Neaktarīgi no tā, lai arī cik jums nebūtu naudas, tās vienmēr šķiet par maz. Mēs dzīvojam sabiedrībā, kurā no mums sagaida, lai tērējam un patērējam. Šajā rakstā apskatīsim pasaules veiksmīgāko valūtu, kuru daudzi no mums lieto iepērkoties internetā, turklāt, tās vērtības svārtības finanšu tirgos ietekmē mūsu labklājību vairāk, nekā mēs to vēlētos.

Pirmie ASV dolāri parādījas cirkulācijā 1794. Gadā, prezidentam Džordžam Vašingtonam parakstot tā saukto Monētu likumu, kas noteica naudas aprites likumus Savienotajās Valstīs. Gadu gaitā, apritē ir izlaistas liels skaits dažādu dolāru un centu monētu. Daudzas no tām mūsdienās ir ļoti retas, tādēļ kolekcionāri ir gatavi tērēt milzīgas summas, lai tās iegūtu savā īpašumā. Pašas retākās ir tās monētas, kuras ASV valdība savulaik bija nolēmusi iznīcībai, bet atsevišķi eksemplāri, brīnumainā kārtā, ir izvairījušies no kausēšanas katla. Līdzīgu likteni piedzīvoja 1933. gadā izlaistās zelta dolāra monētas. Lielajai depresijai esot pilnā spēkā, tā brīža ASV prezidents Rūzvelts nolēma atsaukt visas zelta monētas, lai tās izkausētu. Aptuveni ducis monētu izbēga pārkausēšanu, pateicoties monētu spiestuves darbiniekiem, kuri tās slepus aiznesa uz mājām. 2002. gadā viena no šīm monētām tika pārdota izsolē par galvu reibinošu summu – 20 miljoniem ASV dolāru.

Pirmās dolāra banknotes parādījās 1862. Gadā, kā risinājums monētu trūkumam. Laikam ejot, apritē ir bijuši visai daudz dažādu neparastu banknošu. Lielākā ASV dolāra nominācija, kāda ir nokļuvusi vienkāršo amerikāņu apritē ir 10 tūkstošu dolāru banknote. Mūsdienās apritē ir pavisam nedaudz 10 tūkstošu dolāru nominācijas banknošu, tādēļ, ja tev kādreiz paveicās iegūt to savā īpašumā, nekādā gadījumā neiztērē to iepērkoties. Pateicoties tās retumam, 10 tūkstošu dolāru banknote, kolekcionāru acīs, ir daudz vērtīgāka par tās nominālu.

Tomēr, 10 tūkstošu dolāru banknote nav pati vērtīgākā dolāra bankote šīs valūtas pastāvēšanas vēsturē. Šis gods tiek 100 tūkstošu nominālās vērtības banknotei, kādu ASV iespieda 20. gadsimta 30. gados. 100 tūkstošu dolāru vērtā banknote gan bija paredzēta tikai ASV banku lietošanai, lai atvieglotu to savstarpējos naudas pārskaitījumus un, tās atrašanās fiziskas personas rīcībā ir pretlikumīga. Vajadzība pēc milzīgas nominācijas dolāra banknotēm izgaisa līdz ar moderno naudas pārskaitījumu metožu parādīšanos, kas naudas pārsūtīšanu no bankas uz banku padarīja vēl daudz ērtēku un drošāku.

Ja retākās un kolekcionāru iekārotākās ir īpaši lielo nomināciju banknotes, tad, saprotams, visbiežāk sastopamās ir tieši vismazāk vērtīgās 1 dolāra banknotes. 1 dolāra banknote ir viens no vieglāk atpazīstamākajiem, no Amerikas nākušajiem, objektiem. Viena dolāra banknote parādījās apritē 1876. gadā un to rotā pirmā ASV prezidenta Džordža Vašingtona portrets. Interesanti, ka cita Vašingtonu ģimenes pārstāve reiz rotāja 1 dolāra maksāšanas līdzekli. Džordža Vašingtona sievas Martas portrets reiz atradās uz viena dolāra sudraba sertifikāta monētas. Līdz pat šai dienai, Marta Vašingtone ir vienīgā sieviete, kuras portrets ir bijis uz kāda ASV maksāšanas līdzekļa. No visām šobrīd apritē esošajām banknotēm, viena dolāra banknotes dizains ir pats senākais. Pēdējās izmaiņas viena dolāra banknotes dizainā bija frāzes pievienošana “In God We Trust”, vai, tulkojot no angļu valodas, “Mēs Uzticamies Dieva Gribai”. Turpinot par 1 dolāra banknotes dizainu, tās reversu rotā piramīda ar 13 pakāpieniem, kas simbolizē pirmās 13 kolonijas, kuras dibināja ASV. Piramīdai ir nogriezta virsotne, kas simbolizē vietu izaugsmei. Atsaucoties uz dažādām sazvērestības teorijām, virs piramīdas esošā acs, simbolizējot illuminanti slepeno sazvērestību, bet pēc Federālo Rezervju versijas, tā ir Dieva visu redzošā acs.

