Kad runa ir par parādu, tad ir jāsaprot, ka tas vienmēr sastāv no divām iesaistītajām pusēm – kreditora, kurš ir aizdevuma avots, un parādnieka jeb kredītņēmēja, kurš ir aizņēmuma summas saņēmējs. Ja esat parādnieks, kura aizdevuma vai kredītkartes konts saistību neizpildes dēļ ir nonācis pie parādu piedzinējiem, esiet gatavs sastapties ar nopietnām nemaksāšanas sekām. Jebkurā gadījumā nevēlamies jūs sabiedēt, jo nekad nav par vēlu saņemt sevi rokās un uzņemties parāda atmaksas maksājumus uz priekšu, un tas būs daudz vieglāk paveicams, ja jums būs iespēja sazināties un vienoties par atmaksu ar sākotnējo parāda kreditoru. Patiesībā, jums maksimāli vajadzētu mēģināt izvairīties no situācijas, kad jūsu parāds tiek nodots parādu piedzinējiem vai parādu pārpircējiem. Tālāk izklāstīsim, kāpēc labāk ir nokārtot savas parādsaistības ar aizdevuma oriģinālo kreditoru, pirms tas nonāk pie parādu piedzinējiem, kā arī parādīsim, kā soli pa solim vienoties par kredīta atmaksu ar sākotnējo kreditoru.

Tātad – kā jau minējām, vislabāk ir vienoties par novēlotu aizdevuma atmaksu tieši ar savu sākotnējo kreditoru, nevis parādu piedzinējiem vai parādu pārpirkšanas aģentūru. Parādu piedzinējiem bieži vien ir daudz agresīvākas parāda piedzīšanas metodes un reizēm pat visai ekstrēmas. Sākotnējais kreditors ir tas, kurš jums reāli pirmais aizdeva naudas līdzekļus, kurus tagad jums ir problēmas viņam atmaksāt. Parasti tie ir tā brīža TOP keditori ātro kredītu lauciņā. Ja šis sākotnējais kreditors jau ilgāku laiku nevar piespiest jūs kā aizdevuma parādnieku atmaksāt parādu, kreditors bieži nolemj šīs pūles nodod tālāk piedzinējiem.

Dažos gadījumos sākotnējais kreditors var pat pārdot jūsu parādu trešajai personai, tā saucamajiem, parādu uzpircējiem, kuri viņiem maksā procentus no kopējā parāda, kas jāiekasē. Ja šāds darījums ir noticis, tad jūsu parāds tagad pieder parādu uzpircējam, un viņam būs visas tiesības turpināt iekasēt aizdevuma pilnu summu, kā arī dažādus piedziņas maksājumus, tiesas izdevumus un procentus. Parasti parādu piedzinēji izvēlas vērsties tiesā pret jums. Ja jūs zaudēsiet šo lietu, jūs saņemsiet tiesas spriedumu, bieži vien par vislielāko iespējamo summu. Ja jūs nespēsiet nekavējoties samaksāt piespriesto summu, tā var turpināt uzkrāt pamatīgus procentus un jūsu kredītsaistības var būt pat ļoti ilgstošas, kas ilglaicīgi apgrūtinās jūsu finanšu brīvību. Tāpēc absolūti visos gadījumos jūsu labākais risinājums ir tieši sazināties ar sākotnējo kreditoru un izvairīties no jūsu parāda nodošanas trešajām personām.

Kā jums laicīgi uzzināt, vai jūsu parāds jau nav nosūtīts tālāk? Lielāko daļu parādu apstrādā sākotnējie kreditori līdz tie sasniedz apmēram 150 dienas, kurās nav veikts itin neviens atmaksas gadījums. Ja jūs esat nokavējuši atmaksu tikai divus vai trīs mēnešus, iespējams, ka jūsu parāds vēl joprojām pieder jūsu sākotnējam kreditoram. Parasti parādnieki vispirms saņem brīdinājuma vēstuli pa pastu, kurā tie tiek brīdināti par parāda potenciālu nodošanu piedzinējiem, ja no jums netiks saņemts nekāds kontakts. Tādēļ vienmēr pievērsiet uzmanību visai korespondencei, kas pienāk no jūsu kreditora. Strausa taktika ir vissliktākā nenomaksāta kredīta gadījumos. Ja neesat pārliecināts, vai esat saņēmis vēstuli vai nē, nekautrējieties un zvaniet kreditoram. Pat ja jūs esat strīdīgā situācijā ar kreditoru, tas tomēr ir visuzticamākais informācijas avots saistībā ar jūsu parāda statusu. Ja kreditors norāda, ka jūsu parāda konts jau ir pārdots, ir svarīgi uzreiz sazināties ar parādu piedziņas aģentūru un lūgt viņiem pārbaudīt jūsu parāda statusu un apmēru. Tādējādi tiks nodrošināts, ka viņi jūsu parādu nepārdos tālāk un parādīs jūsu vēlmi uz sadarbību un labprātīgu parāda atmaksu. Tomēr, cerams, ka jūsu parāds tomēr vēl joprojām būs pie jūsu sākotnējā kreditora, un jūs varēsiet turpināt pārrunu darbu par parādu norēķinu procesu pa tiešo ar viņiem.

