Cik daudz naudas jums vajadzētu ietaupīt kā procentuālo daļu no ienākumiem? Saskaņā ar 50/30/20 likumu jums būtu jāietaupa 20% no jūsu ienākumiem. Bet tas ne vienmēr ir tik vienkārši. Protams, ir arī otrs veids – kredīts jau šodien, kas ļauj viegli sasniegt vēlamos mērķus un citus iemeslu, kāpēc cilvēki vēlas ietaupīt naudu. Ja tomēr aizdevums jums tomēr nešķiet kā pirmais vai vienīgais risinājums, tad ir vērts sīkāk ieskatīties, cik daudzu un kā ietaupīt.

Jūsu ienākumi vai ienākumi no ieguldījumiem ir lielākais faktors finanšu drošībai vai konkrētu mērķu sasniegšanai. Bet cik jums vajadzētu ietaupīt? 50 eiro mēnesī? 50% no jūsu algas? Neko, kamēr jums nav atmaksāti visi parādi, vai varat sākt nopelnīt vairāk naudas?

Cik daudz jūs vajadzētu ietaupīt katru mēnesi?

Daudzi avoti, kurus ir iespējams atrast arī internetā, iesaka ietaupīt 20% no jūsu ienākumiem katru mēnesi. Saskaņā ar populāro 50/30/20 noteikumu jums ir jāparedz, ka 50% no jūsu budžeta ir jāiegulda tādās būtiskās jomās kā īre un ēdiens, 30% diskrecionārajiem izdevumiem un vismaz 20% uzkrājumiem. 50/30/20 noteikumu plaši izmantoja Elizabete Vorena (Elizabeth Warren), kura to mācīja, kad viņa pasniedza mācības par bankrotu. Šim ieteikumam nevar nepiekrist, taču ne vienmēr viss ir tik vienkārši, kā tikai ietaupīt 20% no jūsu ikmēneša ienākumiem vai ieteikt pareizo ienākumu procentu, ko jūs varat ietaupīt. Ja, piemēram, jums ir augsts peļņas līmenis, gudra rīcība būtu saglabāt zemu izdevumu līmeni un ietaupīt daudz lielāku daļu no jūsu ienākumiem. No otras puses, ja ietaupot 20% no jūsu ienākumiem šķiet neticami vai pat neiespējami, nav nepieciešamības uz to iespringt un justies neapmierinātam. Ietaupīt kaut cik ir labāk nekā neietaupīt neko. Bet, ja jūs vēlaties iegūt nodrošinājumu vecumdienām un ar papildus naudu vēlamajām lietām, staitstika liecina, ka 20% ir skaitlis, kuru vēlaties sasniegt vai pārsniegt.

Kāpēc 20%?

Saskaņā ar veikto analīzi, pieņemot, ka esat 20 vai 30 gadu vecumā un varat nopelnīt vidējo ieguldījumu atdevi piecus procentus gadā, jums vajadzēs ietaupīt apmēram 20% no jūsu ienākumiem, lai iegūtu finansiālu neatkarību pirms esat pārāk vecs, lai to izbaudītu.

Ja jūs vēlaties strādāt katru dienu līdz vecumdienām un pat vecumdienās, varbūt jums nav nepieciešams ietaupīt tik daudz. Protams, jūs joprojām vēlaties periodiskus atvaļinājumus un kaut ko ārkārtas fondā, piemēram, ja jūsu automašīnai sabojājas motora dzesēšanas sistēma. Tomēr lielākā daļa cilvēku ietaupa, lai kādu dienu viņiem vairs nebūtu jāstrādā par naudu. Lielākajai daļai šī diena nepienāk daudzus gadu desmitus, bet ir regulāri strādājoši cilvēki, kuri to sasniedz 40 vai pat 35 gadus vecumā.

Kam jūs ietaupāt?

Patiesa finansiālā neatkarība nozīmē, ka jūs varat pilnībā uzturēt savu izvēlēto dzīvesveidu no jūsu investīciju procentiem un dividendēm.

Cik daudz naudas jums ir nepieciešams ietaupīt, lai to izdarītu?

Šis ir labs jautājums. Vienkārša atbilde: viss ir atkarīgs no dažādiem apstākļiem, piemēram, no tā, vai jūs vēlaties dzīvot uz nabadzības sliekšņa, vai ir vajadzīgas divas mājas un laiva, vai arī jūs atrodaties kaut kur starp šīm divām galējībām. Tas ir atkarīgs arī no tā, cik labi jūsu ieguldījumi tiek veikti. Ja jūs varat nopelnīt vidējo gada peļņu ar septiņiem procentiem, jūs varat pārtraukt strādāt ar daudz ātrāk nekā tad, ja noguldāt tikai trīs procentus.

