Daudziem cilvēkiem automašīna ir pats lielākais un nozīmīgākais pirkums dzīvē un tāpēc ļoti svarīgi ir pārliecināties par to, ka šis pirkums būs veiksmīgs un izdevīgs. Tā kā liela daļa cilvēku izvēlas pirkt lietotus nevis jaunus auto, pret šo uzdevumu ir jāattiecas īpaši nopietni. Tirgotāji mēdz šo to noklusēt, lai nopelnītu pēc iespējas vairāk. Nopērkot lietotu auto var gadīties, ka ievērojami pārmaksājat, jo auto bieži jāremontē, tas nepilda savas funkcijas, ir neekonomisks vai pat tam ir bijušas daudz nopietnākas problēmas. Lai nepārmaksātu par lietotu auto, ņemiet vērā sekojošo informāciju.

Izpētiet tirgus cenas

Pati pirmā lieta, ko jāizdara, ir jāizpēta lietotu auto tirgus cenas. Cilvēki, kas nav saistīti ar lietotu auto tirdzniecību un ikdienā par šādām tēmām neinteresējas, noteikti nezina, kādas ir dažādu auto modeļu vidējās tirgus cenas un tāpēc var pārmaksāt vienkārši savas nezināšanas dēļ. Pirms vispār ķeraties klāt atsevišķu auto modeļu apskatei, noteikti izpētiet vairākas lietotu auto tirgošanas vietas un sludinājumu portālus, lai saprastu, ar kādām summām jārēķinās. Noteikti nenāktu par sliktu palasīt arī dažādu auto īpašnieku pieredzi un atsauksmes gan par konkrēto tirgotāju, gan dažādām auto markām un modeļiem. Tas vien jums ļaus nepieļaut kļūdas un lieki nepārmaksāt.

Pārbaudiet informāciju par auto

Tālāk jau jāsāk izvērtēt pašus auto. Kad esat atradis spēkratu, kas teorētiski atbilst visām jūsu vēlmēm un maksā adekvāti, ir jāpārliecinās, ka tas neslēpj kādus zemūdens akmeņus. Pirmkārt, ir jāpārbauda informācija par auto dažādos reģistros. CSDD reģistrā varat noskaidrot visu par auto iepriekšējiem īpašniekiem, to iesaisti ceļu satiksmes negadījumos un pilnu tehnisko apskašu vēsturi. Pārbaudot auto VIN numuru, varat noskaidrot visu informāciju par auto arī tad, ja tas ievests no citas valsts. Tas ir ļoti noderīgi, jo ieži vien, Latvijā tiek ievesti zagti auto, vai auto, kas cietuši smagās avārijās. Pārbaudot šādu informāciju, varēsiet pārliecināties par to, ko vispār īsti pērkat.

Veiciet auto vizuālo apskati

Daudz ko, protams, varat novērtēt arī pats. Ļoti svarīgi ir veikt auto vizuālo apskati, lai saprastu, ka ar auto viss ir kārtībā un tas tiešām atbilst tā cenai. Noteikti pievērsiet uzmanību tam, vai auto nerūsē, vai neatšķiras paneļu krāsojums, vai nav spraugas starp paneļiem vai gaismām, kādā stāvoklī ir auto riepas utt. Šādi defekti ievērojami mazina auto vērtību, jo tas liecina par to, ka ar auto jau iepriekš bijušas problēmas, vai arī, ka tās gaidāmas tuvākajā laikā. Ja auto ir minētie defekti, noteikti norādiet uz tiem auto tirgotājam.

Veiciet izmēģinājuma braucienu

Protams, arī bez izmēģinājuma brauciena neiztikt, taču, lai pārbaudītu, ka auto tiešām pilda savu funkciju un ar to viss ir vislabākajā kārtībā, ir jāzina, kam pievērst uzmanību brauciena laikā. Neteikti, pārbaudiet bremze, mēģinot vairākas reizes straujāk nobremzēt. Tāpat, ir jāpārbauda stūres vadāmība, veicot dažādus manevrus. Kārtīgi jāpārbauda arī ātrumu pārslēgšanas svira, logu tīrītāji, radiators un daudzas citas lietas. Ļoti labi būtu, ja jūs varētu izmēģināt vairākus viena modeļa auto, lai jums būtu ar ko salīdzināt.

Kaulējieties par cenu

Visbeidzot, ja esat sapratis, ka izvēlētais auto tiešām varētu būt iegādes vērs, ir jāmēģina kaulēties par cenu. Ļoti bieži lietotu auto tirgotāji speciāli uzliek augstākas cenas tieši tāpēc, ka viņi ir gatavi tam, ka potenciālie priecēji centīsies cenu nokaulēt. Lai jums tas tiešām izdotos, ņemiet vērā visu iepriekš izpētīto. Piemēram, ja atrodat kādus auto defektus, norādiet, ka tie mazina auto vērtību, un jūs vēlētos, lai tā dēļ cena tiktu pazemināta. Arī tad, ja auto nekādu manāmu defektu nav, vienalga varat mēģināt sarunāt mazliet zemāku cenu, lai ietaupītu.