Uz šo jautājumu ir tikai viena atbilde – bet, protams, ka var! Iespējams, dažiem pie tā būs jāpiestrādā vairāk kā citiem, tomēr tas ir paveicams ikvienam. Parādu atmaksas risinājumi un stratēģijas, lai pilnībā izkļūtu no parādiem, var atšķirties no cilvēka uz cilvēku, tomēr, jo ātrāk jūs spēsiet atrisināt samilzušās parādu problēmas, jo lielākas iespējas jūsu finansiālajai labklājībai būs pieejamas. Daļa no pilnīgas tikšanas vaļā no parādiem ir atsacīšanās no jauniem naudas aizdevumiem, kas noteikti palīdzēs noturēties uz veselīga finansiālā viļņa arī tālākā nākotnē. Populārākie aizdevēji, protams, turpinās uz katra stūra reklamēt visizdevīgākos piedāvājumus jauna auto, dzīvokļa vai ledusskapja iegādei, bet lai sasniegtu savu mērķi, jums būs jāiemācās šiem kārdinājumiem nepievērst uzmanību un izslēgt tos no savas dienas kārtības.

Daži jautājumi, kurus varat sev uzdot, lai atrastu vienkāršas iespējas, kā rīkoties, lai tiktu galā ar jau esošiem parādiem:

  1. Kādi no jūsu izdevumiem varētu tikt samazināti? Atrodiet iespējas, kur ietaupīt uz ne tik svarīgu tēriņu rēķina. Tas varētu nozīmēt mazliet mazāk tērēt atpūtai ārpus mājas vai izklaidei vecpilsētas bāros un restorānos, tāpat arī var ietaupīt ēdot mājās gatavotas pusdienas vai vakariņas, un iemācīties ietaupīt iepērkoties pārtikas veikalā. Kā būtu ar atteikšanos no kabeļtelevīzijas? Cik bieži jūs to patiesībā skatāties? Vai tā jums ir vitāli nepieciešama? Uzdodiet sev šādus jautājumus par visām lietām jūsu izdevumu sarakstā, kas varētu šķist nebūtiskas.
  2. Vai jūs varat palielināt savus ienākumus vai pavairot ienākumu avotus? Iespējams, ir viens vai otrs veids, kā jūs varētu tikt pie papildus naudiņas, ko novirzīt parādu nomaksai, piemēram, papildus darba stundas esošajā darbā, uzņemties “haltūras” ārpus darba vai atrast otru darbu, kur piepelnīties, izīrēt vienu no istabām dzīvoklī, pārdot nevajadzīgās mantas tiešsaistē. Derēs absolūti viss, kas jūsu maciņā ienesīs papildus ienākumus. Tādā veidā parāds tiks dzēsts ātrāk.
  3. Vai jums ir kādi aktīvi, kurus var pārdot? Varbūt tas ir atpūtas transportlīdzeklis, otrā automašīna, motorlaiva vai kāds cits pašu nelietots aktīvs, ko varētu pārdot un iegūtos līdzekļus izmantot parādu atmaksai. Ja esot finanšu krīzes situācijā šīs lietas pārdosiet, tas absolūti nenozīmē, ka līdzīgus priekšmetus nekad vairs nevarēsiet atļauties nopirkt.
  4. Vai jūsu parāda kreditori varētu jums palīdzēt? Kāpēc gan nemēģināt vienoties par zemākām procentu likmēm ar visiem saviem kreditoriem, lai apmaksātu parādu ātrāk vai saņemtu atvieglojumus grūtā laikā. Kreditori ir atvērti dažādiem priekšlikumiem un izskatīs jūsu lūgumu, ja vien vērsīsieties pie viņiem ar situācijas izklāstu un potenciālo risinājumu scenārijiem.
  5. Vai konsolidācijas aizdevums varētu būt viens no risinājumiem? Ja esat māju hipotēkas īpašnieki, vai esat painteresējušie, vai refinansēšana jūsu gadījumā ir iespējama? Refinansēšana var būtiski samazināt ikmēneša hipotēkas maksājumu. Savukārt, konsolidācijas aizdevums var samazināt kopējos ikmēneša parāda maksājumus, kamēr vien netiks izņemts kāds jauns papildus kredīts līdz konsolidācijas aizdevuma pilnīgai atmaksai.
  6. Vai jūsu ģimene vai draugi var sniegt jums kādu palīdzību? Ja vēlaties aizņemties zināmus naudas līdzekļus no saviem ģimenes locekļiem vai draugiem, jums ir jābūt absolūti skaidram par atmaksas plānam, ko viņiem noteikti arī prezentējiet, lai jūsu attiecības šīs rīcības rezultātā beigās neciestu. Ja tieša finansiālā palīdzība nav iespējama, varbūt jums tuvie cilvēki var palīdzēt jums samazināt noteiktas izmaksas, piemēram, aukles izmaksas – palīdziet pieskatīt jūsu bērnus, kad jums jāstrādā.

