Kad pieņemam savā mājā suni vai kaķi, jārēķinās, ka tā ir atbildība uz vairākiem gadiem, ja ne pat gadu desmitiem. Kaut gan varam iedomāties, ka suņa vai kaķa, zaķa vai kāda cita mājdzīvnieka uzturēšana prasa savus ieguldījumus un noteikti ietekmē ilgtermiņa budžeta plānošanu, jāņem arī vērā, ka ienākumu līmenis gadu gaitā var mainīties, un, lai gan vēlaties savam mīlulim nodrošināt visu labāko, var pienākt laiki, kad jāmeklē patēriņa aizdevumu salīdzinātājs, lai varētu uzturēt pienācīgu sava mīluļa dzīves līmeni. Lasi tālāk, lai uzzinātu, kā ietaupīt uz mājdzīvnieka tēriņiem, un drīz vien varēsi atļauties uzturēt suni, kaķi vai citu mājdzīvnieku bez kādām pūlēm, daudz mazāk raizējoties par lielajiem izdevumiem.

VESELĪGS UZTURS

Veselīgs uzturs ir viens no svarīgākajiem pamatakmeņiem jebkura dzīva organisma darbībā un veselībā. Ne vien ēdiens un uzturs, ko lietojam ikdienā, ietekmē mūsu ikdienas enerģijas līmeni, bet arī atjauno mirušās šūnas, tādējādi nosakot to, cik veselīgs ir mūsu un mūsu mājas mīluļa ķermenis: kažoks, ķepas, kauli un nagi.

Lai gan vairākums vetārstu iesaka suņus barot ar sauso barību, kura jau speciāli pagatavota un sabalansēta dažādu lielumu, vecumu, kā arī suņu dzīves apstākļu vajadzībām, ir nepieciešams apzināties, ka šī barība nav “dzīva”. Sauso barības graudu atrašanās iepakojumā vairāk kā pusgadu neveicina aktīvo vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu. Tieši otrādi, sintētiski radītie un uzturētie vitamīni un minerālvielas neļauj tās uzsūkt tikpat labi, kā dabīgās. Papildus tam, konservanti un cukuri, aromātvielas un citas papildus sastāvdaļas kaitē barības traktam, un veselīga uztura vietā barojot suni ar mākslīgi veidotām barības vielām, iespējams patiešām smagi kaitēt tā veselībai.

Kamēr vairums dzīvnieku ekspertu iesaka suni nebarot ar ēdiena atliekām no vakariņu vai brokastu galda, jāapzinās, ka suņi var ēst lielākoties to pašu pārtiku, ko cilvēki, turklāt šī svaigā un dabīgā pārtika būs arī daudz veselīgāka Jūsu sunim. Piemēram, ābols vai kāds cits svaigs auglis vai dārzenis noteikti tiks notiesāts ar gardu muti, un šāds dabīgs gardums ir daudz labāka izvēle, kā veikalā iepakotie suņu cepumi. Jāatceras arī, ka suņiem nepieciešams – un ieteicams – stimulēt un asināt prātu, tādēļ gardums, kas iesaldēts ledus gabaliņā ļaus spēlēties, pirms to notiesāt. Iespējams arī gardumus iesaldēt buljona ledus kubiņos, lai spēli darītu vēl aizraujošāku.

PIETIEKAMI DAUDZ FIZISKO AKTIVITĀŠU

Kaut skaidrs, ka veselīgs uzturs iet roku rokā ar pietiekamu daudzumu fizisko aktivitāšu, daudzi suņu īpašnieki piemirst, ka tas ir tikpat svarīgs, kā balansētas olbaltumvvielas, tauki un ogļhidrāti jebkura dzīvnieka pārtikā. Pārliecinoties par pietiekamu daudzumu fizisko aktivitāšu, varat arī garantēt suņa veselību, tādējādi nodrošinoties pret papildu ārkārtas izdevumiem un pārliecinoties par to, ka nebūs jāizdod bezgalīgi daudz naudas par ārkārtas vetārsta apmeklējumiem un ielaistām veselības problēmām, kas saistītas ar mazkustību vai – tieši otrādāk – suņa pārgurumu, vājumu un nespēju atkopties pēc pārmērīgām fiziskām slodzēm.

Jebkura vecuma un izmēra suns izbauda fiziskās aktivitātes, taču tās nepieciešams sabalansēt, lai uzturētu dzīvnieku pie labākās iespējamās veselības. Nav pietiekami tikai un vienīgi suni izlaist ārā uz dažām minūtēm pāris reizes dienā, lai tas nokārtotos; tā suns vai kaķis ne tikai nedabū nepieciešamo apjomu svaiga gaisa, bet arī netiek fiziski stimulēts. Laika gaitā šāds fizisko aktivitāšu trūkums potenciāli noved pie dārgi ārstējamām veselības problēmām, un – kas vēl svarīgāk – pie Tava mājdzīvnieka ciešanām. Regulāras pastaigas, maršrutu maiņas un citi triki ļaus suni ne tikai fiziski, bet arī mentāli stimulēt. Neskatoties uz suņa veselību, Jūsu ikdienas kustības uzlabos arī Jūsu veselību, novēršot iespēju ciest no depresijas, vēža, aptaukošanās vai citām dārgi ārstējamām slimībām.

