Debitors, jeb kredīta ņēmējs mūsdienās ir katrs otrais vai trešais iedzīvotājs, un mēs taču visi zinām cilvēkus no paziņu vai draugu loka, kuriem ir vismaz vienas kredītsaistības. Un tāpēc, ka šī kredītu industrija ir tik milzīgi liela, tad cilvēkiem bieži vien rodas dažādas problēmas, kuras tad arī šodien apskatīsim.
  • Pārāk mazi ienākumi – Viena no lielākajām debitoru problēmām ir tā, ka ikmēneša ienākumi ir pārāk mazi, un tāpēc ir grūti nomaksāt visus kredītu maksājumus, kā arī vēl papildus atrast naudu izdzīvošanai un nemaz nerunājot par izklaidēm. Ienākošais naudas apjoms parasti cilvēkiem ir tik liels cik liela ir alga un, ja šī alga nav pietiekoši liela, tad parasti ir ļoti grūti izveidot sabalansētu budžetu un tērēt mazāk nekā tiek nopelnīts.
  • Pārāk lieli tēriņi – Tēriņi un to apjoms arī ir liela problēma, jo, lai gan, ienākumi cilvēkiem ne vienmēr it par mazu, bet ikmēneša tēriņi par dažādām precēm un pakalpojumiem ir tik lieli, ka mēneša beigās nauda pāri nepaliek un ir grūti pat no šīs nauda atmaksāt kredītus. Bet, ja tev ienākumi ir pietiekoši lieli, tad vienmēr ir iespējams samazināt tēriņus, pārceļoties uz citu mājokli, samazinot komunālos maksājumus, samazinot tēriņus izklaidēm, vai pat pārtikai, tāpēc šajā gadījumā galvenais ir sākt piekopt ikmēneša budžeta sastādīšanu un lēnām samazināt šos tēriņus.
  • Lieli kredīta procenti – Ņemot īstermiņa kredītus, kā ātrie kredīti vai kredītkartes bieži vien cilvēki neapzinās cik šiem aizdevumiem ir lieli procentu maksājumi un tāpēc, kad jāsāk šie aizdevumi atmaksāt ir liels pārsteigums, jo procenti ir uzauguši krietni lielāki, kā sākumā likās. Ņemot kredītu vienmēr ir jāpārliecinās, kāda ir aizdevuma GPL likme, bet ja to tu saproti tikai pēc kredīta saņemšanas, tad vienīgā iespēja ir aizdevumu pārfinansēt pie cita kreditora, kurš piedāvā mazākus procentus.
  • Kredītu soda maksas – Ņemot aizdevumus pie nebanku kreditoriem un laikā tos neatmaksājot, jums tiks piemērota kredīta soda procentu likme, kas bieži vien ir līdz pat 2% dienā un tādā veidā, kopējā kredīta summa aug tik ātri, ka to vairs nav iespējams atmaksāt. Soda procenti ir ļoti nopietna problēma jo tieši dēļ šiem šodien cilvēki parasti ieslīgst parādsaistībās, no kurām vairs nevar izkļūt, jo lai vai cik daudz naudas cilvēks atmaksātu, tomēr viņš nespēj maksāt tik daudz, lai nosegtu soda procentus.
  • GalvotājsGalvotājs, jeb galvinieks ir vēl viena problēma ar ko cilvēki saskaras, jo patvaļīgi piekrītot būt par kāda ģimenes locekļa vai arī paziņas galvotāju var ļoti viegli nonākt nepatīkamā situācijā. Esot par galvotāju, brīdī, kad kredīta galvenais maksātās nespēs atmaksāt kredītu, tas tiks piedzīts no jums, neskatoties uz to, ka kredītā ņemtā prece jums nemaz nepieder. Tāpēc nekad nevajadzētu piekrist būt par aizdevuma galvotāju, bet ja tas ir izdarīts, tad ir jau par vēlu, jo aizdevums tev būs jāatmaksā tik un tā.
  • Pārāk lielas kredītsaistības – Kredīts un kredītu pārmērīga saņemšana vienmēr ir bijusi un būs liela problēma, jo cilvēki neapzinīgi saņem šos aizdevumus, nedomājot par nākotni un to, kā šos aizdevumus varēs atmaksāt. Ja kredītsaistību ikmēneša maksājumi sastāda vairāk kā 20% no tava ikmēneša ienākumu līmeņa, tad visticamāk, ka tu esi paņēmis pārāk daudz kredītus un tev būtu jāsāk ietaupīt vairāk, lai tos ātrāk atmaksātu, bet ja tev kredītu maksājumos ir jāatstāj vairāk kā 50% no saviem ienākumiem, ir liela iespējamība, ka tu jau esi tuvu bankrotam, jo pie mazākā algas samazinājuma tu vairs nebūsi spējīgs šos kredītu maksājumus turpināt.
  • Pārāk daudz dažādi kredīti – Vēl viena problēma, kas saistīta ar parādiem ir tas, ka tiek saņemti pārāk daudz aizdevumi un, pat tad, ja to kopējā summa nav tik liela, katru mēnesi maksāt kredītu vairākām kredītiestādēm ir nogurdinoši un šādā situācijā vislabāk ir kredītus apvienot.