Pareizi sastādīts personīgo finanšu budžets ir visprecīzākais instruments, kas ļauj jums izanalizēt visas jūsu finanses – ienākošās un izejošās. Sastādītajam budžetam būtu jāspēj atbildēt uz diviem galvenajiem jautājumiem:

1. Vai jūs tērējat vairāk, nekā jūs nopelnāt?

Instinktīvais novērtējums šeit ir pavisam vienkāršs – ja jūs ikdienā “apēdat” visus savus ietaupījumus vai arī veidojat arvien jaunus parādus, visticamāk, ka jūs dzīvojat pāri saviem līdzekļiem. Tomēr, pirms jūs varat atrisināt šo jautājumu, ir svarīgi precīzi izzināt jūsu finanšu problēmu patieso lielumu un mērogu. Liela pārtēriņa dēļ var rasties parādu lavīna un nopietnas problēmas. Tādēļ budžeta plānotāji ir izstrādāti, lai simtprocentīgi atbildētu uz šo jautājumu un sniegtu jums reālu savu finanšu novērtējumu, bez izpušķošanas.

2. Cik daudz es varu atļauties tērēt?

Tiklīdz jūs esat nonākuši skaidrībā un zināt, kur tieši jūs tērējat savu nopelnīto naudu, jūs varat sākt mainīt savus tēriņu paradumus un noteikt tiem citas – svarīgākas – prioritātes. Pārdomājot to, ko jūs darāt ar savu naudu, jūs varēsiet arī atrast efektīvākus veidus kā jūs varētu izmantot savus līdzekļus. Lai arī dažādi budžeta plānotāji ietver sevī arī rīkus, kas ļauj jums izpētīt, kā noteikt pareizās prioritātes, patiesās grūtības ir pie tām pieturēties.

Vēl papildus atbilžu sniegšanai uz šiem diviem jautājumiem, budžeta plānošanai ir daudz priekšrocību, ka dažas no galvenajām varētu minēt:

  • Izpratne par personīgajiem izdevumiem. Ja jūs neesat nekad iepriekš sastādījuši savu personīgo budžetu, tad jūs, iespējams, būsiet patiesi pārsteigti par to, cik daudz jūs ikdienā tērējat naudu – un kādās tieši kategorijās. Vienas nedēļas laikā jūs var nopirkt dažas lietas, piemēram, kafiju līdzņemšanai, pudeli laba sarkanvīna vai jaunu apģērba gabalu, kas viss tanī brīdī šķiet kā nenozīmīgs izdevums, taču saliekot to visu kopā – rada ievērojamus izdevumus. Jūsu budžets jums precīzi parādīs, cik daudz jūs tērējat un kam jūs tērējat savu sūri, grūti nopelnīto naudu.
  • Spēja ierobežot pārtēriņus. Budžeta veidošana dod jums lielisku iespēju plānot savus izdevumus un pat ienākumus. Ja jums ir konkrēts plāns, jūs varat nodrošināties, ka tā izpildei jums būs arī nauda, ​​kas būs balstīta un ieplānota uz jūsu personīgajām vajadzībām un iespējām. Budžeta plānošana arī samazina kārdinājumu pirkt lietas impulsu vadībā, jo jums ir labāka apzinātība par situāciju, kurā jūs atrodaties finansiāli.
  • Uzlabota finanšu kontrole. Kad jūs zināt, cik daudz jūs personīgi tērējat un kam jūs tērējat, jūs patiešām esat spējīgi uzlabot kontroli paši pār savu naudu. Cilvēki, kas budžetē savas finanses regulāri, aizmirst par to, kā tas ir, skaitīt atlikušās dienas līdz algas dienai. Tas ir tāpēc, ka viņi jau iepriekš ir spējuši prognozēt savus izdevumus un pilnībā pārvalda savu naudu, lai viņiem vienmēr būtu mierīgs prāts par savu finanšu situāciju.
  • Kļūst vieglāk veikt uzkrājumus. Budžeta veidošana ļauj vieglāk noteikt jums piemērotāko veidu, kā ietaupīt un veikt uzkrājumus. Jūs precīzi zināt, cik daudz jūs tērējat, un cik daudz jūs vēlaties un varat atļauties ietaupīt, un, pielāgojot savus izdevumus, varat atrast veidus, kā paātrināt nokļūšanu līdz saviem finansiālajiem mērķiem.
  • Izveidojas finanšu drošības sajūta. Pat tad, ja sākat uzkrājumu veikšanu ar pavisam nelielām naudas summām, šīs nelielās summas ir spējīgas palielināties daudz ātrāk, nekā jūs sākotnēji sagaidāt. Naudas uzkrājumu veikšana palīdz izveidot finanšu glābšanas spilvenu, ko var izmantot, lai samaksātu par negaidītiem, ārkārtas situāciju izraisītiem izdevumiem, kas var rasties jebkurā nepiemērotā brīdī.

