Kredīts un dažādie kredītu veidi paši par sevi nekādā veidā nav atkarību izraisoši, tomēr to neapdomīga lietošana un vieglā pieejamība var būt pārāk liela nasta vairumam cilvēku un tie var radīt atkarību. Tieši tāpēc arī šīs dienas rakstā es centīšos apskatīt, kāpēc tad kredīts var kļūt par atkarību izraisošu, un kā cilvēkiem izvairīties no šādiem pakalpojumiem.

Kā tad rodas atkarība?

Pirmkārt jau mums ir jāsaprot, kā tad rodas atkarības un kā cilvēks kļūst atkarīgs no kādas lietas, kas pati par sevi nav atkarību izraisoša. Tas notiek gan ar ēdienu, gan izklaidēm, gan alkoholiskajiem dzērieniem un arī cigaretēm, bet pēdējiem diviem ir pierādīts, ka tajos ir vielas, kas izraisa atkarību. Būtībā cilvēks sākumā pirmajās reizēs, kad lieto kādu no šīm lietām, jūtas labi un nemaz nenojauš, ka šī labsajūta būs tieši tā, kas liks šo lietu lietot atkal un atkal. Sākotnējais “kaifa” stāvokli var rasties praktiski no jebkādas patīkamas darbības, kas ir gan azartspēles, sportošana, kofeīns utt, bet arī no vienkāršām ikdienas darbībām, kā ēšanas un citām līdzīgām darbībām. Kad pirmās reizēs cilvēks ir sapratis, cik laba ir šī lieta, tad pēc tam jau viņam prasās to atkārtot, jo tas taču bija tik labi. Un vēl pietam, ar katru reizi, kad šīs patīkamās lietas tiek izmantotas cilvēks katru reizi saņem aizvien mazāku un mazāku prieku, jo tiek izdalīts aizvien mazāk un mazāk laimes hormonu jeb tā saukto endorfīnu. Un tādā veidā cilvēks pats sev nemaz neapzinoties ir kļuvis atkarīgs, jo viņš visu laiku cenšas atgūt šo laimes sajūtu, kas viņam bija pirmajā reizē, bet to izdarīt kļūst aizvien grūtāk un grūtāk.

Kredītu atkarība?

Kredītu atkarība varētu likties, kā kaut kas pilnīgi neiespējams, jo kā gan naudas aizņemšanās var izraisīt tādu pašu efektu, kā narkotikas vai citas lietas, kurās ir vielas, kas liek cilvēkam sajusties labi? Bet, ja es liktu salīdzināt kredītus ar azartspēlēm, vai tad starp abām lietām būtu tik daudz atšķirību? Abās lietās iespējams saņemt lielas naudas summas salīdzinoši vienkārši un sākotnēji liekas, ka nav nekādi slikti blakusefekti. Bet azartspēļu industrijā taču mēs zinām ļoti daudz cilvēkus, kas ir kļuvuši atkarīgi un visu savu algu notērē šajos “automātos”. Tieši tāpat arī ātrie kredīti un citi līdzīgi pakalpojumi liek cilvēkiem kļūt atkarīgiem, jo šos aizdevumus ir saņemt tik viegli un sākotnēji liekas, ka nauda nekad nebūs jāatmaksā. Ātrajiem kredītiem atšķirībā no citām lietām ir vēl arī tas sliktums, ka ņemot aizdevumu sākotnēji parasti cilvēkam liekas ka nauda būs jāatmaksā kaut kad nākotnē, bet kad pienāk šis laiks un kredīts ir jāsedz no ikmēneša algas, tad nākamajā mēnesī naudas atkal pietrūkst un atkal būs jāņem kredīts.

Kredīta atteikuma pieteikums

Tiem, kuri jūt, ka viņiem ir izveidojusies atkarība pret šiem aizdevumiem LNKA ir izveidojusi iespēju pašiem atteikties no aizdevumu izsniegšanas nākotnē, un jebkurā industrijā, kur industrijas pārstāvjiem ir jāveic šādas preventīvas darbības noteikti, ka kaut kas nav kārtībā, un valdībai vajadzētu iejaukties! Kredītu atkarība noteikti ir vieglāk ārstējama, nekā īstās atkarības no dažādām vielām, bet tas nenozīmē, ka cilvēkam, kas ar šo slimību slimo tas būs vienkāršāk. Būtībā viss jau sākas paša cilvēka smadzenēs un viņam vajadzētu pašam saprast, ka kaut kas nav kārtībā, jo pretējā gadījumā lai vai cik tuvinieki mēģinātu viņam to iestāstīt, nekāda rezultāta nebūs. Tieši tāpēc es ceru, ka šo rakstu lasa kāds, kurš domā, ka viņam ir problēmas ar kredītu saņemšanu, un ja tā ir, tad beidzot ir pienācis laiks to sev atzīt un tālāk jau domāt, kā no šīs atkarības izķepuroties!