Jauns pētījums atklāj, ka dažādas algas rada ikdienas prieku salīdzinājumā ar vispārējo apmierinātību ar jūsu dzīvi, bet nekas papildus finanšu ziņā nepalīdz jūsu emocionālajai labsajūtai. Tas gan nenozīmē, ka labākie piedāvājumi no dažādiem aizdevējiem nevarētu sniegt lielisku labsajūtu kad vien ir nepieciešams papildus finansiālais atbalsts, lai sasniegtu nepieciešamo atspēriena punktu, kas var vismaz atrisināt nestabilitātes u.c. sajūtu.

Ja jūs domājat, ka, nopelnot vairāk naudas, jūs padarītu laimīgāku, jums bija tikai daļēja taisnība. Ir punkts, kurā vairāk naudas samazinās jūsu emocionālo labklājību un apmierinātību ar dzīvi.

Izmantojot aptauju ar 1,7 miljoniem cilvēku no 164 valstīm, pētnieki aprēķināja, ka 95 000 USD (EUR 79 236) ir optimālā alga, lai sasniegtu piepildījumu. Tas attiecas tikai uz indivīdiem, nevis uz ģimenēm un starptautisko vidējo rādītāju. Attiecībā uz ikdienas laimes sajūtu, atšķirībā no plašas apmierinātības ar jūsu dzīvi, tad tikai USD 60 000 (EUR 50 017) līdz USD 75 000 (EUR 62 521) var būt pietiekami, saskaņā ar pētījumu. Pēc šī līmeņa ieguvumi, kas saistīti ar lielāku naudu samazinās, lai gan tie joprojām var būt ieguvumi.

Ņemiet vērā, ka vidējais ienākums mājsaimniecībā ASV ir 65 000 ASV dolāru (54 208 eiro) un 75% amerikāņu mājsaimniecību nopelna mazāk nekā 75 000 ASV dolāru. Tātad, kamēr daži procenti virs vidējā rādītāja saka, ka nauda padara tos laimīgus, lielākā daļa cilvēku ir tālu no tās. “Palielinoties peļņai, laime mēdz samazināties,” stāsta Fast Company darbinieks un jaunā pētījuma autors Andrejs Tebs (Andrew Tebb). Savukārt viņš apgalvo, ka 20 000 ASV dolāru pieaugums no 30 000 līdz 50 000 ASV dolāriem (25 029 eiro līdz 41 715 eiro) var radīt vairāk pārmaiņu jūsu dzīvē nekā tad, ja jūs veicat pelnāt USD 20 000 (EUR 16 684) papildus USD 150 000 (EUR 125 143).

Rezultāti no Perdū universitātes un Virdžīnijas universitātes atbilstu plaši pazīstamā psihologa Daniela Kahnemana (Daniel Kahman) un ekonomista Angusa Deitona (Angus Deiton) 2010. gada pētījumam. Viņi atzina, ka cilvēku laime ir saistīta ar ienākumiem, bet tikai līdz ienākumiem, kas ir 60 000 un 120 000 ASV dolāru (100 224 eiro) robežā (lai gan bieži minētais skaitlis ir 75 000 USD). Pēc šī skaita saikne starp laimi un ienākumiem samazinājās. Tebs atzīmē, ka iepriekšējam pētījumam bija ierobežojumi. Viena gadījumā tas pievērsa uzmanību tikai emocionālai labklājībai, nevis apmierinātībai ar dzīvi, kas ir neapšaubāmi svarīgāka. Jūs varat būt emocionāli laimīgs katru stundu, piemēram, brīdī, kad veicat aptauju. Bet, novērtējot savus sasniegumus un personīgo situāciju, jūs varat kopumā just savādāku sajūtu. Un otrais ierobežojums bija tas, ka pētījums bija tikai par ASV, nevis citām valstīm.

