Lai uzzinātu patiesību, kur tieši “aiztek” jūsu nauda katru mēnesi, ​​un lai noteiktu, vai jūs dzīvojat saskaņā ar saviem ienākošajiem līdzekļiem vai tomēr ārpus tiem – budžeta sastādīšana ir vislabākais rīks. Mēs to dēvētu par finanšu padomu topa pirmo pretendentu. Ienākumu un izdevumu pozīciju salīdzināšana ir pats pamatu pamats. Lai jūsu finansiālais budžets būtu patiesi veselīgā formā, jums tanī jāiekļauj ne tikai ikmēneša izdevumi, bet arī visi sezonālie rēķini, kas var parādīties tikai reizi gadā vai pusgadā. Kā arī minimālie maksājumi, kas nepieciešami, lai atmaksātu jebkuru esošo parādu. Kad tas būs izdarīts, jums būs jāpieņem arī daži svarīgi lēmumi par to, kurās no pozīcijām ir nepieciešams ietaupīt, lai piešķirtu mazliet papildus naudu no sava tēriņu budžeta citiem nolūkiem. Piemēram, lai sasniegtu kādus konkrētus finanšu vai uzkrājumu mērķus. Laba doma ir darboties ar diviem dažādiem bankas kontiem, kur viens tiek lietots ikmēneša izdevumiem, bet otrs – ietaupījumiem, uzkrājumu veikšanai, kā arī ikgadējiem vai sezonāla rakstura izdevumiem. Un noteikti nevajag aizmirst arī par ārkārtas situāciju fonda uzkrājumiem un citiem svarīgiem nākotnes finanšu mērķiem.

Lai uzturētu savu finansiālo budžetu veselīgā formā, ir vērts ievērot arī dažus citus top padomus, kas papildus palīdzēs uzlabot arī jūsu naudas plūsmu. Tālāk aprakstītie pieci padomi varētu būt jūsu uzmanības un laika vērti:

1. Sāciet piestrādāt pie finanšu plāna izveides

Diemžēl – šī ir joma, kuru daudzi patērētāji laiž gar ausīm. Tomēr ir vērts atzīmēt, ka jums nav jātērē mēneši dārgā laika, lai apkopotu visu personīgo finanšu informāciju un beigās sastādītu sarežģītu finanšu plānu. Jūsu finanšu plāns un mērķi turpinās attīstīties un kļūt skaidrāki, laikam ejot uz priekšu. Taču svarīgi šo procesu uzsākt. Piemēram, šogad jūs varat iestatīt pavisam vienkāršu mērķi – atvērt krājkontu un izveidot automātiskos mēneša noguldījumus šajā kontā, ko vēlāk izmantot, lai segtu automašīnu apkopes un apdrošināšanas izmaksas vai uzkrātu naudu 2018. gada vasaras atvaļinājumam. Paturiet prātā, ka panākumi rada panākumus! Vieglāk ir pāriet uz lielākiem mērķiem, kad jūs jau esat sasnieguši pirmos, mazos panākumus. Tāpēc sāciet šodien, lai rītdienas mērķus būtu maksimāli viegli sasniegt.

2. Vispirms samaksājiet paši sev

Jā, tas ir tieši tikpat vienkārši, kā tas izklausās. Aizmiršana samaksāt sev vispirms ir viena no iemesliem, kāpēc cilvēki nespēj sasniegt savus uzstādītos, personīgos finanšu mērķus. Visbiežāk visu rēķinu un citu izdevumu apmaksu mēs izvirzām par saviem galvenajiem finansiālajiem mērķiem, un tad mēneša beigās mēs vienkārši nosakām, ka nav atlikuši itin nekādi brīvie līdzekļi, kurus būtu iespējams novirzīt iekrājumiem jeb maksāšanai sev. Vislabākais veids, kā pārkāpt šim paradumam, ir nodrošināt to, lai jūsu bankā tiek veikti automātiskie maksājumu uz atsevišķu krājkontu, tiklīdz jūsu kontā ienāk ikmēneša alga. Elementāri, vai ne? Savos plānos atskaitiet šo naudu uzreiz nost un iemācieties dzīvot no atlikušās summas, jūs pamanīsiet, cik viegli šāda sistēma spēj darboties jūsu labā. Bez tam, tā rada arī finanšu drošības sajūtu, kura mūsdienās pietrūkst ļoti daudzām ģimenēm, kuras pieradušas dzīvot no vienas mēnešalgas līdz otrai, nespējot veikt ne mazākos uzkrājumus ārkārtas situācijām un neparedzētiem izdevumiem.

