Pakalpojumi

1. Vienmēr sekojiet līdzi sev sniegto pakalpojumu cenām un vienmēr izvēlieties lētāko, piemēram, lētāko automašīnas apdrošināšanu, skaistumkopšanas salonu pakalpojumus, ēdnīcu piedāvājumus u.tml. Tāpat sekojiet līdzi iespējam apvienot tādus pakalpojumus kā telefons, televīzija un internets – komplektā tie vienmēr būs lētāki nekā katrs atsevišķi. Runājot par telefoniem, kad vien iespējams, izmantojiet bezmaksas saziņas programmas, piemēram, Skype, WhatsApp vai Viber. 2. Ar fitnesu vai vingrošanu nodarbojieties mājās, izmantojot video pamācības vai sportojot patstāvīgi, nevis trenējieties fitnesa klubos par bargu samaksu. 3. Mājās, darbā vai skolā vienmēr izvēlieties ēst sevis gatavoto un līdzpaņemto ēdienu, nevis katru dienu ieturieties sabiedriskajās ēdnīcās.

Transports

4. Vienmēr iespēju robežās pārvietojieties ar kājām, velosipēdu vai autobusu. Ja tomēr braucat ar automobili, stāvot sastrēgumos neaizmirstiet izslēgt motoru.

Iepirkšanās

5. Pirms došanās uz veikalu vienmēr sastādiet nepieciešamo produktu sarakstu un stingri pieturieties pie tā, kā arī nekad neejat iepirkties izsalcis vai noguris. 6. Iepērcieties internetā, kur vairākumā gadījumu viss ir nopērkams lētāk nekā citviet. 7. Vienmēr painteresējieties par iespēju noformēt klienta vai atlaižu kartes, kā arī vienmēr sekojiet līdzi izpārdošanām, akcijām un citām atlaidēm. 8. Salīdziniet preču litra vai kilograma cenas, nevis norādītās gabala cenas. 9. Dārzeņus un augļus konservējiet paši, nevis pērciet veikalā gatavus. Padomājiet arī par citiem pārtikas produktiem – iespējams daudzus no tiem varat pagatavot jūs paši, piemēram, bulciņas, tortes, pelmeņus, picas, desertus u.tml.

Mājsaimniecība

10. Mazgājieties dušā, nevis vannā, kurā ūdens tiek patērēts uz pusi vairāk nekā dušā. Mazgājot zobus vai traukus, neaizmirsties aizgriezt krānu – atgrieziet to tikai tad, kad nepieciešams izskalot muti vai noskalot traukus. Runājot par traukiem, visizdevīgāk ir iegādāties trauku mazgājamo mašīnu. Salabojiet pilošos krānus! 11. Nekad nemazgājiet veļu pustukšā veļasmašīnā, kā arī ne augstākā temperatūrā par 40 grādiem pēc Celsija. 12. Kad neizmantojat kādu elektroierīci, izslēdziet to vai pat atslēdziet no elektrības, ja negrasāties to izmantot ilgstoši, kā arī visas kvēlspuldzes nomainiet uz ekonomiskajām spuldzēm. Runājot par elektrības patēriņu, neekonomiskākās elektroierīces ir ledusskapis, gludeklis un fēns, tāpēc nekad nelieciet ledusskapī karstus produktus un sekojiet līdzi, lai tas neaizsalst, pērciet drēbes, kas nav jāgludina, un matus žāvējiet dabiskā ceļā.

Citi

13. Pārvariet savas dārgās atkarības – smēķēšanu, alkohola lietošanu un citus kaitīgo ieradumus. 14. Nepaslinkojiet un aizpildiet gada ienākumu deklarāciju, lai saņemtu atpakaļ pārmaksātos nodokļus. 15. Vienmēr plānojiet savus izdevumus un veidojiet finanšu plānu, kā arī stingri un principiāli pieturieties pie tā izpildes.