Ātrie kredīti ir vieni no populārākajiem mūsdienu aizdevumu veidiem Latvijā – cilvēki tos aizņemas dažādās ārkārtas un steidzamās situācijās, kad nepieciešams samaksāt par kādām precēm un pakalpojumiem, bet savu personīgo finanšu līdzekļu tajā momentā gluži vienkārši nav. Nebanku kredītiem piemīt vairākas priekšrocības – ātrums, ērtums, vienkāršība, neliela aizdevuma summa ar nelielu atmaksas termiņu. Tādas pašas īpašības piemīt ar banku sniegtajām pakalpojumam – kredītkartēm. Šķiet, tieši reklāma un informēšana ir tā, kas negaidītās situācijās cilvēkiem liek izdarīt savu izvēli par labu ātrajiem kredītiem, kaut gan tieši tik pat laba, ja ne vēl labāka, alternatīva ir kredītkartes noformēšana un izmantošana. Par to, kādas ir abu aizdevumu atšķirības, turpinājumā.

Kredītkarte:

Tā ir elektroniskā norēķinu karte neskaidras naudas maksājumiem, izmantojot banku POS termināļus vai bankas automātus. Tai tiek piemērots kredīta limits, kura ietvaros, paralēli personīgajiem līdzekļiem bankas kontā, kredītņēmējs var tērēt kredīta līdzekļus. Kredīta limits mēdz būt līdz pat 10000 EUR. Kredīta limits sniedz iespējas tērēt līdzekļus pāri saviem personīgajiem līdzekļiem bankas kontā, proti, ja personas kontā nav līdzekļu, tie tiek tērēti no kredīta limita. Kredīta limits ir paredzēts negaidītiem un neplānotiem tēriņiem gluži tāpat kā ātrie kredīti. Izmantoto kredīta limitu nākas atmaksāt ar procentiem vai bez procentiem, kas tiek atrunāts līguma slēgšanas brīdī. Procentus nenākas maksāt tikai bezprocentu kredītkartes gadījumā, kur par savlaicīgu aizdevuma atmaksu procentu maksājumi netiek piešķirti. Tās gada procentu likme jeb GPL svārstās robežās no 20%-40%, bet, kā jau minēts, bezprocentu kredīta gadījumā procentu likme netiek piemērota. Tai ir elastīgs un debitora vēlmēm un iespējam atbilstošs atmaksas grafiks. Lai noformētu kredītkarti, jādodas uz banku. Noformēšana var aizņemt ilgāku laiku, jo tiek vērtēta klienta kredītvēsture un kredītspēja. Galvenais iemesls, kādēļ cilvēki neizvēlas kredītkartes un priekšroku dod ātrajiem kredītiem, ir kredītkartes salīdzinoši augstā gada vai mēneša maksa. Proti, ja kredītkarte ir noformēta, bet kredīta limits gada laikā tā arī netiek skarts, tad sanāk pārmaksāt, tā teikt, netiek izmantoti pakalpojumi, par kuriem ir samaksāts. Turpretī ātro kredītu ņem tad, kad tas ir nepieciešams, un pārmaksā ar procentu maksājumiem. Kā nākas secināt, pārmaksāt nākas jebkurā gadījumā – tas, cik daudz sanāk pārmaksāt, ir atkarīgs no abu aizdevumu izmantošanas intensitātes un procentu likmēm.

Ātrais kredīts:

Tas ir nebanku kreditoru īstermiņa bezskaidras naudas aizdevumu veids, kuru iespējams iegūt ar interneta vai īsziņas starpniecību apmērā līdz pat 1000 EUR uz atmaksas termiņu līdz vienam mēnesim. Šis aizdevums ir pieejams ikvienai personai, kura atbilst konkrētā kreditora priekšnosacījumiem un kuram ir laba kredītvēsture un kredītspēja, kas nereti nemaz netiek ņemtas vērā, tāpēc novērtēšana noris ātrāk un aizdevums personas kontā tiek ieskaitīts jau 10 – 15 minūšu laikā. Šim aizdevumu veidam GPL mēdz būt no 100% līdz pat 200%, kas to padara par neizdevīgāko aizdevumu. Tam tiek noteikts konkrēts atmaksas termiņš, kuru var pagarināt, samaksājot konkrētu summu. Kopumā vērtējot, kredītkartei ir vairāk priekšrocību nekā ātrajam kredītam, tomēr vairākums cilvēku izvēlas tieši ātros kredītus. Iespējams, to popularitāte izskaidrojama ar iespēju aizņemties tos spontāni, bez iepriekšējās noformēšanas pie kredītdevēja, ar pieejamību internetā un izsniegšanas ātrumu, kā arī to trūkumu – kredītvēstures un kredītspējas paviršo vērtēšanu, kas ļoti daudziem mūsdienu debitoriem ir izdevīga īpašība.