Lielu daļu no katras mājsaimniecības kopējiem tēriņiem sastāda tieši dažādi ikdienas pirkumi, kā, piemēram, pārtika un mājsaimniecības preces. Tā kā tā ir viena no lielākajām izdevumu kategorijām, tajā var arī rast vietas lieliem ietaupījumiem. Ja katru reizi, dodoties iepirkties, jūs to darīsiet gudri un pārdomāti, varēsiet ietaupīt milzīgas summas. Tieši tāpēc, katrai mājsaimniecei, kas veic ikdienas pirkumus, vajadzētu pilnveidot šīs iepirkšanās prasmes.

Prasme pareizi salīdzināt cenas

Pirmā ir prasme salīdzināt cenas produktiem, ko nepieciešams iegādāties. Daudzi noteikti uzskata, ka nav nekāda māksla salīdzināt cenas diviem vai vairākiem produktiem, jo tās norādītas tieši pie preces, taču, patiesībā viss nav tik vienkārši kā šķiet. Pirmkārt, produktiem ir dažādi tilpumi un nereti lētākais patiesībā izmaksā dārgāk. Tātad, jāsalīdzina ir nevis cena, kas lieliem cipariem norādīta pie produkta, bet gan cena par konkrētu tilpumu, kas norādīta sīkajā drukā. Otrkārt, ir jāsalīdzina cenas ne vien līdzīgām precēm, bet arī preču alternatīvām. Ļoti lielas summas izdosies ietaupīt tad, ja saviem iecienītajiem produktiem pameklēsiet lētākas alternatīvas.

Prasme nenopirkt neko lieku

Ļoti svarīgi ir arī iemācīties nenopirkt neko lieku. Tas arī nav vienkārši, jo veikals ir pilns ar kārdinājumiem. Labākais veids, kā no tiem izvairīties ir, ejot uz veikalu ar iepirkumu sarakstu un dodoties tikai pie tiem preču stendiem, kur atrodas vajadzīgās preces. Ja tā darīsiet ilgāku laiku, tad, visticamāk, ar laiku iemācīsieties kontrolēt savus impulsīvos pirkumus arī bez sarakstiem un citiem palīglīdzekļiem. Ja nepirksiet neko lieku un nevajadzīgu, varēsiet iekļauties plānotajā budžetā un nauda netiks nelietderīgi izniekota.

Prasme izvērtēt cenas atbilstību kvalitātei

Svarīga, bet ne pārāk vienkārša prasme ir kvalitātes izvērtēšana. Ne vienmēr izdevīgi ir pirkt pašu lētāko preci, jo visbiežāk tās ir zemākas kvalitātes nekā dārgākas preces. Tad nu māksla ir atšķirt, kad cena ir pamatoti augsta, proti, tā ir tāda preces augstās kvalitātes dēļ un kad tā ir neadekvāti augsta bez jebkāda leģitīma iemesla. Atsevišķām precēm to var izvērtēt pēc vizuālā izskata, smaržas, struktūras un citām īpašībām, bet pārējās preces atliek vien testēt un šādas zināšanas var gūt balstoties uz pieredzi, taču svarīgi ir saprast, ka ne vienmēr lētākais ir izdevīgākais.

Prasme neuzķerties uz tirgotāju trikiem

Tirgotāji ļoti labi zina to, ka pircējiem ir savas vājības un viņi arī tās cenšas izmantot. Tirgotāju intereses parasti ir tieši pretējas patērētāju interesēm – viņi cenšas pārdot pēc iespējas vairāk un par augstāku cenu, lai gūtu maksimālu peļņu. Lai to pamāktu, tirgotāji izmato dažādus trikus, piemēram, novieto dārgākās preces tieši acu augstumā un izvieto preču stendus tā, lai pircējs nopirktu to, ko viņam nemaz nevajag. Lai uz šiem trikiem neuzķertos, ir jāignorē viss liekais un jākoncentrējas uz to, kas patiešām ir vajadzīgs.

Prasme iepirkties bez plāna

Visbeidzot, svarīga ir arī prasme iepirkties bez plāna. Pirmkārt, ne vienmēr gājieni uz veikaliem ir plānoti un ir iespējams sastādīt sev sarakstus un otrkārt, ne jau visi spontānie pirkumi ir slikti. Piemēram, ja redzat, ka preces, ko tāpat regulāri pērkat un kurām ir garš derīguma termiņš, ir uz atlaidēm, būtu muļķīgi tās nepirkt, tikai tāpēc, ka to nav sarakstā. Ir jāiepērkas gudri, izvērtējot katra pirkuma nepieciešamību. Tā jūs patiešām variēsiet ietaupīt ļoti lielas naudas summas.

Kā redzams, iepirkšanās nav nemaz tik viegls darbs, kā varētu šķist. Tikai gudras un atjautīgas mājsaimnieces, prot iepirkties pārdomāti un ietaupīt naudu uz pārtikas produktiem un mājsaimniecības precēm. Ja arī jūs vēlaties kļūt par vienu no gudrajām mājsaimniecēm, noteikti lieciet aiz auss visus minētos padomus.