lietas, kas tev patīk nevis tikai strādājot lai nopelnītu naudu!
Nav komentāru