Žurnāls “Forbes” nesen publicēja rakstu ar nosaukumu “4 no 5 tūkstošgades paaudzes cilvēkiem ir ar pozitīvu skatu par nākotni, bet puse dzīvo no algas līdz algai” (“4 In 5 Millennials Optimistic For Future, But Half Live Paycheck To Paycheck.” Tas ir labi izpētīts raksts, kas var radīt jautājumu – ja tūkstošgades paaudzes cilvēki ir tik optimistiski, kāpēc viņi skatās tikai īstermiņā saistībā ar viņu finansiālo nākotni? Protams, ātrie kredīti bez ķīlas un kredītvēstures arī ir viens no risinājumiem, kas var nodrošināt sava veida stabilitāti un iespēju sasniegt mērķus, taču tā ir tikai maza daļa no visa.
Brīdinājuma pazīme ir tāda, ka, šķiet, ka tūkstošgades paaudze dzīvo ļoti īslaicīgi no algas līdz algai, nevis domā tik daudz par ilgtermiņa finanšu ietaupījumiem. Šāds izteikums ir no Bank of America korporatīvās sociālās atbildības izpilddirektores, kurai, bez šaubām, ir īpaša interese par to, ka jūs ieskaitāt naudu savā bankas kontā, nevis to iztērējat vietnē Amazon.com. No otras puses, jautājums ir skaidrs – tūkstošgades cilvēki, domājot par ieguldījumiem, parasti nedomā ilgtermiņā tālā nākotnē. Jautājums ir, kāpēc? Galvenokārt tas var būt divu iemeslu dēļ.
Mūsu kultūra atbalsta īstermiņa domāšanu. Jūsu draugi neapbrīno jūs vai jūsu Facebook ziņas, kad jūs viņiem pasakāt, ka esat papildus ietaupījis papildu 500 ASV dolāru. Tomēr jauna 500 eiro viedtālrunis? Daudz labāk.
Ir grūti iedomāties, kāda būs jūsu dzīve 40-50 gadu laikā. Ja jūs skatāties TV ziņas, jums var būt grūti ticēt, ka kāds būs dzīvs pēc 40-50 gadiem, nemaz nerunājot par to, cik daudz naudas jums būs nepieciešams jūsu pensionēšanās vecumā. Vai jūs būsiet precējies? Vai būs bērni? Cik ilgi jums būs nepieciešams pensiju fonds?
Jums vajadzētu sevi apbruņot ar dažiem instrumentiem un paņēmieniem, lai labāk izprastu, ko jūs gribat savā finanšu nākotnē. Būtu vēlams, ka dažus no šiem jēdzieniem un principiem mācītu skolā vai koledžā. Savādāk cilvēkiem var nākties apgūt smagu ceļu ar sliktu investīciju obligāciju, nekustamā īpašuma darījumiem u.c. neveiksmīgām darbībām, kas neveicina izaugsmi, bet tikai pagremdē.
Ja jums nav pensijas mērķu, tad sāciet tos
Ar visiem saviem pensijas un ilgtermiņa materiāliem vienā mapē/ aploksnē, lietas tiek sakārtotas, un tas ir vērtīgs sākums pensionēšanās plānošanai. Lai gan iepriekš domājāt par vidēja termiņa mērķiem, piemēram, mājas pirkšanu, šī koncepcija joprojām ir stabila. Turklāt tas dod jums drošu vietu, kur ievietot šos finanšu pārskatus un citus dokumentus – kādā brīdī jums ir jāņem vērā, kas ir šajos finanšu pārskatos.