Lietas, no kurām vajadzētu izvairīties, plānojot budžetu:

1. Nespēja domāt ilgtermiņā

Plānojot un izveidojot savu budžetu, ir svarīgi paturēt prātā, ka to darot jums vajadzētu domāt ilgtermiņā. Jūsu budžets, visticamāk, iesākumā tiks organizēts uz īsu laiku, piemēram, viena mēneša ietvaros, bet jums ir jāpatur prātā, ka jūsu finanšu situācijas kopējā uzlabošana ir ilgtermiņa saistības. Pārceļot tekošā mēneša izdevumus uz nākamo mēnesi vai nespēja plānot līdzekļus uz priekšu tādām lietām, kā piemēram, dzimšanas dienas vai Ziemassvētku dāvanas, noteikti nenāks par labu jūsu finansēm.

2. Nereālas cerības

Nav jēgas saplānot un sastādīt budžetu, kuru jūs tāpat nekad nevarēsiet izpildīt, jo esat iekļāvuši nereālas cerības, kuras ir teju nepiepildāmas. Esiet reāli domājot par to, cik daudz naudas jūs plānojat atvēlēt saviem izdevumiem, kā arī par to, cik daudz jūs plānojat ietaupīt un uzkrāt. Pirmais mēnesis pēc tam, kad budžets ir izveidots, ir labs rādītājs tam, cik reālistiski tas ir sastādīts. Ja jau pirmajā mēnesī jūs nevarat izpildīt budžetā iekļautās saistības, iespējams, jums būs vērts to pilnībā pārskatīt.

3. Naudas līdzekļu pārtēriņš

Negatīvie skaitļi jūsu budžetā nekādā veidā nav laba lieta. Ja jūs tērējat vairāk, nekā nopelnāt, jūs ātri vien nonākat parādnieku sarakstā. Lai arī šķiet, ka īstermiņa aizdevumi varētu būt labs risinājums, lai nokļūtu atpakaļ uz viļņa, jūs nevarat uzskatīt šo par ilgtermiņa risinājumu. Tāpēc noteikti sekojiet līdzi un ievērojiet veiktos izdevumus un pārliecinieties, vai tie ik mēnesi ir zemāki par jūsu ienākumiem.

4. Nespēja veikt uzkrājumus

Veikt regulārus uzkrājumus būtu jābūt vienai no lielākajām prioritātēm jūsu budžetā. Šāds uzkrājums var nākotnē darboties kā jūsu finanšu līdzekļu glābšanas spilvens neparedzētās situācijās. Izvēlieties reālistisku uzkrājumu plānu un uzturiet to pie dzīvības, pat tad, ja tas nozīmē, ka būtiski jākoriģē jūsu izdevumu paradumi.

5. Aizmirst par mazajām lietām un sīkajiem izdevumiem

Kad jūs norādīsiet visus savus ienākumus un izdevumus sastādītajā budžetā, iespējams, jūs konstatēsiet, ka jums ir atlikusi it kā “neparedzēta” nauda. Bet tas varētu būt arī neprecīzs pieņēmums, jo cilvēki bieži vien aizmirst par mazajām lietām un sīkajiem izdevumiem, kurus tie mēdz ik mēnesi iegādāties, bet par tiem aizmirst vai pat neapzinās to iegādi. Šīs mazās lietas ne vienmēr ir pašas acīmredzamākās, piemēram, kafija līdzņemšanai vai žurnāls, ko palasīt sabiedriskajā transportā. Padomājiet par tiem papildus eiro, kurus maksājat par naudas izņemšanu citu banku bankomātos, vai diviem eiro, ko ik mēnesi atstājat par sava bankas konta apkalpošanu. Vai esat padomājuši, ka tikai viena saruna ar bankas konsultantu varētu atcelt šo niecīgo izdevumu? Šīs it kā nelielās un nenozīmīgās summiņas mēneša beigās var izveidot pamatīgu robu jūsu budžetā, tāpēc tās obligāti tanī ir jāiekļauj.

6. Atsacīšanās veikt izmaiņas budžetā, ja ienākumu un / vai izdevumu sadaļā radušās izmaiņas

Šim noteikumam ir jābūt skaidrākam par skaidru – budžets ir regulāri jāpielāgo, lai tas atbilstu jūsu mainīgajām finanšu vajadzībām. Pat ja jūs nesaņemat algas paaugstinājumu vai jaunu kredītkarti, jūsu hipotēkas procentu likmes var mainīties, jūsu komunālo pakalpojumu likmes var mainīties, maksa par elektroenerģiju var palielināties vai arī jūs esat kādā mēnesī krietni palielinājuši savu kredītkaršu parādu, kas automātiski palielina arī ikmēneša maksājumus. Vai gluži otrādi – iespējams, ka esat samazinājuši kredītkaršu parādus, kā rezultātā samazinājušies arī ikmēneša maksājumi, kas pozitīvi ietekmēs jūsu budžetu. Šie ir tikai daži no iemesliem, kāpēc ir svarīgi regulāri pārskatīt savu personīgo finanšu budžetu un veikt tanī izmaiņas, lai ilgtermiņā varētu arvien efektīvāk un efektīvāk kontrolēt savu naudu.