Nevar teikt, ka finanses nav diezgan tipiska tēma, kas tiek apspriesta pat ziņu portālos. Vienlaikus ir iespējams arī viegli atrast informāciju par dažādiem ar to saistītiem jautājumiem, piemēram, vai naudas kredīts jau šodien ir tikpat drošs cik ērts risinājums. Tomēr pieejamība nenozīmē to, ka daudzi cilvēki pievērš uzmanību savām finansēm vai arī finansēm vispārīgi. Tā var būt diezgan liela problēma, o mūsdienu materiālajā pasaulē bez izpratnes par finansēm var diezgan viegli iekļauties dažādās problēmās. Šeit tālāk ir uzskatīti pāris no iespējamajiem iemesliem, kas cilvēkiem traucē attiecīgi pievērsties dažādiem finanšu aspektiem un vienlaikus uzlabot savu situāciju.

Aizņemtība ar darbu

Daudzi cilvēki ir tik pārņemti ar savu darbu, ka tie pat nepamana to, ka to finansiālā situācija nav nemaz tik laba, kā varētu šķist. Liela alga pati par sevi vēl nenozīmē, ka arī finansiālā situācija ir laba un neradīsies nekādas neparedzētas problēmas. Ja jūs tērējat lielu daļu no ienākumiem apģērbam, kas jums var būt pat nav nepieciešams, dārgai pārtikai, trīsistabu dzīvoklim, lai gan jūs esat tikai divi u.tml. Lai gan jums var pietikt naudas arī šādiem tēriņiem, jūsu bankas konts mēneša beigās īsti nav tik liels, lai varētu veikt veiksmīgus ieguldījumus vai arī papildinātu ar labāku apdrošināšanu vai vienkārši papildinātu pensijas fondu. Darbs noteikti sniedz sava veida stabilitāti, kas liek aizmirst sekot līdzi, kas tieši notiek ar finansēm un kur tās aizplūst, jo ir apziņa, ka katru mēnesi būs jauns papildinājums.

Nav nepieciešamības taupīt

Šis ir līdzīgs iemesls kā tas, kad cilvēkiem ir darbs un tiem nešķiet, ka ir nepieciešams uz kaut ko taupīt. Cilvēkiem šķiet, ka tie visu var atļauties vai arī aizdevums būs risinājums, ja tomēr būs nepieciešams kaut kas lielāks, ko uzreiz nevar atļauties. Varētu likties, kāpēc ir nepieciešams vienmēr iepirktie lētākajos veikalos, lai tikai ietaupītu pāris centus, ja pāri ielai ir veikals, kurā var nopirkt visu nepieciešamo. Līdz ar to cilvēkiem tiek sniegta sava veida brīvības, ka ir diezgan patīkama, sevišķi īstermiņā. Līdz ar to var nebūt nemaz vēlmes no kaut kā atturēties. Tas ir vēl grūtāk, ja ģimenē ir bērni. Tiem var būt vēlme pēc neskaitāmām rotaļlietām, saldumiem u.c. bez kā var viegli iztikt. Ir jāmāk pateikt nē pirms tas viss nav ārpus kontroles. Tikai tādā veidā ir iespējams kontrolēt savas finanses un neļauties pārāk lieliem kārdinājumiem, kas tad arī vēlāk ietekmē lēmumu pieņemšanu.

Plašais produktu klāsts

Veikali ir pilni ar produkciju, kuru salīdzināt un vienmēr izvēlēties lētāko aizņem daudz laika. Tāpat arī sabiedrība ir tendēta uz jaunumiem, piemēram, katru gadu tiek laists klajā jauns telefons, ko tad automātiski daudzi vēlas iegūt. Un nav jau tā, ka katru gadu ir nepieciešams jauns telefons, bet ir sava veida iespaids no mūsdienu masu kultūras, kas tā vien velk iegādāties kaut ko jaunu un nedaudz uzlabotu. Bieži vien pat jaunā prece nesniedz ievērojamu uzlabojumu no tās, kas jau ir vai arī tas nav jūtams, jo to varētu just tikai profesionāļi. Ļoti viegli ir arī pārtērēt naudu uz apģērbu, jo lielās pilsētas ir pilnas ar apģērbu veikaliem. Pēc tam sākt pietrūkt vietas, kur visas jaunās lietas likt, līdz ar to var būt nepieciešamas jaunas mēbeles u.c. Tas nozīmē vēl vairāk tēriņus, kas negatīvi ietekmē pieejamās finanses.

