Interneta plašumos mūsdienās ikvienam ir iespējams atrast ļoti daudzus citu cilvēku izmēģinātus, laika gājuma izturētus un patiesus veidus, kā ietaupīt un uzkrāt naudu katru mēnesi. Mēs nolēmām populārākos no šiem padomiem apkopot zem viena raksta, aprakstot tādus padomus, kuros neviens iesaistītais personāžs nepārmaksā, bet gluži otrādi – ietaupa, uzkrāj un ilgtermiņā nopelna vēl vairāk.

Tradicionālās uzkrājumu veikšanas metodes

  • Katras dienas beigās visu makā atrodamo sīknaudu “noguldīt” iepriekš sagatavotā burciņā ar attiecīgā uzkrājuma mērķi uzlīmētu uz tās sāniem (tas var būt gan viens vārds – atvaļinājumam, jaunai somai, jaunai gultai, vai arī vizualizācija bildes formātā).
  • Iestatiet automātiskos maksājumus, kas nonāks jūsu jaunizveidotajā krājkontā. Krājkontā līdzekļi būs daudz nepieejamāki ikdienas tēriņiem un laika gaitā tie papildus būs klāt uzkrājuši arī procentus. Automātiskā maksājuma summu jūs varat mainīt atkarībā no jūsu šā brīža finansiālās situācijas un ikmēneša ienākumiem.

Jaunāko laiku uzkrājumu veikšanas metode: samaksājiet sev vispirms

Viena no mūsdienu labākajām taupīšanas un uzkrāšanas stratēģijām ir samaksāt vispirms sev. Kā tas izpaužas? Tas nozīmē, ka jūs novirzāt noteiktu summu no savas algas kā īpašo samaksu sev konkrētā krājkontā un, kas pats svarīgākais, jūs šo naudu sev maksājat vēl pirms jūs nomaksājat ikmēneša rēķinus vai kādus citus izdevumus. Šīs summas apmērs ir absolūti jūsu pašu noteikts – tas var būt 5, 25 vai 100 eiro mēnesī vai varbūt 10% no jūsu ikmēneša algas, jebkura summa, par kuru izlemsiet, būs tā vērta ilgtermiņā. Svarīgākais ir tas, ka jūs samaksājat sev kā pirmajam, nevis kā pēdējam. Ir ļoti ierasts, ka vispirms lielākā daļa cilvēku nomaksā visus rēķinus un pēc tam cenšas noguldīt uzkrājumiem to, kas palicis pāri. Bet – lielākajai daļai cilvēku šī ierastā metode nedarbojas, jo mēneša beigās parasti nekas pāri nepaliek, jo dzīvojam no algas līdz algai. Bet ja darāt to pretēji un vispirms samaksājat sev, tad nauda tiks uzkrāta, jo pats maksājums kļūst par jūsu pirmo prioritāti. Šīs metodes pluss ir tāds, ka jūsu budžets tiek tikai pavisam nedaudz ierobežots, un, ja veiksiet tanī vēl papildus korekcijas, jūsu ietaupījumi tikai turpinās pieaugt. Veikt šo maksājumu kā pirmo – tam ir dziļa jēga. Kāpēc jūs ik dienas dodaties uz darbu un strādājat? Lai nopelnītu naudu kādam citam? Tā taču nevar būt, vai ne? Jūs dodaties uz darbu, lai nopelnītu naudu sev un savai ģimenei, tāpēc vispirms ir jāiemācās samaksā sev pašam, lai būtu absolūti pārliecināti, ka par jūsu pasu pirmo prioritāti – jums pašiem, tiek labi padomāts. Nav ticams, ka kāds cits parūpēsies par jums, tāpēc jums ir jādara viss, lai par sevi un savu nākotni jūs parūpētos paši. Šos maksājumus sev jūs varat iestatīt arī automātiski, lai jums pat nav jādomā par to ik mēnesi, bet tas vienkārši notiek – nauda automātiski nonāk krājkontā. Mūsdienās automātiskos pārskaitījumus ērti pieslēgt savas bankas vietējā filiālē vai tiešsaistes vietnē. Lielākā daļa cilvēku, kuri uzsākuši izmanto šo metodi, ātri vien atklāj, ka viņi ļoti ātri pielāgo pārējos rēķinus un tēriņus tā, ka pat nejūt uzkrājumos novirzīto summu. Kad jūs aizmirstat par automātiskajiem uzkrājumiem un ļaujiet tiem augt un piesaistīt procentus, notiek pārsteidzošas lietas, bez tam – automātiski.

Kā kļūt par miljonāru? Automātiski!