Atkarībā no valsts tā sauktie apmierinātības pnukti ļoti atšķiras. Saskaņā ar pētījumu Rietumeiropā un Skandināvijā optimālais ienākumu līmenis ir aptuveni 100 000 ASV dolāru (EUR 83 467). Ziemeļamerikā tas ir 105 000 ASV dolāru. Austrālijā / Jaunzēlandē tas bija $ 125,000. Austrumeiropā vidējais rādītājs bija tikai 45 000 ASV dolāru (87 640 eiro), bet Subsahāras Āfrikā tas bija 40 000 ASV dolāru (33 374 eiro). USD 95 000 ir visu aptaujāto respondentu vidējais rādītājs visur. Citiem vārdiem sakot, ir ļoti grūti precīzi noskaidrot, kas jums jādomā par peļņu, lai būtu laimīgs. Tas var būt atkarīgs no daudziem faktoriem. Iepriekšējie pētījumi liecina, ka, piemēram, relatīvajam ienākumu līmenim, ko jūs iegūstat p salīdzinājumā ar saviem vienaudžiem, ir tikpat nozīmīgi kā absolūtie līmeņi. Tas, ko katrs sagaida un sociālie salīdzinājumi ir svarīgi. Mēs esam ļoti smalkas, sociālās būtnes, kas mēdz pielāgoties, tāpēc šie sociālie salīdzinājumi notiek daudzās cilvēka jomās, tostarp karjeras, ienākumu un jūsu mājas lieluma. Un, protams, nauda nav viss, kas skar laimi. Ienākumi ir tikai viens mainīgais sarežģītajā laimes vienādojumā. Tas nav triviāls rādītājs, bet ir arī citi faktori, kas ir vismaz tikpat svarīgi, piemēram, sociālās attiecības, ģimene un draugi.

Kā noturēt laimi un finanses?

Tas var būt daudz grūtāk, nekā sākumā varētu likties. Pat ja jums jau ir darbs, kas atmaksājas, tas nenozīmē, ka jums automātiski ir daudz naudas ar kuru varat rīkoties. Tā kā pasaulē tik daudz kas darbojas uz masu patēriņu, ka ir praktiski neiespējami izvairīties no nebeidzamiem tēriņiem, piemēram, jaunu apģērbu, automašīnu u.c. Ir arī daudzas lietas, kas pašas par sevi ir nebēgamas, piemēram, maksa par dzīvesvietu, pārtiku u.c. Viens no padomiem varētu būt tas, ka ir jāsāk ar pašu pamatu, t.i., izvērtēt tēriņus, dzīves kvalitāti un reālo peļņu. Ja viss ir normas robežās, cilvēkiem nevajadzētu uztraukties par rēķinu samaksu, parādu atmaksu u.c. Šādi cilvēki parasti jūtas laimīgāki. Jābūt arī balansam starp darbu un atpūtu, jo tikai tad ir iespējams tā pa īstam sajust iespējas, ko sniedz nopelnītās finanses. Pretējā gadījumā neviens īsti nejutīsies apmierināts ar dzīvi, ja darbs aizņem visu dienu un neatliek enerģijas nekam citam. Vēl viens veids, kur ir iespējams ieguldīt finanses, ir atrast kādu, kas var veikt uzkopšanas darbus vai uzticēt kādam citam ēdiena pagatavošanu. Tas ļaus laiku izmantot pašam sev, piemēram, nedarīt neko. Vasarā noteikti ir daudzas iespējas, kur pavadīt brīvo laiku, lai justos laimīgs vai vismaz iegūtu papildus enerģiju.

Vai nauda var darīt cilvēku laimīgu?

Īsa atbilde ir jā un nē. Viss ir atkarīgs no tā, kā nauda tiek izmantota. Ja jums nav laika izmantot naudu lietās, kas jums ir svarīgas vai ko jūs vēlētos, visdrīzākais arī pati lielākā summa nenesīs nekādu prieku vai ievērojamas izmaiņas ikdienas dzīvē. Tomēr ja ir iespējams atrast laiku kaut kam nozīmīgam vai arī iegādāties kaut ko, kas sniedz baudu, piemēram, daudziem jauna automašīna ir bauda acīm. Šāds cilvēks noteikti jutīsies daudz labāk nekā tas, kas brauc ar 20 gadus vecu automašīnu. Ir arī cilvēki, kuri jūtas labi arī bez nekāda privātā transportlīdzekļa. Katrs dzīves stils ir atšķirīgs, līdz ar to arī materiālās lietas ne vienmēr ir tik svarīgas, kā varētu šķist. Citiem šādas lietas sniedz komfortu, kas liek tiem justies labi un līdz ar to tie ir apmierināti ar savu dzīvi. Ja tie nejūt piespiedu vajadzību kaut ko kardināli dzīvē mainīt, var būt, ka viss jau ir sakārtojies pats par sevi.

Ar naudu un arī aizdevumiem ir jārīkojas apdomīgi. Nevajadzētu pārvērtēt savas iespējas vai arī pārāk vieglprātīgi izturēties pret savām finansēm. Lai gan pārmērīgas izklaides var sniegt prieku, ilgtermiņā tas var radīt problēmas un līdz arī to arī negatīvas emocijas. Naudas ir tikai viens no aspektiem, kam ir jāpievērš uzmanība, lai uzlabotu stabilitāti. Ir cilvēki, kam nauda un laime ir nedalāmi. Tā ir daļa no katra personiskajiem uzskatiem.