Problēmas ar karjeru vai privāto dzīvi

Karjera un privātā dzīve ir ļoti svarīgi katra cilvēka aspekti, kas bieži vien rada šķelšanos vai nevajadzīgu stresu. Bieži vien ir nepieciešams izvēlēties vienu vai otru, jo tikai tādā veidā ir iespējams sekmīgs rezultāts. Līdz ar rodas citas problēmas, piemēram, emocionālas. Tās var aizēnot jebkādus finansiālus lēmumus vai pat domas par saviem tēriņiem. Tā kā rodas problēmas sasniegt karjeras mērķus vai sakārtot privāto dzīvi, ir grūti domāt par kaut ko citu. Gan viens, gan otrs ir svarīgs un katrs vēlas sasniegt to pēc iespējas ātrāk. Daudzi arī iesaistās attiecībās salīdzinoši ātri jau augstskolas laikā, lai aizpildītu brīvo laiku. Tie cer sakārtot vismaz divas lietas uzreiz un justies laimīgi. Realitāte ir tāda, ka ir nepieciešams arī strādāt, lai kaut vai nodrošinātu pamata nepieciešamību pēc pārtikas, mājokļa u.c. Tomēr tas nav tik viegli kā varētu šķist, sevišķi, kad ir nepieciešams iegūt augstāko izglītību. Tas aizņem lielāko daļu dienas, līdz ar to ir iespējams strādāt tikai nepilnu laiku vai darbu maiņās. Tādā veidā cilvēks ir ļoti noguris un rodas problēmas pieņem racionālus finanšu lēmumus.

Kāds cits parūpēsies par finansēm

Cilvēki sāk vairāk aizdomāties par savām finansēm pēc pilngadības sasniegšanas. Līdz tam parasti ir ģimene, kas par visu samaksā un sniedz dzīvesvietu. Kad cilvēks kļūst pastāvīgs, rodas nepieciešamība pēc savām finansēm, taču bieži vien ir cilvēki, kas cer, ka vecāki u.c. joprojām parūpēsies par to vajadzībām. Tas var būt labs risinājums, ja ir problēmas atrast darbu, vai mācības nav iespējams apvienot ar darbu. Šāda izeja vai studiju kredīts ir diezgan standarta Rīgas Stradiņa universitātei. Tādā veidā cilvēki ir mazāk atbildīgi finansiālajā ziņā un par to domā mazāk. Līdz ar to cilvēkiem ir problemātiskāk nostāties uz savām kājām un sākt pieņemt racionālus lēmumus un negaidīt, ka kāds vienmēr palīdzēs finansiāli nodrošināt visas vajadzības.

Finanses ir svarīga dzīves sastāvdaļa, jo no tām ir atkarīgas diezgan daudzas lietas: mājoklis, parādi, jaunas lietas, pārtika u.c., ko nav iespējams iegūt bez naudas. Tik un tā bieži vien cilvēki nepievērš pienācīgu uzmanību tam, piemēram, nesastādot budžetu, lai izprastu, cik liela ir peļņa un cik reāli tiek iztērēts katru mēnesi. Tikai tādā veidā ir iespējams apzināties punktus, ko ir nepieciešams mainīt vai pārvērst labāk, piemēram, neiegādājoties liekas ierīces, ja vecās vēl joprojām ir labas. Tas ļoti atteicas uz telefoniem, kurus reti kurš vairs izmanto tik ilgi, kamēr tie darbojas. Tā vietā tiek iegādāti jauni un atkal jauni, jo tiek piedāvātas vilinošas lietas – jaudīgāka kamera, ātrāks procesors, vairāk krāsu, divas aizmugures kameras u.c. Tāpat arī jāapsver, kas īsti ir nepieciešams un ko ikdienā izmantos, jo nevar būt tā, ka ģimenei jau ir divas automašīnas, bet ir vēlme iegādāties vēl vienu tikai tāpēc, ka tā ir jaunāka. Ir arī neskaitāmi citi muļķīgi lēmumi, taču tikpat bīstami ir nepieņemt nekādus lēmumus un ļaut visam darboties pašplūsmā. Nav iespējams sasniegt mērķus, neiedomājot par to, kā no tā cietīs finanses vai arī kā būs iespējams atrast risinājumus lietām, kas ir tiešām nepieciešamas. Domāt un plānot nekad nav par vēlu.