Nauda un ar finansēm saistītas lietas bieži vien cilvēkiem ir tā nozare, kurā var visai viegli sev melot, jo liekas, ka ar tavām finansēm taču viss ir kārtībā, bet patiesībā tu esi līdz ausīm parādos un maldini sevi par dažādām lietām. Protams, ne vienmēr var pilnīgi patiesi zināt, kāds ir tavs naudiskais stāvoklis, bet bieži vien cilvēki speciāli sev nevēlas atklāt, kāda ir viņu patiešām monetārā situācija un vienkārši to noklusē. Tieši tāpēc šodien apskatīsim dažas lietas, par ko cilvēki parasti sev melo:
  • Jauna auto iegādeCilvēki bieži vien sevi māna un cenšas iestāstīt sev, ka viņiem ir nepieciešams pirkt jaunu automašīnu pat tad, ja ne finansiālā situācija to atļauj, un arī šīs automašīna vērtība krīta tik ātri, ka pēc gada vai diviem jau liela daļa no šīs vērtības būs zudusi. Jauna automašīna parasti maksā krietni vairāk, kā dažus gadus pabraukta jeb maz-lietota automašīna nemaz nerunājot par auto, kas ir 7 un vairāk gadus vecs, jo tad šāds auto būs mazāk kā 50% no jaunā auto vērtības. Burtiski tiklīdz, kā tu nopērc šo jauno auto jau pirmajās dienās tam zūd 20% no vērtības un pirmo dažu gadu laikā jau pazūd 30% – 40% no vērtības.
  • Nepietiekami uzkrājumiUzkrājumu veidošana gan tuvākajai nākotnei, gan arī tālākai nākotnei ir nopietns process un, lai gan cilvēki kas ir sākuši jau laicīgi krāt ir daudz labākā situācijā, kā tie, kuriem vispār nav iekrājumu, tomēr bieži vien apskatot patiesos iekrājumu apjomus nākas secināt, ka cilvēki ir pārāk optimistiski un uzskata ka viņiem ir pietiekoši iekrājumi. Dzīvē gadās dažādas krīzes un situācijas un nemaz nerunāsim par vecumdienām, kad nauda būs jātērē ikdienas tēriņiem un tā, kā mūža vidējais ilgums bieži vien tikai palielinās, tad tā nauda, kas kādreiz pietika, lai laicīgi ietu pensijā vairs nav pietiekoša.
  • Kredītu apjoms – Arī par kredītiem bieži nākas cilvēkiem stāstīt, ka jebkāds naudas apjoms, kas ir parādā kādam citam nav nekas labs un, it sevišķi, ja parāds ir vairāku desmitu tūkstošu apjomā, kā tas ir ar studiju kredītiem un hipotekārajiem kredītiem. Kredītam būtu jābūt, kā īstermiņa izvēlei, līdz iestājas labāka finansiālā situācija un tad kredīts pēc iespējas ātrāk jāatmaksā un jāsāk veidot uzkrājumi, nevis jāņem aizvien jauni un jauni SMS kredīti, un jāmaldina sevi.
Katrs no mums kādreiz pat pret sevi nav tā īsti atklāt par savu finanšu situāciju, un šīs trīs lietas ir visizplatītākās starp šiem meliem, un it sevišķi šī lieta par kredītiem un to apjomu, jo neviens, kurš ir parādā lielas summas nevar būt drošs par savu nākotni un dzīvot mierīgi, neuztraucoties par šo lielo parādu!