Pašlaik situācija nekustamo īpašumu tirgū ir diezgan bēdīga, jo
dzīvokļu cenas ir visai augstas,
īres maksas arī ir dārgas, bet lai saņemtu
hipotekāro kredītu ir vajadzīga liela pirmā iemaksa un kredīta procentu likmes arī ir visai lielas. Tieši tāpēc jauniešiem, kas meklē savu pirmo mājokli bieži vien rodas lielas problēmas, jo nav ne jausmas, ko darīt, tāpēc, ka pie vecākiem dzīvot viņi vairs nevēlas, jo jāsāk ir sava dzīve, dzīvokli īrēt arī negribas, jo īres maksas ir visai aukstas, bet kredītā pirkt mājokli arī ir bail, tāpēc, ka nākamos 10-20 gadus cilvēks būs piesaistīts šim īpašumam un būs jāmaksā ikmēneša kredīta maksājumi. Tāpēc šodien centīšos pamatot katru no šīm versijām, lai mēs kopīgi saprastu, kas tad ir labākais rīcības plāns, un kas tad būtu
izdevīgāk jūsu budžetam.
Dzīvokļa īre
Pirmā versija liekas visoptimālākā jauniešiem, jo visticamāk, ka kopējās pieejamās naudas apjoms šiem cilvēkiem ir niecīgs, it sevišķi, ja vēl
nav darbs un iegādāties dzīvokli, kura vērtība ir 50 reižu lielāka nekā vidējā darba alga ir pilnīgi neiespējami. Tāpēc īrējot mājokli ir iespējams nodrošināt sev jumtu virs galvas un uzsākt savu pieaugušā dzīvi. Dzīvokļu īres cenas ir visai svārstīgas un tās mēdz būt sākot no 100 Eiro par vienistabas dzīvokli līdz pat 300 Eiro par trīsistabu mājokli. Protams vienam cilvēkam vai arī pārim bez bērniem nav vajadzīgs dzīvoklis ar trijām istabām un parasti visoptimālākais variants ir tieši divistabu dzīvoklis, kuru īres maksas svārstās no 100 Eiro mēnesī līdz 250 Eiro mēnesī un vidēji ir 170 Eiro. Protams šīs cenas mēdz atšķirties un pilsētās, kurās ir liels pieprasījums cenas ir augstākas, bet tajās, kurās ir maza pirktspēja cenas ir zemākas, tāpēc arī izdevīgums ir visai nosacīts rādītājs un tas ir jāmēra pēc attiecīgās situācijas.
Ja skata mies, kas tad ir īres labās puses tad redzams, ka īrējot jebkurā laikā ir piespējams dzīvokli pamest un pārvākties vai nu uz lētāku mājokli vai arī dārgāku pēc jauniešu vēlmēm, kā arī nav jāuztraucas par ilgtermiņa saistībām, kas parasti ir lielākais uztraukums ņemot kredītu. Jaunieši parasti vēl tā īsti nezina ko vēlas ar savu dzīvi sasniegt un tāpēc vislabāk ir tieši mājokli īrēt, jo tas dod šo vajadzīgo fleksibilitāti un daudzās iespējas, kas jauniešiem ir ļoti svarīgas. Protams īrējot dzīvokli visa šī īres maksa katru mēnesi tiek maksāta burtiski par neko, jo tiklīdz, kā īre netiek maksāta, tā tu tiksi no šī mājokļa izraidīts, un tāpēc šādi skatoties tas ir līdzīgi, kā kredīta maksājums, vienīgi pretēji kredīta maksājumam ir iespējams šos maksājumus pārtraukt un domāt citu dzīves stratēģiju. Īrējot dzīvokli protams ir tas faktors, ka šis īpašums nepieder tev, un jebkurā laikā īpašnieka domas var mainīties un dzīvokli viņš var pārtraukt izīrēt, kā arī jebkurā laikā īpašnieks var īrniekus apciemot un pārbaudīt, kas notiek ar viņa īpašumu, tāpēc visu laiku būs šī sajūta, ka tomēr tu nedzīvo savā īpašumā, kas var būt nomācoša.
Dzīvoklis kredītā
Nākamais variants ir
pirkt mājokli ar kredītu, ņemot šo aizdevumu uz 10-20 gadiem, un būt piesaistītam pie šī kredīta līdz tas tiks atmaksāts. Kredīta ņemšana vienmēr ir bijis un būs ļoti atbildīgs darījums, jo būtībā cilvēks ņemot kredītu apņemas visu kredīta atmaksas termiņu katru mēnesi maksāt kreditoram noteiktu summu un pat tad, ja tiek zaudēts darbs, apslimts vai notiek kaut kas cits, kredīts ir jāturpina maksāt. Protams skatoties no otras puses aizdevums ļauj cilvēkiem nopirkt jau sen kārotu mājokli un maksāt naudu bankai nevis īres maksu, un pēc šīs kredīta atmaksas īpašums piederēs tev nevis kādam citam, kā tas ir īrēšanas gadījumā. Kredīts un kredītsaistības pašas par sevi, kā pakalpojums nav nekas slikts, bet kad šis pakalpojums tiek izmantots nepareizi vai arī tiek lietots neapdomīgi, tad tas var beigties ar finansiālu katastrofu.