VESELĪBAS UZTURĒŠANA

Suņa diēta un fiziskā aktivitāte ir patiešām svarīga, lai rūpētos un nodrošinātu labu pamatu veselīgai dzīvei, taču svarīgi arī pārliecināties, ka netiek ielaistas nekādas citas specifiskas veselības problēmas, kas, iespējams, raksturīgas konkrētajai šķirnei vai suņa vecumam. Tādēļ ieteicams suni vest pie vetārsta regulāri, tā pārliecinoties par suņa pilnīgu veselību. Piemēram, regulārās vakcīnas, pārbaudes un citas profilakses procedūras var būt diezgan dārgas, taču, ja ielaidīsiet kādu specifisku problēmu, nāksies maksāt daudz lielāki rēķini par dzīvnieka veselības problēmu ārstēšanu. Novēršot šādu smagu slimību risku, varat ietaupīt ilgtermiņā. Galu galā ir daudz vienkāršāk, stabilāk, paredzamāk, kā arī no personīgo finanšu perspektīvas – gudrāk – maksāt regulārus mazus rēķinus profilaksei, nekā nonākt situācijā, kad par suņa vai cita mājdzīvnieka veselības izdevumiem nepieciešams raizēties tik ļoti, ka jāņem ātrais kredīts.

Ja šo padomu jau ņemat vērā un regulāri apmeklējāt veterinārārstu, tad cenu pārbaude un salīdzināšana Jums tuvējā apkārtnē ir izcils veids, kā ietaupīt uz mājdzīvnieka izdevumiem. Iespējams, ka pašreizējā veterinār klīnika piedāvā labāko un izdevīgāko cenu, bet vienmēr vērts salīdzināt arī citus piedāvājumus. Te gan jāņem vērā, ka, iespējams, nevajadzētu mainīt klīnikas un veterināro pakalpojumu sniedzējus pārāk bieži, jo tas Tavam mājdzīvniekam rada papildus stresu. Pazīstama klīnika ne tikai pazīst Tavu mājdzīvnieku, personāls zina tā vārdu un personību, bet arī suns vai kaķis pazīst šo vietu. Kad klīnika tiek asociēta ar sāpēm un bailēm, tad labāk to nemainīt, jo pierast pie jaunas vietas, iespējams, varētu būt vēl grūtāk.

Vēl viena iespēja, kā samazināt izdevumus par klīniku apmeklējumu, ir izpētīt esošās klīnikas piedāvājumu ilgtermiņa pakalpojumiem. Ja esat raduši to apmeklēt, katru reizi maksājot par konkrēto procedūru, tad, iespējams, pārmaksājat jau šobrīd. Vienmēr vērts iztaujāt vetārsta prakses personālu par pieejamajiem piedāvājumiem un iespēju iegādāties ilgtermiņa pakalpojumu plānu, kas ietver pakalpojumus un profilakses procedūras par samazinātu cenu. Tā iespējams ietaupīt uz pakalpojumu, ko regulāri izmantojat, savukārt suns necietīs no regulāras klīnikas un ārstu maiņas.

Lai samazinātu izmaksas uz regulārajām vakcīnām pret trakumsērgu, iesakām regulāri apskatīt sludinājumu portālus un avīzes, lai izmantotu veterinārārstu sponsorētās vakcinācijas klīnikas. Nereti vetārsti piedāvā mobilo vakcinācijas klīniku pakalpojumus, kur suni varat vakcinēt bez maksas vai par daudz mazāku maksu. Ja tomēr nespējat izsekot līdzi sludinājumiem, ieteicams zvanīt uz tuvējo patversmi vai pašvaldību, kas ir ir lietas kursā par aktualitātēm dzīvnieku veselības ziņā.

Kopumā jāsaka, ka uz dzīvnieka izdevumiem patiešam iespējams ietaupīt, ja vien tiek meklēts visizdevīgākais piedāvājums, nodrošināta dzīvnieka labturība un pietiekama profilakse, kā arī dzīvniekam pieejams veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes. Jāatceras, ka veselība sākas no uztura, slodzes un speciālista uzraudzības. Iesakām vienmēr izvēlēties dabīgu barību, ļaut sunim izbaudīt jaunas un neredzētas garšas, darbināt tā prātu, kā arī ķermeni. Nepietiek vienīgi ar suņa izvešanu pastaigā līdz tuvējam krūmu pudurim. Katram dzīvniekam, tai skaitā – suņa saimniekam – nepieciešama ikdienas fiziskā slodze, lai uzturētu sevi formā un neļautu progresēt kādai no saslimšanām. Ne mazāk svarīgi ir neļaut sunim progresēt ar kādu no mazāk izplatītākajām kaitēm, regulāri vedot to pie ārsta. Kopumā izdevumus varat samazināt, ja plānojat savu mājdzīvnieku budžetu un saprotat, ka ilgtermiņa ieguldījums veselībā atmaksājas dubulti, ja ne trīskārši.