Ja vien jūs nedzīvojat kādā alā nekurienes vidū, tad noteikti būsiet dzirdējuši teicienu, ka “Nauda jau kokos neaug!”. Bet ko jūs, iespējams, neesat dzirdējuši, ir dažādu finanšu ekspertu uzskati, ka šāda un līdzīga rakstura izteicieni patiesībā ir radušies tāpēc, lai motivētu cilvēkus smagi strādāt, un patiesībā vērst viņu skatījumu uz naudu visai negatīvā virzienā. Reāla patiesība ir tāda, ka nauda ir pieejama teju visur! Pasaulē ir tik daudz naudas un zelta, ko jums ir visas iespējas nopelnīt, ka viss, kas jums ir jādara, ir jāspēj izprast dažādie veidi, kā pie tās varētu nokļūt tieši jūs. Un pat tas, ka nauda neaug kokos, patiesībā ir meli – jo naudas banknotes īstenībā nāk tieši no kokvilnas krūmiem. Bet, ja runājam nopietni, tad jēdziens, ka nauda ir ļoti ierobežota, nav patiess, jo naudai limitu piešķir pats cilvēks – ar drosmi un pareizo attieksmi tā var būt arī bez limita. Tāpēc ir vērts pievērst uzmanību tam, cik ļoti dažādi mīti par naudu spēj novest mūs arī pie sliktiem padomiem un lēmumiem, kas saistīti ar finanšu pasauli. Cilvēki smagi strādā, lai pieņemtu pareizos lēmumus attiecībā uz savām finansēm, un, lai arī bieži vien viņi uzskata, ka viņi ir uz pareizā ceļa, dezinformācijas un naudas mītu dēļ, kuriem viņi svēti tic, veiksmes taka patiesībā ved pavisam otrā virzienā. Šādu vairāku, nepareizu mītu kombinācija var likt cilvēkiem domāt, ka viņi ir finansiāli ļoti apķērīgi, kad patiesībā, dēļ aklās uzticības nepatiesai informācijai, viņi nereti nonāk tieši bankrota priekšā. Vienvārdsakot, cilvēki bieži nezina, ko viņi nezina. Lēmumu pieņemšana, pamatojoties uz nepareiziem uzskatiem un mītiem par naudu, var būt diezgan bīstama jūsu naudas maciņam.

Lai veidotu pareizu attieksmi pret personīgajiem finanšu līdzekļiem un kļūtu pārliecinātāki par savu labklājību un pareizo lēmumu pieņemšanu, ikvienam ir svarīgi vispirms izprast patiesību par dažiem no visbiežāk sastopamajiem mītiem par naudu. Lasiet tālāk, lai uzzinātu, vai kādiem no tiem esat pieķērusies arī jūs.

Mīts Nr. 1: Ir slikti izmantot bankomātus, jo kāds ļaundaris var nolasīt jūsu bankas kartes informāciju vai PIN kodu

Patiesībā, ļoti reti Latvijā ir bijuši tādi gadījumi, kuros cilvēki ir ziņojuši par šāda veida krāpnieciskiem gadījumiem, kuros bankomātu karšu lasītāji ir “nozaguši” jūsu bankas kartes vai bankas konta informāciju, tādā veidā piekļūstot cietušā finansēm. Taču šo gadījumu skaits ir tik niecīgs, ka tas nenozīmē, ka jūs vairs nevarat izmantot bankomātus, kā drošu veidu, kā iemaksāt vai izņemt skaidru naudu. Saskaņā ar banku noteikumiem, ja arī konstatēsiet, ka esat šāda nodarījuma upuris, jūsu bankai tik un tā būs jums jāatmaksā zaudētā nauda. Nekad nenāk par ļaunu būt modriem un regulāri pārbaudīt savu konta atlikumu, pasekot, vai nav parādījusies kāda aizdomīga darbība, ko jūs neatceraties, ka būtu veikuši. Šodien ir ērti pieejamas tiešsaistes aplikācijas banku pakalpojumu vai vismaz bankas konta atlikuma apskatei, tāpēc sekot līdzi savai virtuālajai naudas pasaulei vēl nekad nav bijis tik viegli kā mūsdienās. Par jebkurām aizdomīgām darbībām nekavējoties ziņojiet savai bankai, tā teikt, seko un ietaupi naudu pats, tad arī pārējie sekos tavam piemēram!

Mīts Nr. 2: Naudai visdrošāk ir bankā!

