Tas, cik daudz naudas mēs tērējam pamatā ir atkarīgs no tā, cik daudz naudas mēs nopelnām. Protams, ir cilvēki, kas dzīvo pāri saviem līdzekļiem un ir arī tādi, kas pērk tikai pašu nepieciešamāko, bet kopumā, jo vairāk mēs nopelnām, jo vairāk arī atļaujamies tērēt. Tas ir loģiski, taču bieži vien, pieaugot ienākumiem, cilvēki sāk šķiesties ar savu naudu bezjēdzīgi, tikai tāpēc, ka to var. Viņi pērk lietas, kas nemaz nav vajadzīgas, vienkārši, lai būtu kur iztērēt savu naudu, taču, ja šos nevajadzīgos tēriņus izskaustu, būtu iespējams nodrošināt sev stabilu finansiālo situāciju ilgtermiņā un naudu izlietot daudz lietderīgāk. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi ieviest savās finansēs minimālismu, jeb prast tērēt naudu tikai tam, kas patiešām ir nepieciešams un dod kādu labumu. Kā tad ierobežot savus tēriņus un ieviest minimālismu finansēs?

Izpētiet savus tēriņus un to lietderību

Patiesībā daudzi pat neapzinās, ka savu naudu izšķiež nelietderīgi, pat tad, ja tiek plānots budžets. Plānojot budžetu tiek piefiksēti visi izdevumi, taču netiek apskatīts, kas ar šiem izdevumiem notiek pēc tam. Piemēram, ja tērējat 300 eiro mēnesī par pārtiku, tas varbūt liekas sapratīgi, līdz brīdim, kad saprotat, ka pārtiku vismaz 100 eiro vērtībā katru mēnesi izmetat laukā. Tas pats attiecas arī uz ļoti daudzām citām izdevumu kategorijām. Noteikti ir jāizpēta arī tas, vai veiktie pirkumi ir tā vērti, ja tos izmantojat. Piemēram, ja pērkat dārgu zīmolu preces, izvērtējiet, vai cena tiešām atbilst kvalitātei un vai zīmols jums tiešām kaut ko reāli dod, vai arī tā ir tikai iegriba? Ja apskatīsiet ne vien to, cik iztērējat, bet arī to cik lietderīgi ir šie tēriņi, daudz labāk varēsiet izvērtēt, kur ietaupīt.

Saprotiet no kā varat atteikties

Kad esat apzinājies savus tēriņus un sapratis, kas no tā ir lietderīgs un kas nav, ir jāizdomā, no kā jūs droši varat atteikties un kam naudu vairāk netērēsiet. Realitātē to izdarīt nav nemaz tik vienkārši, jo no daudz kā atteikties būs grūti. Savus tēriņus nevar tā vienkārši sakārtot divās kategorijās – vajadzīgs un nevajadzīgs. Būs lietas no kurām varēsiet attiekties uzreiz, būs lietas, kurām būs jāmeklē lētākas alternatīvas un būs lietas, no kurām atteikties būs grūti, tomēr ir jādomā racionāli un jāatsakās no visa liekā.

Veidojiet prioritātes

Arī tad, kad teorētiski esat izslēdzis visu nevajadzīgo no saviem tēriņiem, atlikušie tēriņi ir jāsadala pa prioritātēm. Kā jau iepriekš tika minēts, no visa attiekties vienā mirklī nevarēs, tāpēc ir jāsaprot, kas ir tās lietas, bez kurām tiešām iztikt nevar un kas ir tas, no kā vajadzības gadījumā atteiksieties. Jāpatur prātā, ka pie galvenajām prioritātēm ir jāliek ne vien rēķinu apmaksa, bet arī, piemēram, uzkrājumi neparedzētām situācijām, noguldījumi pensijas fondā utt. Tikai tad, kad tas viss ir apmaksāts, varat ķerties klāt mazāks svarīgajiem tēriņiem.

Izveidojiet rīcības plānu

Visbeidzot, ir jāizstrādā reāls rīcības plāns kā šo minimālismu ieviest dzīvē. Tikai tāpēc, ka teorētiski izprotiet savu tēriņu pārmērīgumu un nelietderību, nenozīmē, ka spēsiet no tā visa atteikties. Ir jādomā, kā neļaut sev notriekt naudu par nevajadzīgām lietām. Ja uzticaties sev un savam gribasspēkam, tad problēmas nebūs, bet ja tomēr domājat, ka nespēsiet sevi piespiest atteikties no luksusa un izšķērdības, nodrošinieties pret to, veicot automātiskus pārskaitījumus uz krājkontiem un fondiem. Tad varēsiet būt drošs, ka nauda nonāk tur, kur tai jānonāk un jums nebūs lieku līdzekļu, ko izšķiest.

Ja to visu ņemsiet vērā, jūs varēsiet panākt, ka dzīvojat vienkāršāku, bet daudz labāku un stabilāku dzīvi. Katrs jūsu nopelnītais cents jums dos tiešām reālu labumu, nevis vienkārši tiks izniekots par luksusa vai citām nevajadzīgām precēm, kas jūsu dzīvei tāpat nedod nekādu pievienoto vērtību.