Noteikti būsiet pamanījuši, ka daļa cilvēku ir finansiāli veiksmīgi un nekad neņem aizdevumus, kamēr citi ir parādos līdz ausīm. Protams, daudz ko nosaka ienākumu apjomi, taču interesanti ir tas, ka abu grupu pārstāvji ir sastopami visdažādākajos sabiedrības slāņos. Pat bagātnieki, kuri pelna ievērojami vairāk nekā vidusmēra cilvēki, nereti nespēj izdzīvot ar saviem līdzekļiem un uzņemas finansiālās saistības jeb ņem kredītus. Tā viņi zaudē savu finansiālo neatkarību. Šiem cilvēkiem vienkārši nepiemīt noteiktas īpašības, kas ļauj atturēties no kredītu izmantošanas. Ja arī jums ir problēmas ar aizdevumiem un ar skaudību skatāties uz tiem, kas prot veiksmīgi izdzīvot ar saviem līdzekļiem, pat ja tie nav diez ko lieli, attīstiet sevī sekojošas īpašības un prasmes.

Mērķtiecība

Cilvēki, kas neuzņemas liekas kredītsaistības, vienmēr ir mērķtiecīgi un orientēti uz panākumiem. Viņi vienmēr uzstāda sev reālistiskus mērķus un pēc tam uz tiem pamazām iet. Ja mērķtiecīgs cilvēks gribēs būt finansiāli neatkarīgs un brīvs no jebkādām finanšu saistībām, viņš to arī panāks. Pat tad, ja viņš reiz nonāks kredītu purvā, viņš pratīs no tā izkļūt un pilnībā mainīt savu finansiālo stāvokli. Ja arī jums ir grūti kontrolēt savu vēlmi ņemt kredītus, izmēģiniet uzstādīt sev finanšu mērķus. Tas jūsos attīstīs mērķtiecību un, ļoti iespējams, varēsiet sasniegt visu, ko gribēsiet, ne tikai finansēs, bet arī citās dzīves jomās.

Gudrība

Gudrība nav gluži rakstura īpašība un arī prasme, nē, taču nav nekāds noslēpums, ka tikai gudrs un apķērīgs cilvēks sapratīs to, kādas saistības patiesībā uzliek kredīti, un neuzķersies uz kreditoru reklāmām un mārketinga trikiem. Protams, tas šķiet vilinoši, ka vienā mirklī var iegūt naudu un iegādāties visu, ko sirds kāro, taču uz lietām ir jāskatās no dažādām šķautnēm. Jāizvērtē kā pozitīvais, tā negatīvais, kas šajā gadījumā ir izmaksas par kredītu un milzīgais risks, ko uzliek finanšu saistības. Ja gribat, lai jūsu finansiālā situācija uzlabotos un jums nerastos vēlme nepamatoti ņemt kredītus, izglītojiet sevi. Izziniet gan pašus kreditēšanas pakalpojumus, gan izglītojiet sevi finanšu jomā kopumā. Ja sapratīsiet kā viss darbojas, kredīti vairs tik vilinoši neliksies un tas jums liks daudz rūpīgāk izvērtēt patieso nepieciešamību pēc tiem.

Disciplinētība

Ļoti svarīga īpašība ir arī disciplinētība jeb spēja pakļauties sevis vai citu izvirzītajiem noteikumiem. Disciplinēti cilvēki spēj pieturēties pie izveidotā budžeta plāna, kā arī prot pieturēties pie citiem sev dotajiem solījumiem. Disciplinēts cilvēks nekad neko nedarīs haotiski un bez apdomas, kas arī palīdzēs mazināt nepieciešamību un vēlmi ņemt kredītus. Par laimi, disciplinētība ir prasme, ko var apgūt arī tad, ja no dabas esat visai patvaļīgs un neesat īpaši orientēts uz noteikumu ievērošanu. Disciplinējiet sevi ar dažādiem paša motivācijas veicināšanas uzdevumiem, kam nav obligāti jābūt saistītiem tieši ar finanšu pārvaldīšanu. Vienmēr iepriekš nosakiet, ko jūs sev ļausiet darīt un ko nē un ar laiku iemācīsieties klausīt pats sevi. Tas palīdzēs arī tad, ja pēkšņi radīsies vēlme aizņemties naudu.

