Monētām cilvēks jau izsenis ir piedēvējis ļoti lielu nozīmi. Vēsturiski monētas ne tikai kļuva par ļoti vērtīgu citu valūtas veidu aizvietotāju, laika gaitā naudas monētas kļuva par galveno un vispārpieņemto valūtu, kurai ir ļoti liela vērtība un līdz pat mūsdienām monētas ir paturējušas savu lielo spēku, vēl līdz šim esot par vienu no pašiem galvenajiem norēķināšanās veidiem par precēm, produktiem un pakalpojumiem, kurus mēs saņemam ik dienas.

Līdz ar monētu vērtību, to milzīgās dizaina variācijas ir piesaistījušas arī tādu īpašu cilvēku uzmanību, kurus sauc par monētu kolekcionāriem, kuru visa dzīva ir apvīta par procesu, ko sauc par monētu kolekcionēšana. Šie cilvēki var tikt saukti arī par monētu uzpircēji, par cik tie veido lielas un ļoti vērtīgas monētu kolekcijas, kuras laika gaitā iegūst neiedomājamu vērtību īpaši tad, ja kāda valsts valūta tiek nomainīta pret citu un līdz šim pastāvējusī valsts valūta vairs netiek lietota. Piemēram, Latvijas lati, kas tika nomainīti pret Eiro valūtu ir spilgts piemērs šai situācijai. Tiklīdz Latvijas lati vairs netika izmantoti, tie kļuva par monētu kolekcionēšanas patiesu baudu un daudzu kolekcionāru mājokļos gozējas ļoti skaistās vitrīnās un rāmjos. Līdz ar lata “bojāeju”, lats ir kļuvis par tām monētām, ko tagad sauc par kolekciju monētas. Ar laiku Latvijas lati kļūs par ļoti vērtīgu un dārgu vēsturisku mantojumu, ar kuru kolekcionāri varēs tirgoties un saņemt ļoti lielas naudas summas.

Monētu uzpirkšana ir finansiāli atbildīgs solis, lai nodrošinātu sevi ar pietiekamiem līdzekļiem, piesaki naudas aizdevumu un noskaidro saņemšanas iespējas.

Atšķirībā no populārā uzskata, ka monētas kolekcionē tikai veci, bagāti vīri un tas ir tikai nobriedušu cilvēku hobijs, monētu kolekcionēšana ir diezgan izplatīta arī gados jaunāku un jaunu cilvēku vīdu. Vecumam nav nozīmes, taču, nepārportami, gados vecāki cilvēki ar dažādiem kolekcionēšanas hobijiem aizraujas daudz vairāk, un monētu albumi var būt vieni no aizraujošākajiem vecāku cilvēku vecumdienu sasniegumiem.

Lai monētu kolekcionēšana un monētu tirdzniecība kļūtu arī par jūsu dzīves daļu, ir svarīgi izprast pāris lietas par šādu hobiju un kā tas strādā. Vispirms, vajadzētu saprast, kā tiek veidots monētu katalogs un kā vispār tiek kolekcionētas monētas. Pastāv vairāki monētu kolekcionēšanas veidi:

  • Kolekcionēšana pēc datuma – šāda monētu kolekcionēšana norit pēc monētu izlaišanas datuma. Tā monētu kolekcionāri vāc monētas pēc to datuma, cenšoties atrast visvecākās iespējamās monētas, kādas vēl pastāv, un izveidot veselu monētu albumu ar tām.
  • Kolekcionēšana pēc veida – kolekcionēšana pēc veida nozīmē to, ka monētas tiek atlasītas pēc to dizaina veida, ko veidojis viens dizaineris vai denomināciju no kāda noteikta laika posma. Piemēram, niķeļa monētu krāšana no konkrēta laika posma, utt. Monētu kolekcionēšana pēc gada ir diezgan populāra, ir pietiekoši daudz kolekcionāru, kuri ir salasījuši pilnu monētu kolekciju ar viņu dzimšanas gadu.
  • Kolekcionēšana pēc dizaina – šāda monētu kolekcionēšana var būt diezgan sarežģīta un ilgstoša, jo atrast senas monētas pēc vienota dizaina, vai arī centieni atrast pilnībā visas bijušās monētas to visdažādākajās dizaina variācijās, kādas vien ir pastāvējušas, var izrādīties par pagrūtu darbu. Tā pat monētu kolekcionēšana pēc dizaina var notikt pēc viena dizaina elementa. Piemēram, ja monētas dizainam tiek izvēlēts kuģis, laiva vai kāds cits simbols ar kuru tiek daiļota monētas priekšpuse, tad kolekcionārs centīsies atrast visas pasaulē pastāvošās vai izbijušās monētas tieši ar laivas vai cita kārotā simbola dizainu.

