Budžeta plāns var būt lielisks palīgs dažādu finanšu mērķus sasniegšanai un finansiālās situācijas uzlabošanai. Tikai tad, ja plānosim savus tēriņus, balstoties uz savu ienākumu apjomu, mēs varēsim panākt, ka mūsu nauda tiek izmantota lietderīgi un ka katrs cents tiek iztērēts tā, lai mēs no tā gūtu kādu reālu labumu. Diemžēl, nereti cilvēkiem ar budžeta plānošanu neiet tik raiti kā cerēts. Kaut gan plāns ir izstrādāts, to ļoti bieži nākas pārkāpt un ietaupījums nav tika liels, kā sākotnēji plānots. Tam var būt dažādi iemesli, tāpēc apskatīsim dažus no populārākajiem.
Jūs izvirzāt nesasniedzamus mērķus
Ļoti bieži problēma slēpjas izvirzītajos mērķos un uzdevumos. Daudzi cilvēki, plānojot savu budžetu, ir pārāk optimistiski un grib uzreiz sasniegt pārāk daudz. Viņi domā, ka tad, ja izslēgs no sava budžeta visas izklaides un dažādus citus mazāk svarīgus tēriņus, viņi pēkšņi varēs ietaupīt kaudzēm naudas, taču šī cerība reti kad piepildās. Budžets tiek plānots ne tikai teorijā bet arī praksē, tāpēc ir jādomā reālistiski. Pajautājiet sev, no kā jūs esat gatavs atteikties? Ja izklaides jums tiešām ir mazsvarīgas, tad izslēdziet tās no budžeta, bet, ja saprotat, ka jums tās ir būtiskas, paturiet tās budžeta plānā, tikai mazliet ierobežojiet summu, ko katru mēnesi varat tām atvēlēt. Tad iespēja, ka pie budžeta izdosies pieturēties, būs daudz reālāka.
Jūs aizmirstat par neregulārajiem tēriņiem
Ļoti svarīgi ir budžetā iekļaut visus savus tēriņus. Parasti cilvēki padomā par ikmēneša tēriņiem, taču dažādus neregulāros tēriņus piemirst. Ir ļoti daudz tēriņu, kas jāsedz, piemēram, tikai reizi gadā vai ik pa dažiem mēnešiem. Ja šādus tēriņus neiekļausiet savā budžeta plānā, ir skaidrs, ka tas cietīs neveiksmi, jo, līdzko šie maksājumi būs jāsedz, nāksies pārkāpt budžeta plānu. Kārtīgi padomājiet par to, kādi ir jūsu neregulārie tēriņi un iekļaujiet tos savā budžetā. Izveidojiet arī izdevumu kategoriju neparedzētiem tēriņiem, lai varētu nosegt arī neplānotus izdevumus vai izdevumus, ko piemirsāt iekļaut savā budžeta plānā.
Jūs nezināt, kā pareizi taupīt
Vēl daudzi nezina to, kā ietaupīt naudu. Viņi izplāno budžetu, saprot, kur jāsamazina tēriņi, taču, kad tas jādara, viņi nezina kā. Piemēram, ja jūs saprotat, ka izdevumi pārtikai ir pārāk lielie un tos jāmazina, ir jābūt skaidram priekšstatam par to, kā to panāksiet. Vai atteiksieties no konkrētu pārtikas produktu iegādes? Vai pirksiet preces uz atlaidēm? Vai piedomāsiet pie racionālāka pārtikas produktu patēriņa? Iespēju ir ļoti daudz un ir jāprot tās izmantot. Ja vienīgā taupības metode, ko izmantosiet būs iegādātā pārtikas daudzuma samazināšana, ātri vien atmetīsiet visam ar roku, jo negribēsiet ilgstoši dzīvot pusbadā.
Jūs nesekojat savam plānam
Visbeidzot, pie vainas var būt arī tas, ka vienkārši neieviešat plānu savā dzīvē. Pati budžeta plāna izveide ir tikai teorētiskā daļa. Svarīgākais ir prast šo plānu integrēt savā dzīvē un pie tā pieturēties. Tas nozīmē, ka regulāri ir jāpiedomā pie saviem tēriņiem un jāierobežo pirkumi. No tā vien, ka izstrādāsiet budžeta plānu un sapratīsiet, kur tīri teorētiski var ietaupīt, nekas nemainīsies. Jums ir jāapbruņojas ar gribasspēku un jātur sevi grožos, ja gribat piedzīvot reālu uzlabojumu savā finansiālajā situācijā.
Nav komentāru