3. Atmaksājiet parādsaistības

Lielākajai daļai cilvēku, kuriem nav hipotekāro parādsaistību, bet tā vietā ir, piemēram, kredītkaršu parāds, automašīnas līzings un pārtērētas kredītlīnijas, nav reāli noteikt par mērķi atmaksāt visas šīs parādsaistības viena gada laikā. Tā vietā reālistiskāks mērķis būtu iemācīties dzīvot saskaņā ar saviem ienākumiem un izvirzīt mērķi ik gadu samazināt kopējos, apmaksājamos procentus no visu jūsu parādsaistību apmēra. Koncentrējieties uz to, lai atmaksātu vispirms tās parādsaistības, kurām ir piesaistītas visaugstākās procentu likmes, vienlaikus turpinot iemaksāt minimālos maksājumus, kas nepieciešami citiem parādiem uz kuru pilnīgu atmaksu koncentrēsieties tad, kad augstāko procentlikmju parādi būs segti. Tiklīdz jūsu maciņā ienāk kādi papildus līdzekļi, ar kuriem iepriekš nebijāt rēķinājušies, novirziet tos parādu atmaksai. Algas pielikums? Novirziet to parāda atmaksai. Pusgada bonuss par labiem darba rezultātiem? Novirziet to parāda atmaksai. Pārdevāt sadzīves tehniku, kuru ikdienā vairs neizmantojat? Novirziet to parāda atmaksai. Atsakāties no kārdinājuma iztērēt šādus papildus līdzekļus sevis lutināšanai. Kad būsiet nomaksājuši visas parādsaistības – varēsiet lutināt sevi uz nebēdu.

4. Apzinieties lietu kopējo vērtību, ne tikai cenu

Tas, uz ko mēs tērējam nopelnīto naudu, vai nu mums palīdz, vai arī kavē mūsu finansiālo progresu. Jūsu 2018. gada galvenajam uzdevumam vajadzētu būt visu jūsu izmaksu pārskatīšanai, lai jūs varētu noteikt, vai saņemat pietiekami augsta līmeņa pievienoto vērtību par iztērēto naudu. Bieži vien tas ir jautājums, kurā izšķiras vajadzības un vēlmes. Piemēram, šis varētu būt tas gads, kurā jūs beidzot atsakāties no fiksētās telefona līnijas izmantošanas mājas vajadzībām vai atteikšanās no lielākās daļu kabeļtelevīzijas kanālu, kurus jūs tāpat neskatāties. Un kā būtu ar pilnīgu atteikšanos no televīzijas satura mājās? Padomājiet par nelietderīgi izmantoto laiku, bezmērķīgi skatoties televīziju katru dienu pēc darba. Ir daudz produktīvākas lietas, kuras jūs varētu darīt tā vietā. Nemaz nerunājot par naudas apjomu, ko jūs ietaupīsiet katru gadu, atsakoties no šāda tipa rēķiniem.

5. Pārskatiet savu finanšu progresu katru mēnesi vai vismaz reizi pāris mēnešos

Turpiniet sekot līdzi saviem izdevumiem un ienākumiem, tādā veidā regulāri pārraugot savu budžetu, lai nodrošinātu, ka jūs arī šomēnes turpināt dzīvojat saskaņā ar saviem līdzekļiem. Ja pamanāt kādas nobīdes no normas – veiciet nepieciešamās korekcijas. Korekcijas nepieciešams veikt arī tajos gadījumos, kad rodas viena vai otra veida izmaiņas jūsu ienākumos vai izdevumos, kas ietekmē arī visas pārējās pozīcijas. Izsekojiet savam progresam, arvien vairāk samazinot savas parādsaistības un veicot arvien lielākus uzkrājumus jūsu nospraustajiem nākotnes mērķiem. Sākotnēji tas var šķist kā daudz lieka laika un darba patēriņš, bet ar laiku nāk ieradumi, kas kļūs par jūsu otro dabu un vairs neprasa īpašu piespiešanos. Jūs sevi iedvesmosies pozitīvām pārmaiņām arvien vairāk, ja biežāk redzēsiet savus panākumus, izsekojot finanšu progresam katru mēnesi vai vismaz reizi pāris mēnešos.

Gudras finanšu līdzekļu pārvaldīšanas pamatā ir spēja ne tikai izvirzīt vērienīgus mērķus katra jaunā gada sākumā, bet gan arī spēja šos mērķus “saskaldīt” mazākos, taustāmākos un vieglāk sasniedzamos mazajos mērķos, kas rada paveikta darba sajūtu ikreiz, kad tie tiek sasniegti. Tā vietā, lai mēģinātu paveikt pārāk daudz un pārāk grandiozus mērķus uzreiz, pievērsiet uzmanību savai ilgtermiņa finanšu perspektīvai. Pieņemiet lēmumu, ko vēlaties paveikt nākamo piecu līdz desmit gadu laikā un tad izmantojiet smalkāku laika skalu, lai formulētu konkrētas darbības un pasākumus, kas jums jāpaveic, lai sasniegtu šo ambiciozo mērķi. Noteikti sastādiet arī kritērijus, kas palīdzēs novērtēt jūsu progresu finanšu veiksmes ceļā.