Kāpēc ikvienam no mums būtu svarīgi ķerties klāt pie savu personīgo finanšu nākotnes sapņu saraksta izveidei? Pirmām kārtām tāpēc, ka personīgo finanšu sapņu sarakstu var izmantot kā karti, lai ar tās palīdzību jūs spētu nomaksāt savus parādus maksimāli īsā laika posmā un izskaustu no savas apziņas tādus terminus, kā piemēram, izdevīgākie krediti Latvijā un uzticīgākie aizdevēji. Otrkārt, šis pats saraksts palīdzēs sasniegt arī citus mērķus, kas izkrāšņo jūsu ikdienu, bet vienmēr saistīti ar lielām finansēm – ceļojumi uz tālām pasaules valstīm, nekustamā īpašuma iegāde, investīcijas un, galu galā, arī iekrājumi pensijas vecumam.

Finanšu sapņu sarakstam būtu pastāvīgi jāmainās un jāattīstās, ar lielu patiku izsvītrojot no tā lietas, kas jau veiksmīgi sasniegtas vai izpildītas, un pierakstot klāt jaunus punktus, kas izriet no mainīgā dzīves ritma un jūsu vajadzībām.

Ar ko sākt? Lūk, pavisam vienkāršs soli-pa-solim ceļvedis, kas palīdzēs jums orientēties:

  • Izsapņojiet un iedomājaties savu ideālo dzīvi – gan tagad, gan tad, kad plānojat doties pensijā (lai cik tas tālu arī šobrīd nešķistu). Kā jūs vēlētos, lai jūsu ideālā dzīve izskatītos? Vai jums ir vajadzīgi miljoni pilnai laimes sajūtai? Vai arī sapņojat par mazu koka mājiņu ezera krastā nomaļā Latvijas ciemā? Varbūt jūs nekad nevēlaties pamest pilsētas kņadu? Lai kas tas arī nebūtu – jūtieties brīvi sastādot šo sarakstu, jo tas domāts vienīgi jūsu iedvesmai.
  • Izpētiet savas pašreizējās ikmēneša finanses. Ja jūs turpināsit savu šodien aizsākto ceļu, vai jūs varēsiet ar šīm darbībām sasniegt savu izsapņoto, ideālo dzīvi? Ja, nē, tad, ko jums vajadzētu mainīt jau šodien, lai jūs ievirzītu sevi uz pareizā ceļa? Piemēram, jums vajadzētu atlikt katru mēnesi konkrētu summu uzkrājumiem, vai arī vispirms jums būtu svarīgi nomaksāt visu kredītkaršu parādu? Lai kas tas arī nebūtu – izanalizējiet, kā jūs varat mainīt šodienas paradumus nākotnes labā.
  • Ierakstiet pirmos punktus savā personīgo finanšu sapņu sarakstā. Sāciet ar mazumiņu! Tas var būt, teiksim. “Nomaksāt kredītkartes atlikumu”, “Samazināt pārtikas izdevumus par 10%” vai “Ietaupīt šomēnes 100 eiro”. Uzsākot sarakstu ar mazākiem mērķiem un skaitļiem, tos vienmēr būs vieglāk izpildīt. Savukārt, jau izpildīti mērķi būs ideāli motivatori ķerties pie lielākiem darbiem ar pārliecību, ka tie izdosies tikpat labi, kā to priekšteči.
  • Pārbaude un novērtējums ir svarīgs pēc katra no saraksta izpildītā uzdevuma. Jūs vēlēsieties būt drošs, ka katru nedēļu vai mēnesi joprojām esat uz pareizajā ceļa un tuvojaties savai sapņu dzīvei. Veiciet jaunus aprēķinus un pārbaudiet, vai tie vēl joprojām strādā jūsu labā. Vai izmaiņas valsts vai pasaules ekonomiskajā situācijā ir mainījušas arī jūsu ceļu? Kā jūs varat to ietekmēt vai mainīt sev par labu?
  • Nosakiet arvien jaunus mērķus! Bieža situācijas pārbaude un novērtēšana tikai palīdzēs jums sasniegt nosprausto un augt savā meistarībā. Kad jūs esat paveicis to, ko esat ievietojis savā sarakstā, nosakiet atkal jaunus un, iespējams, daudz ambiciozākus mērķus savu sapņu piepildīšanai. Jūs pamanīsiet, ka tiklīdz būsiet izpildījis sarakstā esošos vienumus, jūsu finanses it kā automātiski uzlabosies, un tādā veidā jūs bruģēsiet sev ceļu uz ilgtermiņa finansiālu apmierinātību un labklājību.

Jebkuram indivīdam sapņu saraksts patiesi ir saraksts ar lietām, ko vēlamies sasniegt, pirms pametam šo pasauli uz visiem laikiem. Un personīgo finanšu sapņu saraksts ir veids, kā mums pārliecināties, vai mēs to patiešām varēsim izdarīt.