Pirms tālruņa zvana veikšanas, lai lūgtu kreditoru jums ļaut atmaksāt parādu ar mazāku ikmēneša summu, jums ir jāizstrādā stratēģisks sarunu plāns. Pierakstiet visus stipros un vājos punktus, lai tie jums ir pa rokai un jūs varat tos argumentēti izklāstīt sarunas laikā.

Ja sākat kavēt parādu maksājumus, visticamāk, ka jums ir nopietnas problēmas ar personīgajiem finanšu līdzekļiem un jūs nepārstājāt atmaksāt kredītu ļaunprātīgu nolūku vadīts. Sarunās ar sākotnējo kreditoru ir svarīgi precīzi minēt, ko jūs varat un ko nevarat atļauties, kad runa būs par jauna ikmēneša maksājuma noteikšanu. Piemēram, ja parāda ikmēneša atmaksas summa ir 100 eiro, bet jums ikmēneša brīvie līdzekļi ir tikai 50 eiro, ko atvēlēt parāda atmaksai, tad jums ir jēga šo informāciju uzreiz izklāstīt kreditoram. Tā nav laba doma sniegt kreditoram kaut kādus tukšus solījumus, it kā “mīļā miera labad”, ja jau šobrīd zināt, ka jūs tos nevarēsiet turēt. Tāpēc ir svarīgi uzsākt sarunas ar savu galīgo ciparu, par kuru iepriekš esat pārliecinājušies, ka būsiet spējīgi ik mēnesi atlikt parāda atmaksai. Vai kreditors piekritīs šādiem nosacījumiem? Atbilde tiešām būs atkarīga no katra individuālā kreditora, bet jebkurš kreditors būs laimīgāks saņemt noteiktus garantētus naudas līdzekļus, nekā uzturēt parādnieku, kurš nemaksā itin neko.

Finanšu padomnieki bieži iesaka, lai parādnieki sarunu sākumā nepiedāvā uzreiz visu atmaksas maksimālo summu, jo ​​neatkarīgi no tā, kādu summu jūs arī nepiedāvātu, bez šaubām, kreditors vēlēsies saņemt ko vairāk ilgtermiņā. Tas ir sarunu procesu, kurā abas puses mēģinās atrast vienu summu, par kuru būs gatavs vienoties. Tomēr paturiet prātā, ka ir nozīmīgi piekrist vienīgi tādam kredīta atmaksas plānam, ko jūs reālistiski varat atļauties.

Tātad – īsā apkopojumā, šie būs galvenie darbības stūrakmeņi, kuri jāpaveic jums kā parādniekam ar iekavētiem maksājumiem, kurš tomēr no visas sirds vēlas atmaksāt parādu pie sava sākotnējā kreditora:

  • No jauna sastādiet savu ikmēneša mājsaimniecības budžetu un izziniet savu pašreizējo un reālo finansiālo iespēju atmaksāt parādu samazinātā ikmēneša apmērā
  • Sastādiet sarunas plānu un sarakstu ar argumentāciju un rīcību
  • Sazinieties ar savu sākotnējo parāda kreditoru
  • Skaidri izklāstiet savu finansiālo situāciju un norādiet uz savu vēlmi sadarboties un pilnā apmērā atmaksāt visu parādu, tikai šobrīd uz mazliet citiem noteikumiem un ilgākā laika periodā
  • Esiet gatavs atrādīt kreditoram savu ienākumu un izdevumu plūsmas pierādījumus, lai viņam ir vieglāk izsvērt jūsu iespējas
  • Sarunas risiniet konstruktīvi un tā, lai tās būtu vērstas uz pozitīvu rezultātu
  • Izpildiet visus solījumus, kurus sarunas laikā esat snieguši kreditoram
  • Pirms uzsākat parādu atmaksu pēc jaunajiem noteikumiem, par kuriem vienojāties sarunā, dodieties pie kreditora, lai visu augstākminēto noformētu rakstiski

Kad beigu beigās būsiet nokārtojuši visus savus parādus ar sākotnējo kreditoru, jūsu kredītreitings, visticamāk, tomēr būs krietni vien pasliktinājies, jo garumā izvilktā parādu atmaksa uzrādīsies kā konsolidēts parāds vai līdzīgi. Tomēr jebkurā gadījumā jūs būsiet ieguvēji, attiecībā pret situāciju, ja jūsu parāds būtu nonācis pie parādu piedzinējiem un vēlāk – arī tiesā.