Daudzi cilvēki, naudas taupīšanas nolūkos, iegādājas lietotas, nevis jaunas preces. Bieži vien tas ir ļoti labs un prātīgs lēmums. Nereti preces, kas vēl ir ļoti labas tiek atdotas par lētu naudu tāpēc, ka pašreizējam īpašniekam, kādu iemeslu dēļ, tās vairs nav nepieciešams. Tomēr, reizēm gadās arī tā, ka preces īpašniekam nav gluži tie labākie un godīgākie nolūki un viņš grib “iesmērēt” nekam nederīgu preci, vai pat vienkārši iegūtu jūsu naudu, neko nesniedzot pretim. Lai lietotu preču iegāde vienmēr būtu izdevīga un jūs neuzķertos uz krāpniekiem, ievērojiet sekojošos nosacījumus.

Pērciet tikai tad, ja varat vispirms preces apskatīt dzīvē

Pirmā lieta, ko vienmēr vajadzētu noskaidrot ir, vai preces var apskatīt arī dzīvē, vai lēmums jāpieļauj pēc fotogrāfijām vai pat tikai aprakstiem. Ja pārdevējs atsaka, tad, visticamāk, kaut kas ar preci nav kārtībā. Ja preču apskate nav iespējam avi tiek liegta, palūdziet uzņemt ļoti daudz jaunu foto un, ja vajadzīgs, arī video, kur prece nofilmēta darbībā. Tas ļaus saprast, vai precei viss ir kārtībā un pārdevēja nodomi ir tīri.

Ja tās ir dārgu zīmolu preces, lūdziet uzrādīt čeku vai ko citu, kas apliecina to autentiskumu

Ļoti bieži, pērkot preces no privātpersonām, var nākties uzķerties uz viltojumiem. Īpaši jāuzmanās tad, ja preces tiek pārdotas kā pilnīgi jaunas vai mazlietotas, jo tad pastāv ļoti liela iespēja, ka tas ir viltojums un pārdevējs vienkārši cenšas nopelnīt naudu, pārdodot to kā oriģinālu. Ja pērkat dārgu preci, noteikti palūdziet uzrādīt kādu pierādījumu tās autentiskumam, piemēram, pirkuma čeku, preces sertifikātu vai kādu firmas cenu zīmi. Ja nekā tāda nav, iespējam jūs kļūsiet par krāpšanas upuri un nopirksiet lētu preci par dārgu naudu.

Neveiciet pilnu naudas pārskaitījumu pirms preces saņemšanas

Lietotas preces bieži tiek sūtītas pa pastu, nevis pirktas/pārdotas klātienē, tāpēc kādam ir jāuzticas un pirmajam jāveic savi darījuma pienākumi. Parasti pārdevējs vispirms pieprasa naudas pārskaitījumu un tikai pēc tam izsūta preci. Tas ir ļoti riskanti, jo varat palikt gan bez naudas, gan preces. Vislabāk tomēr neoficiālus darījumus būtu kārtot klātienē, bet, ja tas tiešām nav iespējams, vismaz nesūtiet visu summu uzreiz. Sūtiet pusi naudas pirms preces izsūtīšanas un pusi pēc, jo tad, vismaz nepazaudēsiet pārāk lielas summas, ja darījuma otra puse izrādīsies krāpnieks.

Nepērciet pirmo mantu, ko atrodiet

Vēl noteikti nevajadzētu arī krist uz pirmo, šķietami izdevīgo piedāvājumu, ko atrodat. Lietoto preču piedāvājums kopumā parasti ir visai liels. Apskatiet dažādas lietotu preču interneta portālus un forumus. Iespējams, pirmais piedāvājums, ko atrodat nav nemaz tik izdevīgs. Tāpat noteikti salīdziniet lietotās preces cenu ar līdzvērtīgas jaunas preces cenu, lai saprastu vai ietaupījums ir gana liels un nozīmīgs, lai riskētu un pirktu lietotu preci.

Vaicājiet pārdošanas iemeslus

Noteikti vajadzētu noskaidrot arī iemeslu, kāpēc prece tiek pārdota, jo tas daudz ko var pateikt par tās stāvokli. Piemēram, ja cilvēki pārvācas, un tāpēc pārdod mēbeles, ir liela iespēja, ka tās vēl būs labas un kvalitatīvas, vienkārši vairs nav noderīgas, jo jaunajā mājoklī tām nebūs vietas. Savukārt, ja iemesla īsti nav, vai atbilde ir, ka prece vairs vienkārši nepatīk, tur varētu būt kāds āķis. Protams, pārdevējs var arī samelot un iemeslu izdomāt, bet tad varat mēģināt uzdot papildus jautājumus, lai saprastu, vai viņš stāsta patiesību vai nē.

Nepērciet preces, kuras lietošanas rezultātā būtiski zaudē vērtību

Visbeidzot, vajadzētu zināt, kādas preces ir vērts pirkt lietotas un kādas nav. Piemēram, izejamie apģērbi ir preču grupa, ko droši var pirkt lietotus, jo tie tiek izmantoti vien dažas reizes. Tā gandrīz jaunas, labas preces var iegūt par ļoti zemām cenām. Savukārt preces, kas ātri nolietojas un kuras paredzētas konkrētam lietošanas laikam, gan nevajadzētu pirkt lietotas. Tāpat lietotas nedrīkst pirkt higiēnas preces un kosmētiku.