Kļūt par pašnodarbināto ir drosmīgs un respektabls dzīves lēmums, lai padarītu dzīvotu no savas mākslas vai citām spējām, bet tas nav attaisnojums, lai aizvērtu savas acis un cerēt, ka jūsu finanses atrisināsies pašas no seis. Kā ārštata darbinieks jūs esat arī uzņēmuma īpašnieks, un jums vajadzētu piemērot ikvienu savu biznesa aspektu, lai nodrošinātu, ka tā ir ilgtspējīga darbība – ne tikai radošā darbība bez finansiāla atbalsta. Otrs ceļš ir aizdevums 20 minūtēs, kas ļauj ērti realizēt savas vēlmes un ieskatus, lai sasniegu labus rezultātus bez finansiāliem šķēršļiem. Vienlaikus ir vērts arī ieskatīties citos padomos, lai varētu efektīvāk kontrolēt savas finanšu iespējas.
1. Neesiet kā strauss
Māksliniekiem nepatīk domāt par finansēm. Ja tas tā nebūtu, viņi būtu devušies uz skolu un rūpīgi mācījušies grāmatvedību un varētu pelnīt ienākumus ar sešiem cipariem, nevis izlemt, vai samaksāt par mākoņpakalpojuma abonementu vai maksāt īres maksu. Turklāt ir zināms stigmatisks jautājums par personīgo finanšu jautājumiem, jo īpaši par nestabilām detaļām un pagātnes finansiālu kļūdu nepatīkamajām realitātēm. Tas daļēji ir saistīts ar nepareizu priekšstatu, ka māksliniekiem, kas ir pareizi domājošii, nevar apgrūtināt sevi ar kreisās smadzeņu puses aktivitāti personīgo finanšu problēmu sarežģītībā. Kā pašnodarbinātajam jums ir nepieciešams pārvarēt abus šos garīgos šķēršļus.
2. Plānojiet augšupeju un kritumus
Būt pašnodarbinātajam ir svētku vai trūkumu karjera: iespējams, jūs nopelnīsiet ievērojami dažādas summas no mēneša uz mēnesi, atkarībā no jūsu darbavietu skaita. Pat ja jūsu peļņa pieaugs kopumā, tā, iespējams, nekad nemainīsies. Tātad, tā vietā, lai uzskatītu, ka jūsu produktīvie laiki ir “normāli”, un viss pārējais bija tikai kā neveiksmīgs sākums, pieņemt lēnākus darba mēnešus kā neizbēgamību un plānojiet šiem laikiem, iegūstot reālu vidējo ienākumu izjūtu. Ko jūs nopelnījāt pagājušajā gadā? Sadaliet to ar 12 un jums ir vidējais mēneša ienākums. Vai jums ir piecu gadu ārštata pieredze? Izvērtējiet arī šos gadus, vai ir bijusi izaugsme finanšu ziņā. Cerams, ka jūsu peļņa pieaug no gada uz gadu, bet, ja tā nav, jums tas ir jāņem vērā un pēdējo gadu laikā jāaprēķina jūsu ienākumi, lai labāk izprastu to, ko jūs patiesi darāt. Kad esat ieguvis stabilu skaitli kā vidējo mēneša ienākumu, izmantojiet šo numuru kā sava budžeta sākotnējo līmeni.
3. Atvēliet naudu nodokļiem
Kā Bendžamins Franklins (Benjamin Franklin) teica, “šajā pasaulē nekas nav drošs, izņemot nāvi un nodokļus.” Nodokļi ir fakts, un tiem nav iemesla pārsteigt katru gadu. Daudzi darbinieki veic nodokļu samaksu no viņu peļņas, pirms viņi to pat redz. Savā ziņā tas ir jauki, jo tas, ko jūs saņemat, ir tas, ko jūs esat nopelnījis un nav nepieciešams papildu budžets. Jūs kā ārštata darbinieks esat atbildīgs par to, lai jūs maksājat valdībai katra gada beigās vai citā noteiktajā termiņā.
Visvienkāršākais veids, kā budžetā atvēlēt naudu nodokļiem, ir nekavējoties noguldīt 20% (vai arī kāda likme ir piemērota valsts līmenī) no katras algas atsevišķā fondā. Ja jūs esat slinks un nevēlaties manuāli ieskaitīt 20% no katras algas, tad automātiski izveidojiet mēneša depozītu 20% no pēdējo gadu vidējā mēneša ienākumiem. Atkarībā no jūsu nodokļu likmes gada beigās jums, iespējams, būs jāmaksā nedaudz vairāk no kabatas vai arī no sava konta saņemsiet nelielu “atmaksu”, taču jums nebūs nekādu finansiālu pārsteigumu.