Ja ņemam to pašu divistabu dzīvokli, tad šāda dzīvokļa cena ir vidēji 20 tūkstoši Eiro, un ņemot kredītu uz 15 gadiem ar 15% pirmo iemaksu kredīta ikmēneša maksājums sanāks nedaudz virs 130 Eiro, bet pirmā iemaksa būs 3000 Eiro. Šāds kredīts pēc šī ikmēneša maksājuma liekas, kā visai izdevīgs pakalpojums, jo 130 Eiro mēnesī par divistabu dzīvokli īrējot būtu grūti atrast, bet jauniešiem vislielākās grūtības parasti sagādā tieši šī pirmā iemaksa, kas šinī gadījumā ir 3000 Eiro, un tā jau ir milzīga summa, ja tev ir vidēja darba alga un šāda summa ir jāsakrāj īsā laikā. Pirmā iemaksa pēdējā gada laikā ir krietni palielinājusies, jo valdība ir pieņēmusi likumprojektu, kur vienīgā nekustamā īpašuma kredītu ir iespējams atmest un banka nedrīkst pieprasīt tālāku kredīta atmaksu, kas arī bankām lika celt šos hipotekāro kredītu kreditēšanas procentus, un, ja kādreiz finansēti tika līdz pat 95%, tad tagad reti ir atrodams kreditors, kas ļauj pirmo iemaksu mazāku par 15%. Ja kaut kādā veidā ir iespējams savākt šo pirmo iemaksu, tad šis kredīts liekas visai izdevīgs, jo kredīta ikmēneša maksājumi ir mazāki nekā īres maksa. Kredītā ņemts dzīvoklis ir labāks no tā skata punkta, ka tas var teikt pieder tev, un nebūs tā, ka dzīvokļa īpašnieks atnāks un iztraucēs tevi. Bet tev ir jāatceras, ka tu visa kredīta laikā nevarēsi kavēt nevienu ik mēneša kredīta maksājumu un visi šie maksājumi būs jāveic laikā neatkarīgi no tā kāda ir tava finansiālā situācija.
Turpināt dzīvot pie vecākiem
Vēl viens variants ir turpināt dzīvot pie vecākiem, un krāt naudu, lai vai nu varētu iegādāties dzīvokli uzreiz vai arī sakrāt šo pirmo iemaksu kredīta saņemšanai. Protams dzīvojot pie saviem vecākiem vai vecvecākiem ir jāsaskaras ar dažādām neērtībām, un tu noteikti nejutīsies, kā uzsācis savu dzīvi, bet ja citu iespēju nav šī var būt viena no šādām iespējam. Dzīvot pie vecākiem noteikti, ka nav tik traģiski, jo visticamāk, ka vecāki tev neliks maksāt īres maksu, kā arī varbūt padalīsies ar savu ēdienu un tādā veidā tu spēsi vēl vairāk naudu ietaupīt un iekrāt savai nākotnei. Dažreiz dzīvojot pie vecākiem tu vari justies slikti, bet ne jau vienmēr tas tā ir. Vecāku māja var būt arī viens labs veids, kur atgriezties, ja tev neizdodas noturēt īrētu dzīvokli vai arī kā savādāk rodas finansiālas problēmas, bet parasti jau tiklīdz, kā jaunieši aiziet no vecākiem, tā atgriezties atpakaļ viņi noteikti nevēlas.
Strādāt 24/7
Vēl viena iespēja, par to daudzi nav sajūsmā ir strādāt tik cik vien tava veselība ļauj, jo cilvēka ķermenis un smadzenes ir spējīgas uz daudz vairāk nekā tikai 8 stundu darba dienu, un ir iespējams vismaz 12 vai pat 16 stundas dienā strādāt un pelnīt naudu savai nākotnei. Latvijā parasti cilvēki uzskata, ka 8 stundu darba diena ir norma un tie, kas vairāk strādā ir vai nu darbaholiķi vai vienkārši traki, bet neviens neaizdomājas, ka strādājot tik daudz ir iespējams divtik vai pat vēl ātrāk sasniegt savus finansiālos mērķus un uzsākt savu patstāvīgo dzīvi. Jauniešiem it sevišķi, kad veselība atļauj un ir iespējas riskēt vajadzētu sākt savus uzņēmumus, strādāt divus vai vairāk darbus un darīt visu ko vien iespējams lai varētu sasniegt savus mērķus. Kamēr tu esi jauns tavs ķermenis ir spējīgs izturēt daudz vairāk nekā tu spēj iedomāties un tāpēc to vajadzētu izmantot nevis tikai lai skatītos katru vakaru televizoru un seriālus, bet gan lai sasniegtu savus mērķus un beidzot uzsāktu savu dzīvi!
Tas, kurš no šiem variantiem būs tev piemērotākais ir jāsaprot katram pašam, un noteikti, ka katram cilvēkam vai katrai ģimenei būs savi mērķi un vēlmes, tāpēc arī nav iespējams teikt, ka viens variants derēs visiem gadījumiem un katram pašam ir jāsaprot, kurš viņam būs labākais un izdevīgākais.
Nav komentāru