Pēc ASV Nacionālās Bankas informācijas, 1 dolāra banknotes veido 45 procentus, vai gandrīz vai pusi, kopējo cirkulācijā esošo dolāru banknošu skaita. Kopējais 1 dolāra banknošu skaits, kāds ir apritē visā pasaulē, sastāda vairāk kā 12 miljardu eksemplāru. Atsaucoties uz ASV Federālajām rezervēm, vienas 1 dolāra banknotes vidējais mūžs ir aptuveni 5.8 gadi, pirms tā ir jāizņem no apgrozījuma, dēļ pārāk lielā nolietojuma. Nav pārāk pārsteidzoši, ka viszemākās nominālās vērtības banknote nolietojas stipri ātrāk, kā piemēram, 100 dolāru nominācijas banknotes, kuras ir jāizņem no apgrozījuma pēc aptuveni 15 gadiem.

Katras viena dolāra banknotes druka ASV Federālajai Rezervei izmaksā aptuveni 5.4 centus. Tas galīgi nav slikta atmaksa ieguldījumam, ja ņem vērā, ka viena centa monētas iespiešana izmaksā 1.5 centus. Banknošu nominālajai vērtībai pieaugot, aug arī drošības prasības, lai izsargātos no viltojumiem, tādeļ 5 dolāru banknote izmaksā 11.5 centus, 10 dolāru banknote – 10.9 centus, bet katra 20 dolāru banknote jau izmaksā 12.2 centus. Tomēr, kā jau minējām iepriekš, 1 dolāra banknotes mūžs ir stipri īsāks kā augstāku nomināciju banknotēm, tādēļ to iespiešanas izmaksas attiecībā pret nominālo vērtību ir visai augstas. Pateicoties tam, viena dolāra banknotei ir savi pretinieki ASV senātā, kuri cenšas panākt, lai 1 dolāra banknote tiktu izņemta no apgrozījuma un aizstāta ar 1 dolāra monētu. Pēc veiktajiem aprēķiniem, sperot šādu soli, ASV valdība varētu 30 gadu laikā ietaupīt 13.8 miljardus dolāru.

Lai arī dolāra banknotes mēdz dēvēt par papīra naudu, tā nav gluži taisnība. Lai banknotes būtu izsturīgākas un grūtāk viltojamas, ASV Federālā Rezerve papīra vietā ir izvēlējusies audumu. Dolāru banknotes tiek drukātas uz materiāla, kas sastāv no 75 procentiem kokvilnas un 25 procentiem lina. Pateicoties tam, dolāra banknotes ir iespējams salocīt un atlocīt 4 tūkstošu reižu, pirms tās materiāls sāks plaisāt. Tomēr, ja nu dolāra banknote tomēr ieplīst, tās tāpat var izmantot, lai norēķinātos par precēm. Ja vismaz 3 ceturtdaļas banknotes ir jūsu rīcībā, tās tiek uzskatītas par likumīgu maksāšanas līdzekli ASV teritorijā. Dolārus drīkst tērēt arī tad, ja banknote ir pilnība pārplēsta uz pusēm, ja vien uz abām pusēm esošie sērijas numuri ir saderīgi. Ir iespēams samainīt pat ļoti bojātas dolāra banknotes, tās iesniedzot attiecīgā Federālo Rezervju nodaļā. Ja jūs kādreiz saņemiet dolāra banknoti ar zvaigznīti sērijas numura beigās, tad ziniet, tā ir izdota tieši apmainot pret bojātu banknoti.

Dolārs ir pasaules spēcīgākā valūta, kuras kursa kāpumiem un kritumiem uzmanīgi līdzi seko dazādi finanšu tirgus spekulanti. No dolāra vērtības, lielākā vai mazākā mērā, ir atkarīga katra pasaules iedzīvotāja labklājība. Reizēm pat, no malas skatoties, šķietami nenozīmīgi notikumi ASV iekšpolitikā ietekmē dolāra vērtību uz vienu vai otru pusi, kas izraisa ķēdes reakciju, kura ietekmē visas pasaules ekonomiku. Tomēr, par spīti savai ietekmei uz finanšu pasauli, dolāram tāpat, kā citām valūtām, ir arī unikāla vēsture un dīvainības.