4. Izsekojiet visu
Vispirms iegūstiet atsevišķus pārskatus par personīgajiem un biznesa izdevumiem. Tas ļauj jums iegūt maksimālu labumu no tā, ka esat sava veida uzņēmuma īpašnieks. Lielākiem uzņēmumiem ir atsevišķs grāmatvedības departaments, lai sekotu savām finansēm un ierobežotu izdevumus. Kā ārštata darbinieks jūs arī esat grāmatvedības departaments, un jums ir jāuzskaita visi ar biznesu saistīti izdevumi. Vai šajā gadā iegādājāties jaunu datoru? Nodokļu atlaide! Vai esat devies komandējumā un iznomājat automašīnu? Arī nodokļu atlaide! Vai jūs uzlūdzāt savu draugu vakariņās, kas arī ir dizainers? Jūs to varat nosaukt par biznesa tikšanos. Taču jūsu izdevumu izsekošana ļauj jums uzkrāt norakstījumus. Tas arī sniedz vizuālu priekšstatu par jūsu izdevumu paradumiem un var vieglāk atrast sfēras ar pārāk lieliem izdevumiem gan jūsu biznesā, gan personīgajos izdevumos, kā arī palīdzēs jums izlemt, cik daudz jūs varat tērēt katru mēnesi. Tehnoloģija ir sniegusi dažus mainīgus veidus, kā sakārtot mūsu personīgās finanses. Ārzemju vidū diezgan populāra ir Mint.com. Kad jūs savienojat savus kontus līdz ar to, tas automātiski izseko un kategorizē katru pirkumu, ko veicat, izmantojot kredītkarti vai debetkarti. Tas arī izseko katru reizi, kad jūs izņemat skaidru naudu no bankomāta. No Mint.com jūs varat skatīties savus datus neskaitāmos veidos – pa kategorijām, pa mēnešiem, gadiem, tīrās peļņas mēnešos utt. Jūs varat apskatīt tendences no dažādiem aspektiem. Vai jums nav piekļuves tiešsaistes rīkiem, kā piemēram jau minētajam Mint.com? Vai varbūt jums nav bankas konta un veicat visus savus maksājumus skaidrā naudā? Nekādu problēmu. Pastāv vienkāršs analogais veids, kā izsekot jūsu finansēm bez sīkrīkiem. Izmantojiet pārbaudīto metodi ar pierakstiem vai arī speciālas mapes atvēlēšanai, lai uzglabātu katru informāciju par savu kredītkarti/debetkarti u.c. Jūs varat arī informāciju viegli pierakstīt jebkur, kas jums vienmēr ir līdzi, piemēram, tālrunis, un vienkārši pierakstiet numuru un aprakstu katru reizi, kad veicat pirkumu vai saņemat maksājumu. Saglabājiet atsevišķus pierakstus biznesa un personīgajiem izdevumiem un ieguvumiem, lai jūs varētu saņemt šos nodokļa norakstījumus.
Daudziem ārštata darbiniekiem viņu bizness ir viņu dzīve, tāpēc visi ienākumi, ko viņi gūst, atgriežas uzņēmējdarbībā, nevis ilgtermiņa noguldījumu mērķiem. Mums visiem ir lietas, ko mēs vēlamies, vai parādi, kas mums jāmaksā. Ar nelielu plānošanu mēs varam atmaksāt parādus, salabāt noteiktu summu nākotnei, un tērēt finanses kaut kam īpašam. Tas nemaz nav tik sarežģīti pat mazāka apjoma pašnodarbinātajam. Daudz kas ir atkarīgs no konkrētās jomas. Ir liela atšķirība starp dizaineri, rakstnieku u.c., jo to darba specifika padara uzkrājumus, izdevumu pierakstu u.c. atšķirīgu. Viens no papildus variantiem ir iegūt arī papildus palīdzību no speciālistiem, kas var palīdzēt sekot līdzi finansēm vai arī aizpildīt visas nepieciešamās formalitātes. Arī aizdevuma nosacījumi var būt samērā izdevīgs veids, kā attīstīt savas idejas vai pat pašam nolīgt kādu palīgu, ja bizness turpina attīstīties. Daudzi izvēlas kā nākamo soli uzņēmuma dibināšanu, kur tad jau papildus ir daudz lielāka atbildība. Pastāv dažādi varianti kā pašnodarbinātajiem, taču vienlaikus ir svarīgi izprast, vai šāds statuss ir to vērts. Ja ienākumi vairāku gadu garumā ir zem minimālās algas līmeņa, iespējams ir nepieciešams jauns plāns vai arī šāds statuss jums nav īstais. Pastāv dažādi veidi kā veiksmīgi attīstīt savas idejas un gūt finanses.
Nav komentāru