Gribas uzsākt biznesu, vai paplašināt to, tad ir vērts paskatīties uz to, ko Eiropas Savienības fondu finansējumi var piedāvāt. Ļoti daudz ir dzirdēts par ES fondiem, bet ne pārāk daudz par to, kā tos iegūt un kādas ir labākās opcijas. Eiropas fondu finansējums ir ļoti plašs termins un ietver ļoti daudzas lietas, bet tas arī nozīmē darbu- diemžēl daudziem liekas, ka es izdomāju kādu neīstu uzņēmumu, piesakos kaut kur un iegūst naudu, ko var tērēt kā vien ienāk prātā. Svarīgi ir saprast, ka neviens nedot naudu gluži par velti, tāpēc ir jāieliek diezgan liels darbs, lai Eiropas fondu apguve būtu tā vērta un jāatceras, ka ir jāiegulda gana daudz darba šajā procesā. Kā arī pēc darbu nobeiguma attiecīgās iestādes pārbaudīs, kā projekta īstenošana attīstās un būs jāatskaitās par izlietotajiem līdzekļiem.

Interesanti, ka Eiropas fondu projekti tiek sadalīti pa reģioniem, līdz ar to arī finansējums tiek sadalīts tieši tāpat. Šobrīd vislielākais finansējuma apjoms uz vienu iedzīvotāju tiek piešķirts Rīgā, tālāk seko Latgale, Kurzeme, Zemgale, Pierīgas reģions un Rīgas Jūras līča reģions, kas stiepjas līdz Ainažiem un līdz Tukumam otrā pusē, diemžēl kā vismazākais finansējuma apjoms uz vienu iedzīvotāju tiek izsniegts Vidzemes reģionā; šie dati ataino finansējumu, kas piešķirts cilvēkresursu un nodarbinātības programmās, bet citās nozarēs šie dati ir atšķirīgi. Šī ir salīdzinoši maza daļa no visa pieejamā resursu lieluma, kas ir daļa no programmas ES struktūrfondi. Vislielākais daudzums finansējuma tiek novirzīts transportam, tālāk uzņēmējdarbībai un inovācijām, videi, izglītībai, nodarbinātībai un sociālajai iekļaušanai. Tas nozīme, ka ļoti daudzās nozarēs ir iespējams iegūt papildus resursus, palīdzību un pats galvenais finansiālu atbalstu savas idejas īstenošanai. Tāpēc ne velti ir vērts teikt, ka ES fondi ir labs atspēriena punkts daudziem viņu ideju īstenošanā- gan visai plašā nozare kā ES fondu projekti, gan kā ES fondi uzņēmējiem, kas daudziem šķiet visvieglākā iespēja kā uzsākt biznesu.

Ja esi uzrunāts ar ideju “Saņem aizdevumu jau šodien”, tad Eiropas fondi nav labākā vieta, kur iegūt šo papildus finansējumu, jo process var galu galā būt visai laikietilpīgs- ja nauda ir nepieciešama diezgan steidzīgi, tad to iegūt no šīm programmām nav iespējams. Šajos gadījumos ir vērts aplūkot citas iespējas, kā piemēram, bankas aizņēmumi, vai līdzekļi no ģimenes un draugiem. Pieteikšanās aizņems diezgan ilgu laiku, vispirms ir jāizkristalizē sava ideja, tā lai tā palīdzētu kādai noteiktai cilvēku grupai kādā no kategorijām, kuras sedz Eiropas struktūrfondi. Protams, ikviens sāk savu ceļu uz finiša līnija ar diezgan skaidru ideju un domu, kā finiša līnija izskatīties, respektīvi, kā šī ideja izskatīsies, kad tiks realizēta. Tālāk ir vērts iepazīties ar visām iespējamajām programmām, kuras ES fondu projekti piedāvā un saprast, vai tava ideja atbilst kādai no piedāvātajām kategorijām un tai ir iespēja tikt apstiprinātai. Ja ideja ir īstenojama un atbilst, tad ir vērts aplūkot kura organizācija atbild par šīs noteiktās nozares projektu īstenošanu, tas parādīs, kur ir nepieciešams pieteikties un kur var saņemt papildus informāciju par noteikumiem un citām vajadzīgām lietām . Ļoti rūpīgi ir jāizpēta visa pieejamā informācija, lai nebūtu jāiznieko dārgais laiks, kad tiks atklātas neatbilstības vai kļūdas pirms pašas iesniegšanas. Pēc laba laika, kas veltīts, rakstot projektu un kārtojot visus nepieciešamos dokumentus; kad tas ir izdarīts, viss vēl pēdējo reizi jānovērtē pirms projekts tiek iesniegts tālākai izpētei. Pēc iesniegšanas individuālais izvērtēšanas posms ilgs no 1 līdz 3 mēnešiem. Ja viss būs noritējis veiksmīgi un projekts tiks apstiprināts, tad nākamais solis ir noslēgt līgumu par finansējuma izlietošanu un vienoties par visiem līguma nosacījumiem.