Šis būs atkarīgs no tā, kā jūs uz to skatāties. No tehniskā viedokļa, jā, jūsu naudai visdrošāk ir atrasties krājkontā vai debetkartes kontā nekā, teiksim, ja slēpjat to zem gultas vai saldumu kārbā. Bet šis jēdziens – “Nauda bankā” ir nedaudz sarežģītāks nekā lielākā daļa cilvēku to izprot, jo, runājot par naudas esamību bankā, var runāt par daudz dažādām lietām. Situācijas, kad jūsu nauda bankā nav visaugstākajā drošībā:

  • Norēķinu kontā: jūsu nauda nav pilnīgā drošībā norēķinu kontā, jo tam parasti ir piesaistīta debetkarte. Un, ja kādam ir radusies iespēja piekļūt jūsu bankas kartei vai pat tikai zināt tās numuru un datus, šie cilvēki var negodīgi izmantot pilnīgi visus uz kartes esošos finanšu līdzekļus, iztukšojot jūsu kontu tukšu. Tādos gadījumos jūsu darbību logs ir visai mazs, lai paspētu ziņot par pārkāpumiem un saņemtu savu naudu atpakaļ. Ļoti bieži šī nauda būs neatgriezeniski pazudusi. Tādējādi vislabākais veids, kā droši izmantot norēķinu kontu, ir turēt tanī tikai tik daudz naudas, lai segtu visus rēķinus, kuriem nepieciešami tiešsaistes maksājumi, un pārējo naudu izņemt skaidrā naudā. Otrs variants – uzstādīt maksājumu summas limitu vienai dienai, tādā veidā garnadži varēs izlaupīt tikai noteiktu naudas summu, bet ne pilnība iztīrīt jūsu bankas kontu.
Mīts Nr. 3: nevajadzētu veikt skaidras naudas noguldījumus ar bankomāta palīdzību, jo bankomāts ir mazāk uzticams nekā cilvēks

Patiesībā arī labi apmācīti bankas konsultanti var kļūdīties pārskaitot naudu, kuru vēlaties noguldīt savā bankas kontā. Bez tam – šāda iespējamība ir daudz lielāka. Katrā ziņā – abos gadījumos tas ir jūsu bankas pienākums atrisināt neatbilstību naudas līdzekļos. Pie bankomātiem ir piestiprinātas video novērošanas kameras, kuras fiksē brīdi kurā jūs ievietojat skaidru naudu bankomātā – ja darīsiet to vienu banknoti pēc otras, tad to būs iespējams vizualizēt, ja būs nepieciešami papildus pierādījumi situācijas noskaidrošanai. Pievērsiet uzmanību, cik un kādas banknotes noguldiet savā kontā ar bankomāta starpniecību un nekavējoties ziņojiet bankai, ja kaut kas noiet greizi. Jūsu bankai ir pienākums smalki izpētīt šo problēmu, tāpēc pārliecinieties, lai jums būtu visi nepieciešamie pierādījumi – datumi, darījumu numuri un cita atbilstoša informācija.

Mīts Nr. 4: Katrs ietaupītais eiro cents ir nopelnīts eiro cents!

Budžeta plānošana un ietaupījumu veikšana var jums palīdzēt nokļūt līdz limitētam naudas daudzumam. Kādā brīdī vairs nebūs pietiekami ar to, ko jūs spēsiet ietaupīt no jūsu ikmēneša algas, un jums būs jāsāk piedomāt pie tā, kā patiesībā nopelnīt vairāk naudas. Kad jūs tikai tikko uzsākat pārvaldīt savu finanšu informāciju, personīgā budžeta sastādīšana un taupības pasākumu ieviešana ir ļoti svarīgas lietas. Tas ir veids, kā jūs iemāciet sevi mazāk tērēt uz lietām, kuras jums patiesībā nemaz nav vajadzīgas, tādā veidā sākot veidot konsekventus un veiksmīgus finansiālos ikdienas ieradumus. Turklāt, ietaupot vairāk naudas, jūs sākat saprast patieso finansiālās brīvības spēku – absolūto drošības sajūtu, ko spēj nodrošināt tikai finansiālā stabilitāte. Tomēr pēc tam, kad jūs jau būsiet attīstījuši šos konsekventos, finansiālos ieradumus, būs pienācis laiks sākt piestrādāt pie tā, lai nopelnīt vairāk naudas, jo beigu beigās pienāks brīdis, kad jūs vienkārši vairs nevarēsit samazināt izdevumus no esošās mēnešalgas. Šī mīta iespaidā cilvēki skatās tikai uz sava ikmēneša budžeta izdevumu sadaļu, bet kā tad paliek ar ienākumu trūkumu? Tāpēc risinājums nav tikai samazināt izdevumus, bet arī iegūt labāk apmaksātu darbu. Bez tam, ir arī vairāki citi veidi, kā nopelnīt nedaudz papildus naudas, ja momentā netiekat pie algas paaugstinājuma.