Vēl viena pārsteidzoša lieta par automātiskajiem pārskaitījumiem uz krājkontu – jūs šādā veidā varat kļūt par miljonāru. Izklausās traki, vai ne? Bet tas patiešām darbojas. Iedomājieties šādu scenāriju – ja kādam automātiski tika ieskaitīti 2 eiro katru nedēļu personīgajā ieguldījumu kontā no brīža, kad viņi sasnieguši 25 gadu vecumu, līdz brīdim, kad viņiem būs 65 gadi, tad galu galā šie ieguldījumi pārsniegs 1 000 000 eiro (ar pieņēmumu, ka vidējā procentu atdeva ir 7% no ieguldījumiem). Tātad – jebkurš vienkāršā darba darītājs var kļūt par miljonāru automātiski savas dzīves laikā un izbaudīt nodrošinātas vecumdienas pat nelaimējot loterijā. Šis plāns patiesībā neprasa teju nekādus upurus – vien 8 eiro mēnesī un lielu devu pacietības, bet tās ir saistības, kuras bieži vien lielākā daļa cilvēku neizvēlas. Tagad jūs zināt, kā kļūt par miljonāru.. ja vien jums vēl joprojām būtu 25, vai ne?

Gudrākais veids, kā ietaupīt naudu: izdevumu plāns jeb mājsaimniecības budžets

Visu laiku labākā un pārbaudītākā metode naudas ietaupīšanai ir izveidot savas mājsaimniecības izdevumu plānu jeb tautā sauktu par budžetu. Ar budžeta palīdzību jūs pilnībā spējat saprast to, kādi ir jūsu ienākumi un kādi ir jūsu izdevumi pa mēnešiem. Tiklīdz jūs detalizēti izzināt, šīs divas lietas, jūs varat meklēt un daudz vieglāk atrast dažādus veidus un izdevumu kategorijas, kurās samazināt savus izdevumus un palielināt ienākumu daļu, kuru vēlāk varat novirzīt konkrētu uzkrājumu veikšanai. Budžets ir tas brīnumlīdzeklis, ko sastāda arī pasaules lielākās korporācijas un uzņēmumi, un ir pasaules veiksmīgo biznesa cilvēku finanšu pārvaldības standarta sastāvdaļa. Protams, šī metode sākotnēji prasa diezgan lielu darbu, taču tālāk tā būs tikai jāpārbauda un jākoriģē, kur nepieciešams, pāris reizes gadā vai tad, kad mainās ienākumu situācija. Šīs metodes galvenais trumpis ir tas, ka jūs iegūstat kontroli pār paradumiem, kur un kā jūs tērējat, lai jūs varētu sākt pārplānot savus izdevumus. Kāpēc Latvijas ģimeņu starpā šis vēl nav guvis pietiekami lielu popularitāti? Daudziem cilvēkiem nepatīk plānot savus izdevumus, jo tas ietver pamatīgu darba apjomu (vismaz vienu reizi gadā), nepieciešams uzkrāt visus izdevumu čekus utt. Taču neviens nekad nav teicis, ka panākumi nāk viegli, bet ziniet, ka budžetā ieguldītais darbs atmaksāsies ar uzviju ilgtermiņā. Uzdrīkstieties to izmēģināt – ko jūs varat zaudēt?

Izmantojiet vienu krājkontu

Kad runa ir par personīgajām finansēm, dažiem no mums vislabāk ir uzturēt šīs lietas patiešām maksimāli vienkāršas. Ideālā gadījumā jums vajadzētu būt nodrošinātiem ar sekojošām uzkrājumu opcijām:

  • Avārijas situāciju fonds vai krājkonts
  • Vismaz viens krājkonts lielākiem nākotnes pirkumiem
  • Personīgie pensiju uzkrājumi

Ja jums tas šķiet pārāk daudz, tad sāciet ar viena krājkonta izveidi un vienkāršu naudas noguldīšanu šinī vienā krājkontā. Pēc tam ar laiku varat palielināt savus ieguldījumus šajā kontā. Jums nav obligāti jābūt specifiskam uzkrājumu mērķim, jo jūs nekad pilnībā nevarat zināt, kādi likteņa pavērsieni jūs sagaida dzīves ceļā. Taču tikpat labi jūs varat atlikt šo naudu, lai nākotnē norēķinātos par mājokļa vai automašīnas iegādi vai izmantot šo naudu tikai tad, kad būs jau pienākuši pensijas gadi. Lai uzsāktu uzkrājumu ieradumu, jūs visas 3 minētās pozīcijas varat iekļaut vienā kontā, un tā līdzekļus varat izmantot arī ārkārtas situācijām, ar vienu noteikumu – ja jums šādas avārijas situācijas nav pārlieku regulāras.