Kā tieši veidojas mūsu ieradumi? Ieradumu veidošanās laikā cilvēka smadzenēs norisinās vairāku pakāpju process, kas sastāv no- sākuma punkta jeb iemesla, kas aktivizē darbību > rutīnas jeb darbības vai reakcijas, ko esam iemācījušies, ļaujot mums piekļūt vēlamajam atalgojumam > atlīdzības jeb tā, kas liek mums justies labi.
Paradumu veidošanas atslēga ir atkārtošana. Pēc tam, kad atkārtošanās ir notikusi pietiekoši bieži, uzvedība kļūst automātiska. No cilvēka puses vairs netiek pieprasītas pūles- darbības vienkārši tiek veiktas. Gadu gaitā mēs esam izveidojuši daudzus ieradumus.
Bet cik daudzi no šiem paradumiem ir izveidoti apzināti? Un cik daudzi bija tādi, pār kuriem mums nebija nekādas kontroles un kas izveidojās apstākļu sakritības dēļ? Vai mēs varam radīt jaunus ieradumu un pārtraukt vecos? Par to mazliet šajā rakstā.
Izveidojiet ieradumus, kādus vien vēlaties
Tā kā dzīve ir par izaugsmi, nekad nav par vēlu iemācīties kaut ko jaunu. Ja cilvēki spēj, piemēram, 70 gadu vecumā iemācīties jaunu valodu, tad, protams, mēs varam iemācīties veidot gudrus finansiālos paradumus.
Kā tad tiek veidoti ieradumi?
Ieradums veidojas, kad alkstam pēc kādas atlīdzības pēc tam, kad esam tikuši pakļauti kādam virzītājspēkam. Kā piemēru varam izmantot bērnu, kuram nepatīk izšņaukt degunu saaukstēšanās laikā. Bet, ja viņš neizšņauc degunu, spiediens no gļotu uzkrāšanās var novest pie ausu problēmām. Tāpēc speciālists izraksta bērnam tīkamas tabletes ar saldu garšu. Citiem vārdiem sakot, viņam netiek dota nekāda atlīdzība, lai izšņauktu degunu. Bet tiek dota atlīdzība, ja viņš to nedara.
Šajā piemērā, kas jādara vecākiem, lai pārtrauktu šo ciklu un novērstu ausu iekaisumu un tālāku zāļu lietošanu? Iesaistīsim trīs pakāpju procesa teoriju –
Sākuma punkts – bērns saaukstējas un viņa deguns kļūst aizlikts Rutīna – bērnam liek izšņaukt degunu vairākas reizes, līdz tas ir atbrīvots Atlīdzība – pēc veiksmīga deguna atbrīvošanas bērnam tiek piedāvāts kāds mazs kārums
Lai gan tas izskatās pēc kukuļošanas, to var nosaukt par pozitīva ieraduma veicināšanu. Šis process ir jāsasaista ar patīkamām asociācijām. Atlīdzībai nav jābūt lielai. Tai vienkārši jābūt pietiekami patīkamai, lai smadzenes pēc tās alktu. Bērna gadījumā tas var būt kāds kārums.
Kā pārtraukt negatīvos ieradumus?
Mēs attīstām ieradumus laika gaitā, kad atkārtojam darbības vēlreiz un vēlreiz. Paradumu spēks ir atkarīgs no tā, cik liela ir atlīdzība. Tāpēc tas nav nekāds pārsteigums, ka ir ļoti grūti atbrīvoties no sliktiem paradumiem. Un izrādās, ka ir efektīvāk aizvietot vecos ieradumus, nekā atbrīvoties no sliktajiem.
Bet kā mēs varam radīt ieradumus, kas liktu taupīt naudu?
• Uzstādiet sev atlīdzību
Esiet konkrēts, kad definējat savas atlīdzības. Lai to izdarītu, jums sev jāuzdod šādi jautājumi:1. Kādēļ jūs vēlaties ietaupīt naudu? Vai tas ir kāda īpaša iemesla dēļ? 2. Kāds tas ir, kādēļ tas jums ir svarīgi? 3. Kas notiks, ja to izpildīsiet? Kā tas uzlabos jūsu dzīvi?
• Definējiet iemeslu
Iemesli kalpo kā atgādinājums, ka mums ir jārīkojas, lai saņemtu savu atlīdzību. Iemesli ir lietas, kuras mēs redzam, izgaršojam, sataustām vai sajūtam.
Ja jūs taupāt naudu pirmajai auto iemaksai, tad jums ir nepieciešams redzams atgādinājums. Jūs varat izvietot kārotā auto attēlu uz ledusskapja durvīm, lai varētu to redzēt vairākas reizes dienā, atgādinot sev par to, priekš kā šī taupīšana ir nepieciešama. Tāpat varat arī pierakstīt, cik daudz vēlaties uzkrāt un cik daudz ir sakrāts līdz šim. Galvenais ir tas, ka jūs to varat kaut kur redzēt ikdienā. Varbūt vairākas reizes dienā, lai tas varētu kalpot kā jūsu virzītājspēks, lai ietaupītu naudu. Šī ir iespēja būt radošam!