Pateicoties šiem lieliskajiem projektiem, Latvijā ir veikti daudz uzlabojumi, kurus ikdienā nemaz nepamanām, bet sastopamies ar to katru dienu, vai arī tas veicina valsts atpazīstamību un kopēju veidolu, kas cilvēkiem ir par mūsu valsti, piemēram, ceļu stāvoklis un citas lietas. Bet tas viss nesākas un nebeidzas tikai tur, liela daļa no projektiem ir saistīti ar cita veida programmām. Daļa no līdzekļiem tiek novirzīta arī Latvijas tūrisma attīstībai, piemēram, muzeju labiekārtošanai, eko tūrisma attīstībai un citām svarīgām lietām. Es uzskatu, ka svarīgs uzstādījums, ko šie projekti vēlas sasniegt ir samazināt tūrisma sezonalitātes problēmu, kas ir diezgan liela Latvijā, jo tūrisma sezona ir salīdzinoši īsa. Līdzekļi tiek investēti arī lai attīstītu sociālās infrastruktūras, atrastu un pilnveidotu vēl neeksistējošus tūrisma objektus, kas nākotnē veicinātu tūrisma uzplaukumu. Viens no lielākajiem un veiksmīgākajiem projektiem ir Rundāles pils infrastruktūras pilnveidošana; šis projekts vairāk nekā 50% tika finansēts izmantojot ERAF līdzfinansējumu. Tā kā pils vēlējās daudzveidot pieejamos pakalpojumus, kas var tikt piedāvāti interesentiem, ātri vien tika saprasts, ka apkārtējā infrastruktūra nav gatava uzņemt lielu tūrismu un apskatītāju skaitu. Lai sasniegtu mērķi tika uzlabotas esošās stāvvietas, ierīkots jauns stāvlaukums un izveidots papildus sanitārais mezgls pils iekšienē, kā arī tika veikta pils fasādes rekonstrukcija. Ikviens jau ir pamanījis, cik veiksmīgs šis projekts ir bijis, jo tagad Rundāles pils ir kā jauns tūrisma objekts, uz kurieni daudzi no mums labprāt dotos, ja tas vēl nav izdarīts, jo pils ir pavisam citā stāvoklī nekā tā bija pirms pāris gadiem. Vēl viens lielisks projekts, kas daudziem varbūt ir paslīdējis garām, ir Vecā Ventas tilta restaurācija Kuldīgā un papildus teritorijas izveide tūrismam. Šis projekts ne tikai nozīmē skaistā tilta saglabāšanu, bet arī papildus objektu izveidi, lai Kuldīga būtu vēl lieliskāka vieta, kur pavadīt laiskas un krāšņas brīvdienas.

Pirms pāris gadiem Latvijā valdīja uzskats, ka ceļi valsts teritorijā ir briesmīgi un esam aiz muguras pilnīgi visām Eiropas valstīm, it īpaši sāpīgi šķita fakts, ka nevaram pat sacensties ar citām Baltijas valstīm. Par laimi, ļoti liela daļa no struktūrfondu finansējuma tiek novirzīta transporta nozarei. Pēdējos gados daudzi pat ir kļuvuši neiecietīgi, jo dusmojas, ka nekur nevar tikt, jo nepārtraukti tiek veikti ceļa remonti. Šie remonti sarežģi mūsu dzīvi īstermiņa, bet ilgtermiņā būsim patiesi ieguvēji. Kā arī vairs nevar dzirdēt ļoti bieži cilvēkus sūdzamies par ceļu kvalitāti, viens iemesls, kāpēc vairs nesūdzas ir tas, ka tautieši ir piekusuši vaimanāt par to, bet noteikti liela daļa no efekta nāk no veiktajiem ceļu stāvokļu uzlabojumiem valsts teritorijā, un tas noteikti ir lielā mērā pateicoties Eiropas Savienības fondu finansējumam, kas ir pieejams. ES finansējums ir ļoti veicinājis valsts attīstību daudzās nozarēs, kas nozīmē, ka ikviens no mums ir ieguvējs no ES struktūrfondu papildus finansējumu, kas tiek saņemts.