Kā zināms, jebkurš aizdevums, tajā skaitā ātrie kredīti, uzliek ļoti lielu atbildību, jo kredītu nemaksāšanai var būt visai nopietnas sekas. Ir gadījumi, kad viss nonāk līdz tiesu procesam un kredītņēmējam ar tiesas lēmumu tiek piespriesta kredīta atmaksa, taču ko darīt, ja naudas atmaksai vienkārši nav un arī pēc tiesas kredītu nav iespējams atdot? Vai šādā gadījumā pret kredītņēmēju var pielietot citus soda veidus un vai kredītu nemaksāšana var novest cietumsodam?
Lai labāk izprastu situāciju, sākumā atgādināsim, kāds tad ir ceļš līdz tiesai. Ja kredīts netiek atdots sākotnēji noteiktajā atmaksas termiņā, uzreiz tiesu darbi uzsākti netiek. Pirmais sankciju veids ir līgumsods, kas visbiežāk ir nokavējuma procenti jeb soda procenti. Par katru kavēto dienu, kredīta atmaksas summa pieaug. Tā var augt pat līdz 100% no kopējās kredīta vērtības. Ja kredītņēmējs turpina parādu ignorēt un nemaksā ilglaicīgi, kredītiestāde piesaista parāda piedzinējus. Visbiežāk, parādu piedziņas firma jūsu parādu vienkārši pārpērk no kredītiestādes un turpmāk jums ir likumiskas attiecības tikai ar parādu piedzinējiem, taču ir arī kreditori, kas parādu piedzinējus tikai algo. Jebkurā gadījumā, parādu piedzinēji ar jums drīkst sazināties, lai vienotos par atmaksas kārtību. Parādu piedzinēju nedrīkst draudēt, būt pārāk uzmācīgi vai jūs fiziski un emocionāli ietekmēt, taču, ja nepaļausieties viņu norādījumiem, viss nonāks līdz tiesai.
Tiesas spriedums gandrīz vienmēr ir par labu aizdevējam. Atsevišķos gadījumos tas var būt pielaidīgāks un parāds var tikt daļēji dzēsts, vai arī var tikt noteikts laiks, kurā sadabūt naudu atmaksai, ja kredītņēmējam nav nedz ienākumu, nedz arī īpašumu un vērtīgu mantu, taču pilnībā dzēsts parāds netiek. Tiesa nosaka, kāda summa, cik ilgā laikā kredītņēmējam jāatmaksā. Tiesa var lemt arī par dažādām metodēm, kā naudu iegūt pret jūsu gribu, piemēram, jums var tikt konfiscēti īpašumi, kustamā manta vai arī iesaldēti konti. Jāsaprot, ka tiesas lēmums jau ir stingrs un pretošanās tam, gan var tikt klasificēta kā kriminālpārkāpums.
Viens no gadījumiem, kad kredītņēmējs var saņemt reālu cietumsodu vai kādu citu bargu sodu, ir tad, ja pēc tiesas lēmumam, netiek atdotas atsavinātās mantas. Piemēram, ja tiesa nosaka, ka jums tiek atsavināts ieķīlātais auto, bet jūs to ar nodomu slēpjat, to var uzskatīt par svešas mantas piesavināšanos, jo mašīna vairs likumiski jums nepieder. Vēl kriminālprocess var tikt uzsākts tad, ja jūs, piemēram, neuzrādāt savus oficiālos ienākumus, lai no jums nevarētu piedzīt naudu. Ja apsūdzības cēlējs var pierādīt, ka jums ienākumi ir, jūs varat nonākt cietumā par izvairīšanos gan no parāda atmaksas, gan nodokļu nomaksas.
Tātad pati kredītu nemaksāšana kā tāda jūs līdz cietumam novest nevar, jo likums nenosaka, ka tas ir kriminālpārkāpums, taču, ja viss nonāk līdz tiesai (kā arī notiks, ja ignorēsiet parādu piedzinēju un kreditoru prasības), jums parādu atmaksa tiks piespriesta ar tiesas lēmumu, un, ja vien jums būs kādi ienākumi vai īpašumi, jūsu naudu aizdevējs dabūs. Ja centīsieties ar viltu un maldiem panākt, ka parādu jums piedzīt nevar, tad gan var draudēt arī cietumsods. Tomēr, atcerieties, ka kredītu nemaksāšana, arī bez cietumsoda, jums var sagādāt gana lielas nepatikšanas un raizes. Lai no tā izvairītos, attiecieties pret aizdevumiem ar ļoti lielu atbildības sajūtu un vienmēr izvērtējiet kredīta nepieciešamību un savas iespējas to atmaksāt.
Nav komentāru