• Veiciet darbības
Lai tiktu no iemesla līdz atlīdzībai, ir nepieciešamas darbības, kas tos savieno. Ikdienas darbības jeb rutīna ir šā procesa galvenais posms. Mazliet aplūkosim dažus veidus, lai palielinātu savus iekrājumus. Lai gūtu panākumus, varam izmantot to pašu iemeslu un atlīdzību – bet mainīt darbības veidu, kas šos abus savieno. Par piemēru ņemsim pēcpusdienas našķošanos.
Iemesls – izsalkums > Vecais ieradums – šokolādes batoniņa nopirkšana > Atlīdzība – izsalkuma remdināšana
Lai izjauktu šo negatīvo našķošanās ieradumu ar neveselīgiem produktiem, galvenais ir aizstāt veco procesu ar jaunu procesu. Tā vietā, lai dotos iepirkt čipsus un konfektes, nolieciet uz sava galda ābolus vai citus augļus.
Ikdienas darbības, lai palīdzētu jūsu ietaupījumiem augt
Pārdomāti finanšu ieradumi dod izmaiņas gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Šeit ir vairākas lietas, ko ir ieteicams veikt, lai palielinātu naudas apjomu, un savienotu kopā iemeslus ar atlīdzību.
• Definējiet, kur lielākoties veidojas jūsu izdevumi
Veiciet savas ikdienas tēriņu izsekošanu un regulāri pārbaudiet, vai izpildāt savus mērķus. Plānojiet to savā kalendārā vismaz reizi nedēļā. Regulārs atgādinājums var kalpot kā virzītājspēks. Jūs varat izmēģināt tiešsaistes bezmaksas budžeta vietnes, kas ļauj izsekot jūsu ienākumiem un izdevumiem katru mēnesi.
Veicot darbības, kas liek jums pārredzēt savu patieso finanšu ainu, jums ir lielāka pārliecība par to, ka esat uz pareizā ceļa.
• Salīdziniet cenas
Padariet cenu salīdzināšanu par savu ikdienu pirms veicat pirkumu. Izveidojiet grāmatzīmes, lai ātri piekļūtu salīdzināšanas vietnēm. Nav iemesla maksāt lielu cenu par tieši tādu pašu produktu, kuru citā veikalā pārdod lētāk. Tas pats attiecas uz kredītiem, ir nepieciešams noskaidrot, kur ir populārākie un izdevīgākie kredīti.
• Atsakieties no liekajiem pakalpojumiem
Vairākas kompānijas atskaita ikmēneša abonēšanas maksas automātiski no jūsu konta. Un to var pat nemaz nepamanīt, jo šī nauda klusi pazūd. Mēdz teikt ”mazāk zināsi, labāk gulēsi”! Bet, ja jūsu nauda pazūd reizi mēnesī par lietām, kuras nemaz neizmantojat, ir pienācis laiks būt informētam. Pārskatiet abonementus ik pēc trim mēnešiem. Atzīmējiet atkārtotas pārbaudes kalendārā.
Sarakstiet visus pakalpojumus, kurus izmantojat, un izlemiet, vai tie ir nepieciešami. Ja nē, tad veiciet zvanus vai dodieties tieši uz kompānijām un pārtrauciet līgumus. Savukārt, attiecībā uz tiem pakalpojumiem, kuri jums ir jāizmanto – vai ir veids, kā samazināt to izmaksas?
• Izmantojiet atlaižu periodu iespējas un izveidojiet krājumus
Ieviesiet to savā ikdienā, lai uzkrātu lietas, kam ir ļoti ilgs derīguma termiņš. Tādējādi jūs ne tikai ietaupat naudu, bet arī laiku, kurā nav atkārtoti jādodas uz veikalu.
Šeit ir daži produkti, kuri ir piemēroti ilgstošai uzglabāšanai: tīrīšanas līdzekļi, salvetes, veļas pulveris, atkritumu maisi, degviela, tualetes papīrs, kaķu barība utt.
• Plānojiet maltītes
Padariet to par ikdienas darbību, lai plānotu savu maltīti, sagatavotu pārtikas produktu sarakstu un gatavotu mājās. Tā Jūs ietaupat ne tikai naudu, bet arī ēdat veselīgāk un samaziniet pārtikas atkritumus. Plānojiet precīzi to, ko jūs izmantosiet maltītēm un uzkodām uz laiku līdz divām nedēļām.
Ēdienu plānošanas daļa ir norādīt precīzas sastāvdaļas un daudzumus, kas jums nepieciešami. Vienkāršais saraksta izveidošanas process var palīdzēt jums koncentrēties un izvairīties no dārgu, patiesībā nevajadzīgu pārtikas produktu iegādes. Kad jūs sāksiet plānot maltītes, tas drīz vien kļūs par jūsu ieradumu. Jūs pat brīnīsieties, kādēļ ar to nenodarbojāties jau iepriekš. Jūs ietaupāt tik daudz naudas, laika un pārtikas, kas citādi nonāktu atkritumos.
Nav komentāru