Piezīmes par jūsu nākotni
Noteikti būtu vērts uzsākt žurnālu pensionēšanās vecumam. Jūs izmantosiet pierakstu idejas un domas par to, kāda būs jūsu turpmākā dzīve (stils). Šajā solī ir īpaši ieteicams izmantot pildspalvu un papīru, jo pētījumi liecina, ka lapas aizpildīšanai ir kaut kāds efekts, kas ļaus jums vairāk izprast jūsu iespējas. Ja jūs izveidojat datorā sarakstu ar pieturas punktiem, piemēram, Evernote, tad efekts tomēr nav tik izteikt. Jūs varat brīvi rakstīt, zīmēt attēlus un zīmēt vai arī jūs varat izveidot sarakstus. Šeit ir daži norādījumi, kas palīdzēs jums turpināt darboties – jūtieties brīvi pievienot savu vai kādu no šiem:
• Ko es droši zināt? Piemērs: Es gribu dzīvot Jūrmalā, kad es pensionēšos, mājā pastaigas attālumā no jūras. • Kas man patīk tagad, kas būs daļa no manas dzīves nākotnē? Piemērs: man ir vājība uz dārgiem vīniem un vēlos turpināt tos baudīt pensijā. • Kā es pavadīšu savu laiku pensijā? Piemērs: es gribētu agri aiziet pensijā un strādāt nepilnu laiku saistībā ar manu interesi ģitārspēlē. • Par ko es esmu patīkami satraukts saistībā ar manu finanšu nākotni? Piemērs: es gaidu, kad atmaksāšu hipotēku un izīrēšu savu dzīvokli pensijas ienākumiem. • Kādas ir manas rūpes par nākotni? To apzināties ļauj to dabūt ārā no jūsu galvas, un varbūt jūs sapratīsiet, ka tās ir nelielas bažas vai varbūt tās ir lietas, ko jūs varat plānot tagad. Piemērs: kā es samaksāšu par veselības apdrošināšanu?
Jo vairāk jūs pierakstāt, jo vairāk jūs varat uzzināt par jūsu vajadzībām un vēlmēm. Jo vairāk jūs rakstāt noteiktā vietā, jo vairāk jūs sāksiet sazīmēt savu finansiālo nākotni. Neuztraucieties par to, lai iegūtu visas atbildes tagad, jo jā – lietas var mainīties. Ja jūs kaut vai nedaudz domājat par to, jūs būsiet tālu priekšā lielākajai daļai investoru. Jūs varat izmantot nelielu pierakstu blociņu, kas ātri aizpildās. Līdz ar to katru reizi, kad jūs izmantojat to, lai veiktu dažādus pārskatus vai vienkārši pievienotu kādu noderīgu informāciju, jūsos rodas gandarījuma sajūta.
Pielāgojiet savus ieradumus, lai saskaņotu tos ar vēlamo nākotni
Iemesls tam ir tas, ka lēmumi, ko jūs tagad veicat, var būtiski ietekmēt jūsu nākotni. Piemēram, ir dažādi kalkulatori, kas skaidri ilustrē naudas summas nozīmi. Jūs varat tagad ieguldīt vienu tūkstoti eiro un beigās iegūt vairākus tūkstošus pensijas laikam. Arī pretējā ir taisnība – ja jums ir kredītkaršu parāds ar augstu procentu likmi, tad daži simti eiro tagad var summēties vairākos tūkstošos vēlāk, ja jūs neapmaksājat šos parādus. Nav runa par to, lai jūs pārstātu dzert latte kafijas vai pirkt bioloģisko pārtiku. Jums jāsāk kaut vai ar to, ka apskatāt savus pašreizējos ieradumus un redzat, kur jūs varētu viegli veikt izmaiņas, lai atvieglotu savu ceļu uz to finansiālo nākotni tādu, kādu jūs tagad plānojat. Tāpat ir vērts palikt reālistiskiem – pārbaudiet savu pieņēmumu, ka ar jūsu pensijas fondiem viss ir kārtībā . Vai esat pārbaudījis, kā pašreizējais uzkrājumu līmenis ietekmēs jūsu pensijas fondus? Ir tik daudz aspektu, ko ir iespējams vienkārši pārbaudīt pat pāris minūšu laikā. Jaunākā tehnoloģija sniedz iespējas iegūt informācija ar interneta palīdzību ļoti ātri. Līdz ar to jums nav nepieciešams doties uz banku, lai atrastu detalizētu informāciju.
Finansiālā nākotne var būt ļoti labvēlīga, ja tiek izvēlēta pareizā pieeja. Tika minēta tikai daļa no visām iespējām un variantiem, kā izsekot tam, kas un kā notiek. Protams, papildus ir iespējams atrast arī aizdevumus, kas var garantēt iespēju iegādāties to, ko katrs vēlas. Tomēr ar to vienmēr nevajadzētu sākt. Ir tik daudz variantu, ko ir iespējams sasniegt ar pareizu attieksmi un izmantojot iespējas, kas tiek sniegtas, piemēram, bezmaksas pensijas konta atvēršana, lētāka veselības apdrošināšana u.c. Veicot pierakstus kaut vai reizi mēnesī ir vieglāk virzīties uz saviem nospraustajiem mērķiem vai izmanīt tos, lai pielīdzinātu reālām iespējām un situācijai. Papildus finanšu konsultanti var sniegt detalizētākus padomus un arī palīdzību, kas darbosies ilgtermiņā.
Nav komentāru