Lai kļūtu par monētu kolekcionāru un monētu katalogs vai monētu albums kļūtu arī par jūsu lielo gandarījumu, ir jāsāk meklēt monētas un to ir iespējas darīt visdažādākajos veidos. Taču, ir jārēķinās ar to, ka ļoti vecu monētu kolekcionēšana var izrādīties ļoti dārga, par cik monētas cena būs ārkārtīgi liela un ne visi kolekcionāri vēlēsies tirgot savas monētas. Monētu tirdzniecība var būt maciņam ļoti nedraudzīga lieta un nodarbošanās, kas var prasīt ļoti daudz naudas līdzekļu. Neparedzētiem tēriņiem noskaidro saņemšanas iespējas kādam ātrajam naudas aizdevumam, lai tu varētu iegādāties kāroto monētu un nogādāt to līdz savai monētu kolekcijai. Tā pat arī kolekcionēšana var aizņemt pat vairākus gadus, jo monētu meklēšana, kas vairs nav apgrozībā, ir sarežģīta.

Veidi, kā atrast un kolekcijas monētas:

  • Pārbaudiet visas savas mantas un kabatas naudu pilnīgi visās drēbēs – jūs ik dienas saņemat naudas atlikumu, kuru mēdzat ielikt drēbju kabatās vai pabāzt kaut kur starp mēbelēm mājās vai iebāzt kādā krāmu kastē un pavisam par tām aizmirst. Pārbaudiet visu savu mājokli, garāžu, mantas un drēbes, lai pārliecinātos, ka kāda interesanta monēta, ar kuru ir iespējams iesākt monētu albumu, nav aizķērusies.
  • Banku ruļļi – viens no veidiem, kā atrast monētas ir banku ruļļu pasūtīšana. Daudzi monētu kolekcionāri pasūta naudas jeb monētu ruļļus savā bankā un tos ļoti cītīgi pārbauda, meklējot kādas retas, vecas un vērtīgas vai viltus monētas.
  • Metāla detektori – pastāv daļa kolekcionāru, kas savos monētu meklējumos dod priekšroku metāla detektoriem un meklē tos tādā veidā. Šāds process līdzinās īstai dārgumu meklēšanai, taču ir svarīgi atcerēties, ka no metāla detektoriem var nebūt diži lielas jēgas, jo monētas, kas neskaitāmus gadus atrodas zem zemes var būt diezgan sliktā stāvoklī un detektors var tās pavisam vienkārši palaist garām un nemaz neiepīkstēties.
  • Monētu uzpirkšana – vieglākais, taču naudas maciņam nedraudzīgākais veids ir monētu pirkšana no monētu dīleriem un citiem kolekcionāriem, kuri pārdod vai arī paši pērk dažāda veida monētas. Monētu kolekcionāram, kurš vēlas atrast patiesi retas, vecas un ļoti vērtīgas monētas, monētu dīleris ir vieglākais un labākais veids, kā tikt pie kārotā.
  • Iepirkšanās garāžu izpārdošanās un dažādos krāmu tirgos – monētu kolekcionāri nereti dodas uz dažādiem krāmu tirgiem un privātmāju garāžu mantu izpārdošanām, cerībā, ka kādam cilvēkam varētu būt pagadījušās kādas senas un izbijušas monētas, kuras tas pārdotu par pāris centiem. Ir neskaitāmi monētu kolekcionāru gadījumi, kas ir bijuši ārkārtīgi veiksmīgi un kolekcionāriem ir paveicies atrast patiesi vērtīgas un neticami vecas naudas monētas.

Kas nosaka monētu cenas?

Monētu cenas noteikšana ir visai komplicēta un šādam jautājumam nav vienotas atbildes, taču pavisam noteikti pastāv vairāki faktori kas šīs cenas ietekmē. Vieni no monētu cenas ietekmējošiem faktoriem ir monētas priekšpuse, iekšējā dārgmetālu vērtība un numismātiskā vērtība. Katrai monētai, neatkarīgi no tā vai tā ir veca vai jauna ir monētas priekšpuse un tās radītā vērtība, taču tā var būt diezgan niecīga tieši tā pat kā iekšējā dārgmetālu vērtība, kuru veido monētā esošie dārgmateriāli. Vislielāko vērtību monētai var piedot numismātiskā vērtība, kas ir tieši kolekcionāru piešķirtā monētas vērtība. Ar šo vērtību monēta var būt vērta pat vairākus tūkstošus vai pat miljonus.