Ticiet vai nē, bet ir iespējams kļūt atkarīgam no naudas taupīšanas. Šie procesi, kā jebkuras citas atkarības gadījumā, norisinās smadzenēs un liek pat šokolādes cienītājiem atteikties no šokolādes, ja tā ir dārgāka nekā gribētos. Ja jūs taupāt ik centu, neatkarīgi no tā, vai tas ir racionālu iemeslu dēļ vai jūsu atkarības dēļ, ko nozīmē būt pārāk taupīgām? Katrs no mums šo jēdzienu varētu definēt citādi. Lai vai kā, iepazīstieties ar pazīmēm, kas norāda uz to, ka jūs naudas taupīšanas nolūkos esat aizgājuši pārāk tālu.
1. Jūs pērkat vairāk nekā nepieciešams
Kur vien skatāmies, mums iesaka pirkt preces tad, kad tās ir akcijā vai izpārdošanā. Tas tiesa, ka, pērkot akcijas preces, mēs ietaupām naudu, bet, kas notiek tad, kad mēs sākam pirkt visas akcijas preces, proti, kad pērkam preces tikai tādēļ, ka tām ir atlaide? Lieki piebilst, ka tādā gadījumā mēs vairs neietaupām naudu, bet gan pārtērējam to, pērkot preces, kas patiesībā mums nemaz nav vajadzīgas.
2. Jūs pārkāpjat ētikas normas
Kā zināms, mūsdienās ir kafejnīcas, kas piedāvā ieturēt maltīti, ēdot no tā saucamā zviedru galda. Šādās kafejnīcās parasti ir jāsamaksā noteikta naudas summa, un jūs varat ēst visu, ko vien sirds kāro. Kāda būtu jūsu reakcija, ja, piemēram, kāds naudas taupīšanas nolūkos pēc maltītes ieturēšanas izvilktu no somas kastīti vai maisiņu un sāktu krāmēt tajā ēdienu no zviedru galda līdzņemšanai uz māju? Skaidrs, ka tas ietaupītu naudu, bet tas pavisam noteikti nav ētiski.
3. Jūs ignorējat ilgtermiņa izmaksas
Taupīgi cilvēki vienmēr cenšas nopirkt to lētāko, bet ir lietas, kuras nav ieteicams pirkt par viszemāko cenu. Spilgts piemērs ir apavi – nopērkot vislētākos apavus, jūs tos novalkātu vienas sezonas ietvaros, kamēr dārgāki apavi kalpotu vairākas sezonas. Protams, var jau mēģināt salabot novalkātos apavus, tomēr tad jums nākas maksāt par apavu remontu, kas arīdzan nav lēts. Vienu vārdu sakot, nereti pērkot lētāko, ilgtermiņā jūs samaksājat vairāk, nekā uzreiz pērkot dārgāku un kvalitatīvāku preci. Ilgtermiņa izmaksas ietver ne tikai preces cenu, bet arī visas citas izmaksas, kas saistītas ar šo pirkumu, tādēļ ir vērts par tām padomāt vēl pirms preces iegādes. Tas pats attiecas arī uz pārtiku – ja ēdīsit lētāku un neveselīgāku pārtiku tagad, tad maksāsit vairāk par veselības problēmu ārstēšanu vēlāk.
4. Jūs ignorējat savas vēlmes un vajadzības
Padomājiet par visiem tiem pirkumiem, no kuriem jūs esat atteikušies, lai tikai ietaupītu naudu. Ja jūs neizjūtat nekādu nožēlu – apsveicam, jo jūsu lēmums ir bijis racionāls. Ja jūs pieķerat sevi domājam par to, kā būtu bijis, ja jūs, piemēram, būtu devušies tajā ceļojumā vai būtu nopirkuši to velosipēdu, jūs ar savu taupīgumu esat pārcentušies. Ja jūs neesat īsti droši, vai tā ir tikai iegriba vai kvēla vēlēšanās, nogaidiet kādu laiku – ja arī pēc, piemēram, mēneša jūsu prātu nav pametusi šī doma, nopērciet to. Zinātnieki ir pierādījuši, ka pastāv saistība starp sevis apbalvošanu un apmierinātību ar dzīvi, tādēļ esiet uzmanīgi.
5. Jūs aizmirstat, cik vērtīgs ir jūsu laiks
Protams, nav iespējams aprēķināt laika vērtību, jo tas ir katra paša ziņā, bet jums ir jāzina, ja laiks ir nauda, tādēļ to ir ieteicams izmantot nevis naudas taupīšanai, bet gan naudas pelnīšanai. Piemēram, labāk nostrādājiet vienu virsstundu dienā, nekā atvēliet vairākas stundas tam, lai sameklētu un, iespējams, tā arī nekad neiztērētu atlaižu kuponus. Jūsu laiks ir vērtīgs, tādēļ izmantojiet to gudri, pat ja tas nozīmē atteikties no naudas ietaupīšanas iespējām.
Nav komentāru