Nemateriālistiska domāšana

Tie cilvēki, kas ir brīvi no kredītiem, nav arī mantkārīgi jeb ir orientēti uz nemateriālistiskajām dzīves baudām un vērtībām. Kredīti ļoti bieži tiek ņemti tieši tāpēc, lai varētu atļauties sev nopirkt kādu jaunu lietu. Tā kā cilvēka vēlmes ir neierobežotas, visu laiku rodas arvien jaunas vēlmes un tiek ņemti arvien jauni kredīti. Cilvēks, kuram mantas un preces nav svarīgas, nekad neiemainīs savu un savas ģimenes finansiālo drošību pret tām. Lai mazinātu materiālistisko domāšanu ir vairāk jāsāk novērtēt nemateriālās lietas savā dzīvē. Ik reizi, kad gribat kaut ko iegādāties, padomājiet, ko šī mata reāli jums dos un vai nav kādi labāki veidi, kā sagādāt sev prieku, piemēram, pavadot laiku kopā ar saviem mīļajiem cilvēkiem.

Pacietība

Pacietīgi cilvēki neuzņemsies naudu tāpēc, ka viņi būs spējīgi naudu sakrāt. Tieši pacietības trūkums ir tas, kas visbiežāk neļauj izveidot uzkrājumus neparedzētām situācijām vai vienkārši sakrāt naudu kādai kārotai lietai. Paņemot kredītu, visu var iegūt uzreiz, bet, ja šī vēlme visu dabūt tūlīt un tagad nav tik izteikta un jūs esat gatavs gaidīt, jums neradīsies vēlme ņemt kredītus un riskēt ar savu finansiālo drošību. Par laimi, pacietību, līdzīgi kā disciplinētību, var uztrenēt. Ja no dabas esat ļoti nepacietīgs, visu laiku sev atgādiniet, ka nav vajadzības steigties. Visam ir savs laiks. Jūs varat iegūt to ko vēlaties, ir tikai jāpaciešas un pamazām uz to jāiet, nevis jācer, ka viss tiks pasniegts uz sudraba paplātes.

Atbildība

Protams, atbildīgs cilvēks nekad neuzņemsies kredītsaistības, ko nevar pildīt, tikai tāpēc, ka vēlas iegūt kādu materiālistisku labumu. Tieši to arī nozīmē atbildīga aizņemšanās – savas maksātspējas un kredīta nepieciešamības racionāla izvērtēšana. Ja no dabas neesat pārāk atbildīgs cilvēks, dzīves gaitā šo rakstura īpašību attīstīt būs grūti, taču jūs varat mēģināt vienkārši vairāk piedomāt pie tā, ko darāt. Nepaļaujieties uz savu pirmo instinktu, bet kārtīgi apdomājiet, kā rīkoties būtu pareizāk. Iespējams, ka ar laiku jau automātiski sāksiet pieņemt atbildīgākus lēmumus, jo pieradināsiet sevi pie domas, ka nevajag pārsteigties ar svarīgu lēmumu pieņemšanu.

Piesardzība

Tie cilvēki, kas ir brīvi no kredītiem, parasti ir arī ļoti piesardzīgi un lieki nepakļauj sevi kārdinājumiem. Viņiem parasti nav pat vienas kredītkartes vai kredītlīnijas un bez vajadzības viņi nereģistrējas nebanku sektora kreditoru mājaslapās. Nav nekāds noslēpums, ka viegla kredītu pieejamība pamudina cilvēkus šos pakalpojumus izmantot, neatkarīgi no tā, vai tie patiešām ir nepieciešami, vai nē. Ja arī jums ir problēmas ar pārlieku biežu kreditēšanas pakalpojumu izmantošanu, mēģiniet tos sev liegt. Atsakieties no kredītkartēm un kredītlīnijām, kā arī izdzēsiet savus profilus kreditoru mājaslapām. Ja vajadzīgs, varat pat uzrakstīt iesniegumu par liegumu ņemt ātros kredītus uz noteiktu laika periodu. Savā ziņā tas pat ir riskanti, jo vajadzības gadījumā kredīti nebūs pieejami, tomēr, ja apzināties, ka jums ir problēmas ar nevajadzīgu kredītu ņemšanu, ir jāievēro piesardzība.

Kā redzams, mūsu prasmi apieties ar kredītiem, ļoti lielā mērā nosaka mūsu rakstura īpašības un dažādas prasmes vai talanti, tāpēc, ja vēlaties sakārtot savu finansiālo situāciju un sasniegt finansiālo neatkarību, iespējams, ir jāsāk tieši ar sevi. Ja jūsu raksturs liek jums pieņemt bezatbildīgus, nepareizus vai pārsteidzīgus lēmumus, nekādi papildus ienākumi, taupības plāni un nekas cits nepalīdzēs uzlabot jūsu finansiālo situāciju. Mainieties pats un tad ar laiku viss nokārtosies pats no sevis.