Vienkāršības labad mēs izmantosim kopējo “40% likumu”, kurā teikts, ka teorētiski katru gadu jūs varat atlikt četrus procentus no jūsu galvenā balansa un dzīvot ar to uz nenoteiktu laiku. Tas nozīmē, ka jums būs 25 reizes jāuzglabā jūsu ikgadējās izmaksas, lai kļūtu finansiāli neatkarīgi. Atcerieties, ka 25×4 ir 100, un 100% = jūsu kopējais atlikums.

Protams, pastāv problēmas arī ar 40% likumu. Viens no tiem ir tas, ka nav investīciju bez riska ar četru procentu atdevi. Pēkšņa inflācija arī varētu kļūt par problēmu. Lai to apstiprinātu, un, ņemot vērā vienkāršības principu, mēs aprēķināsim, cik daudz ir nepieciešams ietaupīt, ņemot vērā jūsu bruto (pirms nodokļu nomaksas) ienākumus, nevis jūsu izdevumus. Pieņemam, ka vēlaties ietaupīt summu, kas ir 25 reizes lielāka par jūsu gada ienākumiem nevis jūsu ikgadējiem izdevumiem. Pēc noklusējuma jūs faktiski ietaupīsiet vairāk, nekā nepieciešams (jo, kad esat finansiāli neatkarīgs, jūs varat beigt ietaupīt). Bet, apspriežot savu ienākumu avotu pārējā dzīvē, vislabāk ir būt konservatīvam.

Cik ilgu laiku tas aizņems?

Tālāk ir parādīts, cik ilgi jums būs jāietaupa 25 reizes jūsu ienākumu apmērs, ņemot vērā jūsu ietaupīto ienākumu procentuālo daļu. Ievērojot piecu procentu ietaupījumu no vidējās gada peļņas, tiek ņemts vērā agresīvāks aktīvu izvietojums, kamēr jūs ietaupāt.

Procenti no ietaupītajiem ienākumiem pret nepieciešam laiku, lai ietaupītu 25 x ikgadējo ienākumu:

  • 1% – 100 gadi
  • 2%- 86 gadi
  • 5% – 67 gadi
  • 10% – 54 gadi
  • 15% – 46 gadi
  • 20% – 41 gadi
  • 25% – 37 gadi
  • 50% – 26 gadi
  • 75% – 21 gadi
  • 90% – 19 gadi

Kā jūs varat redzēt, ietaupot 20% no jūsu ienākumiem, jūs sasniegsiet 25 reizes jūsu gada ienākumus tikai nedaudz vairāk kā 40 gados. Tas nozīmē, ka 30 gadus vecs cilvēks, kurš šodien sāk ietaupīt (pieņemot, ka iepriekš nav ietaupījis), sasniegs šo mērķi līdz 71 gadu vecumam. Ja ietaupīsiet mazāk par 20%, vienkārši būs nepieciešams pārāk ilgs laiks, līdz jūsu nauda pieaugs līdz skaitlim kur tas būs ļaus jums dzīvot tikai no tās. Atcerieties, ka jums ir nepieciešamas tikai 25 reizes jūsu ikgadējo izdevumu summa, nevis jūsu ienākumi, lai jūs kļūtu finansiāli neatkarīgi. Jo zemāki ir izdevumi, jo ātrāk sasniegsiet savu personīgo ietaupījumu mērķi. Ietaupījumu shēmai ir neņem vērā nodokļus.

Ko darīt, ja tomēr nearat ietaupīt tik daudz?

Noteikti kādam varētu būt komentāri “Cik smieklīgi! Es tērēju gandrīz visu, ko nopelnu par īri, pārtiku un transportu!’ Ja 20 procentu scenārijs neatbilst jūsu situācijai vēl nenozīmē, ka jums būs milzīgas finansiālas problēmas. Ikvienam jācenšas sasniegt 20%, nevis katram vajadzētu sasniegt šo mērķi pirmajā mēģinājumā. Sāciet ar mazumu. Sāciet ar vienu procentu. Kad tas neietekmē tik slikti, pārejiet uz diviem vai pat trim. Varbūt jūs sasniegsiet piecus procentus, un tas jums liksies diezgan labi. Varbūt jūs pieņemsiet lēmumu par lēcienu par 10%, un tas radīs jums stresu, līdz ar to jūs pārejat soli atpakaļ. Tas ir process. Visa tā laikā saglabājiet šo 20% mērķi prātā. Tas jūs atturēs no pašapmierinātības. Ikreiz, kad saņemsiet paaugstinājumu, paaugstiniet ietaupījumu līmeni! Jūs jau labi padevās bez šīs naudas, un jums to nevajadzētu pēc tās ilgoties, ja jūs nekad nepieradāt pie tās. Parādi un papildus aizdevums jau ir cits scenārijs, kas prasa citu stratēģiju, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.