Dolārs ir Amerikas Savienoto valstu oficiālā valūta. ASV dolārs bieži tiek saīsināts kā dolāra zīme “$” vai kā “US$” (“United States Dollar”), lai atšķirtu to no citu valstu dolāriem.
ASV dolārs tika ieviests 1785. gada 6. jūlijā.
Šobrīd tas ir visplašāk lietotā valūta pasaulē, jo vairākas pasaules valstis to lieto kā savu oficiālo vai galveno valūtu. Ja sākotnēji 1995. gadā apgrozībā tika laisti vairāk nekā 380 miljardi ASV dolāru un 2/3 no tiem bija ārpus ASV, tad jau 2005. gadā apgrozībā tika laisti 760 miljardi ASV dolāru un lielākā daļa no tiek bija ārpus ASV.
ASV dolāra nosaukums ir atvasināts no vārda, ko holandieši itin bieži pielietoja savā kolonijā, proti, jaunajā Nīderlandē, 17. gadsimtā. Holandiešu nauda “leeuwendaalders” jeb liondolārs kļuva populārs arī angļu kolonijās. ASV dolāra nosaukums cēlies no Spānijas dolāram līdzīga sastāva un izmēra vācu monētas, kas pazīstama kā tālers jeb dālderis. Tiek uzskatīts, ka jau pieminētā holandiešu vārda “daalder” saknes meklējamas tieši šīs vācu naudas vienības nosaukumā.
Pirmās ASV dolāra monētas, kas tika izlaistas ASV naudas kaltuvē, bija identiskas Spānijas dolāram un pat beidzoties Amerikas Neatkarības karam ASV un Spānijas dolārs apgrozībā atradās vienlaicīgi.
ASV dolārs un, domājams, arī tā simbols “$”, cēlies no spāņu dolāra, kas ir vienas unces jeb 28,3 gramu sudraba monēta – spāņu astoņu reālu monēta. Šī monēta tika lietota Amerikas kolonistu starpā, tāpēc tā tika dēvēta par Spāņu dolāru. Vēl cits simbola izskata skaidrojums ir saistīts ar citu spāņu valūtu, proti, burtu salikums “PS” tika lietots, lai apzīmētu peso, lietojot tikai šī vārda pirmos burtus.
Pastāv vairākas versijas par to, kā radies dolāra simbols. Viena versija ir jau pieminētā versija par Spāņu dolāru, uz kura attēlotais astotnieks ir ļoti līdzīgs šodien redzamajam dolāra simbolam (proti, $ – 8). Citā versijā tiek uzskatīts, ka zīme ir veidojusies vēsturiski, apvienojot abus Amerikas (“US”) burtus un tādējādi reprezentējot nāciju. Vēl cita versija stāsta par to, ka ASV pastāvēšanas sākumā, lai apzīmētu dolāru, ar rakstāmmašīnu tika drukāts burts “U” un tam pāri burts “S”, bet laika gaitā, cilvēkiem ērtības nolūkos zīmes rakstību vienkāršojot, simbols attīstījās līdz burtam “S”, kam pāri pārvilktas divas taisnas svītras. Vēl pēc laika vairs netika vilktas divas svītras, bet gan viena, iegūstot tādu simbola izskatu, kāds tas ir mūsdienās. Neskatoties uz to, ka sākotnēji šis simbols tika pielietots, lai apzīmētu tikai Amerikas Savienoto valstu valūtu, tagad tas ir kļuvis par vienu no pazīstamākajiem grafiskajiem attēliem visā pasaulē un tiek izmantots, lai apzīmētu naudu vispārīgi.
Neskatoties uz tik daudzajām versijām par to, kā tad ASV dolāra simbols varētu būt radies, par visticamāko skaidrojumu tiek uzskatīts apgalvojums, ka tas cēlies no Spāņu dolāra monētām attēlotās simbolikas, kas tāpat ir redzamas arī Spānijas ģerbonī, kas ietver ar lenti apvītus Hērakla stabus, ap kuriem lente apvijas “S” veidā.
Compeuro.lv un portāla administrācija neatbild par šajā lapā pievienotajiem komentāriem. Vispārējo noteikumu un ētikas normu neievērošanas gadījumā, Compeuro patur tiesības slēgt pieeju komentēt saturu un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.
Nav komentāru