Studiju kredīts ir viens no visnepatīkamākajiem kredītu veidiem, jo šis aizdevums parasti tiek ņemts jau tad, kad jaunietis tā īsti vēl nav sācis savu dzīvi un pēc augstskolas beigšanas viņam uzreiz ir jāsāk atmaksāt šis aizdevums, pat tad, ja viņam vēl nav patstāvīga darba. Kredītsaistības ir smaga nasta jebkuram cilvēkam, bet tā jo vairāk smaga liekas jauniešiem, kas ir tikko sākuši savu dzīvi, un jau ir jādomā, kā atmaksāt bankai šos vairākus tūkstošus Eiro, ko viņi ir parādā. Tieši tāpēc šodien mēģināšu dot vismaz dažus ieteikumus, kā ātrāk šo kredītu atmaksāt, lai beidzot var sākt dzīvi bez parādsaistībām un bez ikmēneša maksājumiem bankai.
  • Dzīvojiet pie vecākiem – Kad cilvēks tikko ir beidzis augstskolu viņam gribas sākt savu patstāvīgo dzīvi un to darīt ar savu mājokli, savu automašīnu un, iespējams, ģimenes veidošanu, bet, manuprāt, vajadzētu mazliet paciesties un padzīvot pie vecākiem pāris gadus, kamēr šis studiju kredīts ir daļēji vai pilnībā atmaksāts. Ja tev ir jāmaksā par īri, kredītiem un vēl jāizdzīvo ar vienu vienīgu algu, kas noteikti nav tā lielākā, tad noteikti, ka tas nebūs viegli un labāk ir sākumā padzīvot vēl pie vecākiem, kamēr tas ir iespējams. Dzīvošana vecāku mājoklī noteikti, ka nav viegla izvēle, jo visi apkārtējie cilvēki noteikti, ka jau ir sākuši savu dzīvi un vairs nedzīvo pie vecākiem, bet paskatoties uz to, ka visi šie cilvēki dzīvo uz kredīta un pārsvarā ir ņēmuši vēl papildus parātus lai varētu nopirkt mājokli vai arī tērē lielu daļu no saviem ienākumiem, lai maksātu par īri, tad labāk ir paciesties, un sākt savu “pieaugušā” dzīvi mazliet vēlāk, bet darīt to daudz nopietnāk un bez parādiem.
  • Visu lieko naudu izmantojiet kredītu atmaksai – Tam būtu jābūt pašsaprotamam, bet visu savu nopelnīto naudu vajadzētu maksāt bankai par šo studiju kredīta atmaksu, nevis tērēt izklaidēm vai citām nevajadzīgām lietām. Ja tu dzīvo pie vecākiem, tad visticamāk, ka tavi izdevumi ir minimāli un tu vari atļauties lielu daļu no savas algas maksāt par kredītu nevis maksāt tikai minimālo maksājumu. Ja tev rodas lieki līdzekļi kādas haltūras, mantojuma vai citādos formātos, tad šo naudu arī būtu pašsaprotami izmantot kredīta ātrākai atmaksai, lai ātrāk tiktu no šī studiju kredīta bedres ārā un nebūtu jāmaksā lielie procenti bankai vai privātajiem kreditoriem.
  • Strādājiet vairākus darbus – Kamēr mēs vēl esam jauni un mums ir daudz enerģija mums ir iespējams strādāt vairākus darbus un atveltīt 10-12 stundas dienā darbam, lai varētu sasniegt savus mērķus un ātrāk nostāties uz savām kājām. Ja tu esi tiešām apņēmīgs arī 16 stundas dienā strādāt ir iespējams un šādi tu vari mēnesī strādāt 2 pilnas slodzes darbus un dažu gadu laikā atmaksāt visus savus kredītus. Un ja tev ir iekodis tā sauktais “uzņēmēja kukainis” tad vēl labāk ir sākt savu biznesu un tad visu savu laiku veltīt šī uzņēmuma audzēšanai, lai dažu gadu laikā izveidotu finansiālu stabilitāti un vairs nebūtu jādomā par naudu un ar to saistītajām problēmām.
  • Sāciet ģimeni ar bērniem – Ja jūs vēlaties sākt ģimeni, un jums ir plāns tuvākajā laikā radīt pēcnācējus, tad noteikti, ka izmantojiet valsts studiju kredītu atmaksas programmu, kur par katru ģimenes bērnu ir iespējams saņemt procentuālu atlaidi un šādā veidā samazināt atmaksājamā kredīta apjomu. Protams bērnus nevajadzētu radīt tikai tāpēc, lai samazinātu kredītu apjomu, bet gan tāpēc, ka jūs to vēlaties, un, vispār, manuprāt bērnus vajadzētu taisīt tikai pēc 30 gadiem, bet tas jau ir cits stāsts kādam citam rakstam.
  • Īrējiet nevis pērciet – Ja jūs tomēr nevarat dzīvot pie vecākiem, vai tas vienkārši nav iespējams, tad labāk izvēlaties dzīvokli sākumā īrēt nevis pirkt, jo īrējot ir iespējams jebkurā laikā pārtraukt līgumu un atrast mitekli ar mazākiem izdevumiem, bet ja tiek ņemts kredīts, tad šādas iesējas nebūs, un ņemt vēl vienu milzīgu kredītu papildus studiju kredītam nav prāta darbs!
Latvija studiju un studējošo kredītu jomā ir viena no apzinīgākajām valstīm, jo mums katru gadu vidēji 3000-6000 cilvēku ņem šos kredītus un ar katru gadu būtībā šīs kredītsaistības sarūk un 2013 gad. Bija mazākais kopš 2001. gada, no kura tika sākta kredītu apjoma uzskaite, un tas nozīmē, ka mūsu jaunieši ir sapratuši, ka ņemt kredītu studijām ir neprāts, bet tie, kas vēl nav tik apzinīgi var izmantot augstāk minētos punktus!