Kad cilvēkiem rodas finansiāls problēmas, nereti tiek meklēti papildus ienākumu avoti. Vistipiskākais veids kā šo otru ienākumu avotu iegūt, ir sameklējot papildus darbu. Tīri teorētiski tā nav slikta doma, jo patstāvīgi papildus ienākumi tiešām nereti var ātri uzlabot situāciju un ļaut dzīvot labāk. Tomēr, jāsaprot, ka tas nav risinājums, kas der pilnīgi visās situācijās. Pirms izlemjat par labu vēl vienam darbam, uzdodiet sev sekojošus jautājumus, lai pārliecinātos, ka tas jums tiešām palīdzēs.

Kāpēc jums vajadzīgs otrs darbs?

Vispirms ir jāsaprot, kādas tieši ir jūsu finansiālās problēmas un kāpēc jums šis darbs ir vajadzīgs. Vai jums ir nopietnas finansiālās problēmas, piemēram, neatmaksāti kredīti vai pēkšņi neplānoti tēriņi, vai vienkārši gribat dzīvot labāk, jo jūsu pašreizējais materiālais stāvoklis jūs neapmierina? Ja vēlaties ātri iegūt naudu nopietnu problēmu atrisināšanai, šis variants būs pat ļoti piemērots, bet, ja vienkārši gribat pelnīt vairāk, lai dzīvotu labāk, padomājiet par to, vai tas tiešām ir tā vērts? Papildus darbs nozīmē, ka jūsu brīvais laiks saruks līdz minimumam. Atpūta un izklaides būs retums, no kā cietīsiet gan jūs pats, gan jūsu tuvinieki. Ja runa ir par papildus ienākumiem ilgtermiņā, nevis pagaidu neērtībām, iespējams, vēl viens darbs būs tikai lieks apgrūtinājums, kas jūsu dzīves kvalitāti pazeminās. Ne jau materiālais nodrošinājums dzīvē ir svarīgākais.

Vai pie finansiālajām problēmām tiešām vainojams naudas trūkums?

Tālāk vajadzētu padomāt par to, vai papildus nauda tiešām būs risinājums, jo nereti pie cilvēku finansiālajām problēmām vainojama ir neprasme rīkoties ar naudu un neapdomīgi lēmumi, nevis pārāk mazi ienākumi. Ja tā ir arī jūsu gadījumā, tad nekāda papildus nauda jūsu problēmas neatrisinās. Jūs tāpat šo papildus naudu iztērēsiet nelietderīgi un neko no tās neiegūsiet. Šādā gadījumā var palīdzēt budžeta plānošana un sarunas ar finanšu konsultantu, nevis papildus ienākumi. Jums ir jāsaprot, kur jūsu nauda aizplūst lieki un šie izdevumi jāsamazina. Tāpat ir jāmaina sava attieksme pret naudu un vispārējie uzskati. Ir jācenšas pašam sev ieskaidrot to, ka ir jādzīvo atbilstoši savam ienākumu līmenim un tikai tad jums izdosies uzlabot savu finansiālo stāvokli.

Vai otrs darbs nesaistīsies ar papildus izdevumiem?

Vēl jāņem vērā, ka darbs var saistīties arī ar papildus izdevumiem. Piemēram, lai nokļūtu uz darbu, varētu nākties izdot naudu par transportu. Lai uzsāktu darbu, iespējams, būs jāiegādājas atbilstošs apģērbs vai kādi darba piederumi. Varbūt pat būs jāiet kursi vai jāmaksā par apmācībām. Ja darbs ir paredzēts ilgākam laikam, varbūt tas viss arī atmaksāsies, bet, ja plānojat pastrādāt tur vien dažus mēnešus, parēķiniet, vai tas vispār ir tā vērts. Varbūt vispār beigās būsiet mīnusos, vai ieguvums būs ļoti niecīgs. Ja tīrais ieguvums jūs apmierina, tad viss ir kārtībā un varat strādāt, bet ja beigās iegūstat vien dažus desmitus eiro, turklāt ziedojat tam visu savu brīvo laiku, labāk tomēr darbu neuzņemties, vai meklēt savam stāvoklim atbilstošāku darbu.

Vēl viens darbs noteikti var būt ļoti labs risinājums atsevišķos gadījumos, taču nevajag domāt, ka tas atrisinās visas dzīves problēmas, un pēkšņi varēsiet dzīvot, vispār nedomājot par savu naudu un finansēm. Strādāt vairāk tomēr nav viegli, jo cilvēkam ir vajadzīga atpūta un laiks sev, tāpēc ir jādomā, vai iegūtā nauda tiešām būs jūsu laika vērta un vai tiešām tā jums palīdzēs konkrētajā situācijā.