Tagad, kad jūs mēģināt izpētīt, kā jūs vislabāk varētu izkļūt no parādiem, vai jums šķiet, ka jūsu darba alga tomēr nespēs nosegt visas izmaksas? Lai pilnībā tiktu vaļā no parādiem un tajos no jauna atkal neiekultos, jums savos izdevumos ir jāsāk papildus ierēķināt un plānot dzīves dārdzības pieaugumu. Lielākajai daļai latviešu ievērojami pieaugušas dzīves izmaksas pēdējo pāris gadu laikā un šī tendence tuvākajā laikā nemainīsies. Lai gan daudzi patērētāji uzskata, ka daži nelieli izdevumu palielinājumi viņu izdevumu sadaļu kopumā ļoti neietekmēs, kumulatīvā ietekme var būt pietiekami nozīmīga, lai iznīcinātu smalki saplānoto budžetu. It kā tikai nedaudz vairāk tērējot katru mēnesi: par 30 eiro vairāk degvielai, par 10 eiro vairāk mobilajam rēķinam, par 70 eiro vairāk par OCTA apdrošināšanu, par 50 eiro vairāk komunālajos maksājumos, par 100 eiro vairāk ikmēneša pārtikai – beigās tas veido papildus veido 260 eiro, no kurienes gan lai šī papildus nauda tēriņiem nāk? Kādas ikmēneša ekstras jūs varat samazināt, lai jums būtu nauda pietiekamā apmērā, lai samaksātu par visu akūti nepieciešamo?

Kad izmaksas šādos apjomos palielinās, cilvēki ātri vien pievēršas ātram situācijas “plāksterim” – kredītam pie ātrajiem nebanku aizdevējiem, nevis meklē veidus, kā samazināt izdevumus vai kā papildināt savu ienākumu sadaļu. Maksimāli izlietot kredītkartes limitu, izmantot vienu kredītkarti, lai samaksātu par citu, lai savilktu galus kopā un nomaksātu ikmēneša tēriņus, nav ilgtspējīgs risinājums naudas pārvaldības stratēģijā.

Darbības, kuras būtu jāveic, lai izvairītos no finanšu katastrofas:

  • Samazinot parādus, tos pilnībā atmaksājot un atsakoties no jauniem parādiem
  • Atteikties no potenciāli dārgu līgumu noslēgšanas, kuru saistības finanšu krīzes laikā varētu būt grūti izpildīt. Parakstiet līgumus par pakalpojumiem vai precēm uz nomaksu tikai tad, ja patiešām nevarat bez tiem iztikt
  • Uzkrājuma konta izveidošana, lai segtu vismaz 3 līdz 6 mēnešu dzīvošanas izdevumus un finansiālās saistības gadījumos, kad pilnībā paliekat bez ienākumu avota
  • Smalka ikmēneša budžeta sastādīšana, lai jūs varētu ātri noteikt, kuras pozīcijas jūsu izdevumus tikai palielina un ierobežo jūsu rocību, un bez kurām jūs pilnībā varētu arī iztikt
  • Apņemšanās atlikt maksājumu plānus uz vēlāku laiku vai noslēgt ilgtermiņa līgumus var apgrūtināt parādu samazināšanu vai pilnīgu izkļūšanu no tiem. Izvairieties no ilgtermiņa saistībām, kuras jūs, iespējams, vēlēsities samazināt, kad jūsu ienākumi nebūs pietiekami, lai segtu visas jūsu saistības

Krājkonta veidošana var šķist apstākļiem neatbilstošs uzdevums, jo īpaši, mēģinot vienlaikus tikt ārā no uzkrātajiem parādiem. Tomēr iekrājumi ir patiesais triks, lai izkļūtu no parādiem uz visiem laikiem.

Daži ieteikumi, kā uzsākt uzkrājumu veidošanas paradumus:

  • Noglabājiet visus neparedzētos naudas līdzekļus, kas ienākuši jūsu maciņā, piemēram, nodokļu atmaksas, uzdāvināto naudu jubilejās no kolēģiem vai prēmijas, ko saņemat no savas darba vietas
  • Uzkrājiet šos papildus ienākumus atsevišķā krājkontā, kas papildus jums vēl pelnīs procentus
  • Ja saņemat algas palielinājumu, turpiniet uzturēt savu budžetu tā, it kā jūs vēl joprojām pelnītu mazāku summu. Tad visu paaugstinājuma daļu varēsiet novirzīt uz krājkontu
  • Ārpus darba esat uzņēmušies kādu “haltūru” – mācot bērniem privātstundas matemātikā vai ģitāras spēlē, sniedzot manikīra pakalpojumus vai arī konsultējot klientus likuma jautājumos?Visus ienākumus no šīm darbībām automātiski novirziet uz krājkontu – jūs neticēsiet, cik ātri sasniegsiet nepieciešamos līdzekļus 3 līdz 6 mēnešu dzīvošanas izdevumu segšanai