Pašlaik, kad nekustamo īpašumu cenas un arī īres maksas ir ļoti augstas daudziem cilvēkiem rodas jautājums, vai šo īpašumu izīrēšana ir labs bizness, un kas ir nepieciešams lai šādu biznesu uzsāktu? Nekustamo īpašumu izīrēšana jau izsenis ir bijis viens no labākajiem daļēji pasīvajiem ienākumu avotiem tad, ja tev ir līdzekļi, lai šos īpašumus iegādātos, jo vidējās īres cenas pašlaik ir tik lielas, ka pat mazāk kā 10 gadu laikā ir iespējams šo dzīvokli atpelnīt un pēc tam visa nauda jau būs tikai peļņa. Nekustamos īpašumus un pamatā tieši dzīvokļus ir iespējams izīrēt ļoti viegli, jo cilvēki nereti labāk izvēlas mājokli īrēt nevis pirkt, jo tādā veidā tas ir daudz lētāk, un arī nav jāmeklē vairāki tūkstoši Eiro nekustamā īpašuma kredīta pirmajai iemaksai. Protams, pērkot dzīvokli kredītā tev kredīta atmaksas beigās būs iespējams šo dzīvokli paturēt, tomēr ja tev kredīta laikā rodas problēmas tev nebūs iespējams pārtraukt kredīta maksājumu un no šī mājokļa izvākties, kā tas ir ar īrētu īpašumu. Bet šodien vairāk apskatīsim tieši šo īrēšanas procesu, kā biznesu, nevis mēģināsim salīdzināt to ar kredītu, kas jau ir vesels temat jaunam rakstam.

Kādas ir dzīvokļu cenas?

Pirmais jautājums, kas mums ir jānoskaidro ir tas, kādas tad ir dzīvokļu cenas, un uzreiz jāsaka, ka šis ir ļoti nevienlīdzīgs jautājums, jo atkarībā no dzīvokļa atrašanās vietas, lieluma un pat ēkas stāvokļa kurā tas atrodas, šīs cenas var krasi atšķirties. Pamatā viesistabu dzīvokļa cena svārstās no 10 līdz 15 tūkstošiem, divistabu dzīvokļa cenas no 15 līdz 25 tūkstošiem un trīsistabu dzīvokļa cenas no 25 līdz 40 tūkstošiem Eiro Pilsētās, tāpēc par vidējo cenu ņemsim 15 tūkstošus par vien-istabu, 20 tūkstošus par divistabu un 30 tūkstošus par trīsistabu dzīvokli. Šie tad arī būs tie skaitļi, kurus izmantosim mūsu tālākos aprēķinos.

Īres cenas?

Īres cenas arī ir visai mainīgas un arī atkarībā no dažādiem faktoriem tās var būt daudz lielākas vai daudz mazākas, bet pamatā par vien istabu dzīvokli tās ir no 100 līdz 150 Eiro, par divistabu no 150 līdz 200 bet par trīsistabu no 200 līdz 300 Eiro, un ņemot vidējās cenas sanāk, ka par vienistabu dzīvokli jāmaksā būs 100 Eiro, par divistabu 200 un par trīsistabu 300 Eiro mēnesī, kas būtu visai atbilstošas cenas un šajās cenās būtībā būtu iespējams izīrēt dzīvokli jebkurā lielākā Latvijas pilsētā. Un tātad ņemt vērā šīs dzīvokļu cenas un īres maksas varam veikt aprēķinus cik ilgā laikā ( mēnešos ) ir iespējams atpelnīt šāda īpašuma iegādes maksu:
  • 1 istabas dzīvoklis – cena 15 tūkstoši, īre 100 Eiro, atmaksājas = 12.5 gadi;
  • 2 istabas dzīvoklis – cena 20 tūkstoši, īre 200 Eiro, atmaksājas = 8.4 gadi;
  • 3 istabas dzīvoklis – cena 30 tūkstoši, īre 300 Eiro, atmaksājas = 8.4 gadi.
Kā redzams, tad par vien-istabu dzīvokli ieguldītā nauda atmaksāsies aptuveni 12.5 gados, bet par divistabu un trīsistabu dzīvokļiem nauda atmaksāsies aptuveni 8.5 gados, kas nozīmē, ka izdevīgāk, protams, ir pirkt un izīrēt tieši divu istabu un triju istabu dzīvokļus, bet šiem mājokļiem ir arī vajadzīgi lielāki ieguldījumi un jo vairāk istabas, jo grūtāk būs atrast īrniekus. Lai nopelnītu vidēji 500 Eiro mēnesī, tad būs vajadzīgas sākotnējās investīcijas vismaz 50000 Eiro apmērā, bet lai nopelnītu 1000 Eiro mēnesī būs vajadzīgas investīcijas aptuveni 100 tūkstošu apmērā, un šādas naudas summas algotu darbu strādājošiem cilvēkiem parasti nav pieejamas. Bet ja tomēr ir iespējams šādu summu saņemt, tad pēc tam, kad dzīvokļi tiek izīrēti, tad visa šī nauda jau būs pasīvie ienākumi un šim biznesam būs jāpievērš uzmanība tikai tad, kad kāds īrnieks vēlēsies izvākties vai arī notikušas būs kādas problēmas. Ja jums ir doma ņemt kredītu lai pēc tam, pēc kredīta atmaksas, varētu saņemt papildus pasīvos ienākumus, tad jāņem vērā, ka pirmā iemaksa šādam kredītam noteikti būs vismaz 15% un vajadzēs vismaz 13 gadus, lai ar šo īres maksu nosegtu kredīta maksājumus, nemaz nerunājot par dzīvokļa remontdarbiem un citām ar šo dzīvokli saistītām izmaksām, un arī par laiku, kamēr dzīvoklī neviens nedzīvos, jo tajā laikā šī kredīta summa būs jāmaksā pašam. Kā redziet, tad īrējot dzīvokli var nopelnīt, un pat diezgan labi nopelnīt, bet sākumā būs vajadzīgas visai lielas investīcijas, jo pretējā gadījumā nebūs iespējams nopirkt un izīrēt šos mājokļus.