Mūsdienīgs cilvēks savu dzīvi balsta uz karjeru, karjeras būtība ir pierādīt sevi un pelnīt vairāk. Katrs karjeras pakāpiens ir kā ieguldījums nākotnē. Algas paaugstinājums vai savas vērtības celšana.

Cilvēki bieži vien sūdzas par ”netaisnīgo atalgojumu” strādājot savā darbā. Piedāvāju apskatīties uz to no cita skata punkta.

Iedomāsimies, ka visi iespējamie peļņas avoti, tai skaitā algoti darbi valsts sektorā vai no uzņēmēju puses ir zem viena liela, trekna jumta ”DARBA TIRGUS”. Lai būtu vēl spilgtāks piemērs, iedomāsimies, ka tā ir vieta. Tas ir centrāltirgus. Katrai precei ir sava cena, vērtība. Piekritīsiet, ka vistas kājiņa, sulīga un pilna ar gaļu būs dārgāka, nekā vistas ragū (mugura), kura gaļas pietiek labi, ja trīs kumosiem.

Tas nozīmē, ka tur, kur vairāk gaļas ir vērtīgāks. Līdz ar to dārgāks. Laika gaitā katrai precei ir izveidojusies sava cena, ko mēs saprotam un pieņemam. Tieši tā pat ir ar mūsu izvēlēto darbu. Ir pat gadījumi, kad izvēles nav, jo konkrētais darbs ir vienīgā izdzīvošanas iespēja. Mēs saņemam TIEŠI tik, cik lielu savu vērtību ieliekam darba tirgū. Darba tirgus mums izmaksā tieši tik daudz cik mēs tajā investējam sevi. Piemērs. Tas būtu tas pats, kas ja pēkšņi vistas ragū iedomātos: “Tā, man apnicis, ka man ir tik zema cena! Es gribu, lai mana cena ir 3 eiro kilogramā!”. Tieši tāda pati cena ir vistas stilbiņiem. Kurš pirktu mazāk vērtīgu produktu par lielāku cenu? Tieši tas pats, kas ar algu.

Nauda ir vērtība, kuru varam iegūt ceļot savu vērtību.

Kā celt savu vērtību?

1. Pievērst uzmanību ikdienas, darba rutīnas sīkumiem

Tiem sīkumiem, kuri kaitina. Un, nevis kā zombijam strādāt un domāt, ka tik ātrāk tā stunda paietu, ka tik ātrāk pienāktu vakars utt., bet rast risinājumu šīm mazajām lietām, kuras kaitina. Būs gandarīts pats darba darītājs par savu veikumu, gan, iespējams, kolēģi un, noteikti, priekšnieks. Pat, ja liekas, ka priekšnieks nav pamanījis Tavu veikumu, vai risinājumu, tad zini, ka viņš tomēr pamanīja.

2. Atkarībā no darba vietas celt savu pievienoto vērtību

Piemērs. Ir pieci krāvēji, bet viens no viņiem izceļas ar savu miesas būvi un muskuļiem. Viņš stundas laikā var paveikt tieši tik pat cik pārējie četri. Kāpēc? Jo viņš brīvajā laikā iet uz trenažieru/svaru zāli. Galu galā pats darbs ir treniņš. Kurš nopelnīs vairāk, ja maksā pēc paveiktā?

3. Būt sociāli aktīvam

Nepārprotiet…Nav jāliek bildes feisbukā un jādabū maksimāli daudz ”like”. Bet gan tieši būt tur…tur ārpasaulē, apmeklēt pasākumus, iepazīties ar jauniem cilvēkiem, komunicēt par sev interesējošām tēmām, apmeklēt seminārus. Tā mēs kļūstam daudzpusīgi, interesantāki un augam kā personības. Tas ir fakts, ka interesantāk ir runāt ar cilvēku, kurš var runāt par jebkuru tēmu, nevis tikai par to cik slikti gāja darbā, kā gribas iedzert un, ka “besī” valdība.

4. Lasīt grāmatas

Tas ir būt sociāli aktīvam, tikai esot mājās. Jo tā mēs arī kļūstam daudzpusīgāki, paplašinām savu vārdu krājumu un vēl vienu ļoti svarīgu faktoru – iztēli. Lai kaut ko izdomātu mums taču jābūt iztēlei. Tad lūk, te ir atbilde.

5. Finanšu/budžeta plānošana

Tas ļoti noder. To tik ļoti negribas darīt vairumam cilvēku, bet tikai tā ir iespējams saprast, kur aiziet visvairāk, kam es varētu atvēlēt vairāk un pēc tam saprast no kā man vajadzētu atteikties. Ir brīži, kad kabatā nav pat 5 eiro, bet līdz algai 2-3 dienas. Lūk tad jāsāk domāt un tad tiešām noder aplūkot compeuro tabulas (compeuro.lv ). Tas ir kā finanšu palīgs, mazā rokasgrāmata, kura vienmēr pa rokai. Atgriežoties pie sava budžeta, mēs varam saplānot cik es nopelnu gadā, cik stundā un pat līdz tam – cik es varu tērēt dienā uz niekiem, vai arī izvēlēties šo summu iekrāt. Vai neliekas smieklīgi, ka cilvēkam alga ir 700 eiro, bet viņš pērk telefonu pa 1000 eiro? Neskatoties uz to, ka jau ir cita tehnika līzingā. Plānojot budžetu mēs izvairāmies no gadījumiem, kad izdarām neapdomātus pirkumus, kuri ietekmē mūsu makus ilgtermiņā. Kā arī šādi mēs veidojam pašdisciplīnu, kas atkal, ir pievienotā vērtība.

Valsts nopelna 21% no jebkura darījuma. Baigi, ne? Uz augstāk minēto var skatīties kā uz saviem 21% ko es nopelnu, ja es katru lietu daru apzināti un labāk. Tāpēc, ieteikums ir mazāk dusmoties, apzināties savu tagadējo vērtību un izlemt vai man ir labi kā ir, vai es vēlos būt labāks. Profesionāliem astrologiem, numerologiem, kuri pasniedz cilvēkiem seansus ir tāds teiciens ”Tas ir tāds, kāds tu esi tagad, bet tas nav tāds, kādam tev ir jābūt”.

Celt savu pievienoto vērtību ir tas pats, kas pieņemt lēmumu mainīties. To nevar izdarīt neviens cits. To nevaram mēs uzdāvināt nevienam citam. Līdz tam ir jānonāk, jāiziet cauri dažādām dzīves situācijām, līdz brīdim, kad pats sev varu pateikt ”Man ir apnicis un es mainīšu situāciju”. Tad jā! Tad izdošanās procents ievērojami paaugstinās, dodot iespēju jaunam ceļam.