Kapitālisms un brīvais tirgus ir ekonomikas veids, kurā katrs no mums tiecas izpildīt savu labumu un tādā veidā gūt lielāku un lielāku peļņu, bet šādi rīkojoties radot aizvien labākus un labākus produktus patērētājiem. Un tāpēc nevar teikt, ka kapitālisms ir slikts vai ļauns vai netaisnīgs, jo skumjā patiesība ir tāda, ka kapitālisms jau esam mēs paši un tās arī ir mūsu visu kolektīvās vēlmes un to piepildīšanas. Kapitālisma un brīvā tirgus metodes ļauj jebkuram kurš to pietiekoši stipri vēlas sasniegt savas vēlmes un iegribas, apmierinot citu cilvēku vēlmes un kvēlākās iegribas.
Ja mēs redzam, ka kapitālisms ir izveidojis kaut ko ne-morālu un viss, ko patērētāji pērk ir tikai skaistas lietas, ko izrādīt citiem, tad tas nozīmē, ka tāda arī ir mūsu daba un uzņēmumi, kas ražo šās skaistās un spožās lietas to ir sapratuši un sniedz patērētājiem to, ko viņi vēlas. Tieši tāpēc ir ļoti nepareizi teikt, ka lielie uzņēmumi ir slikti, jo tie veido produktus kas mums nemaz nav vajadzīgi. Bet patiesība ir tāda, ka šie produkti mums ir vajadzīgi, jo mēs tos pērkam un, jebkurā laikā mēs tos varam beigt pirkt, tādā veidā samazinot noteiktā uzņēmuma apgrozījumu un peļņu un līdz ar to arī atbalstot uzņēmumus, ko mēs uzskatām par labākiem, pērkot viņu produktus. Tas ir tik jocīgi, kad cilvēki sūdzas ziņu portālos un citur par to, ka kāds uzņēmums ir netaisns un iegūst pārāk lielu peļņu, ja patiesībā jebkuram ir ļauts veidot uzņēmumus un labākus produktus izkonkurējot šo “
ļauno” korporāciju, bet neviens jau to negrib darīt, jo tas prasa darbu, laiku un risku un mēs to negribam darīt.
Kapitālisms pamatā apmierina mūsu visu iegribas un vēlmes un, ja šīs vēlmes ir vairāk
kredītsaistību un krāsainākas automašīnas tad uzņēmumi to arī ražos, bet, ja šīs vēlmes mainīsies tad arī mainīsies uzņēmēji un viņu ražotie produkti un pakalpojumi. Tāpēc, manuprāt ir ļoti nepareizi teikt, ka kapitālisms vai mūsu ekonomika ir slikta un nestabila un būtu jāsaka, ka mēs paši esam nestabili, jo ekonomika jau arī veidojas no mums pašiem un katrs pirkums ir kā balss, kas tad arī atbalsta vienu vai otru uzņēmumu un visi tad arī tiecās pēc šīm balsīm ar saviem produktiem un pakalpojumiem jo tikai tā ir iespējams iegūt peļņu un apsteigt konkurentus.
Protams, vienmēr ir pastāvējuši un pastāvēs cilvēki, kas izmanto citus, bet tie ir ļoti maz un parasti ātri tiek atklāti un notiesāti, kā arī, ja sabiedrība to uzzina tad ātri vien viņi tiek diskriminēti un nomelnoti, un ja tas ir uzņēmums, tad tiek iedragāta tā reputācija un tas slikti ietekmēs apgrozījumu. Piemēram, kad lielie uzņēmumi trešās pasaules valstīs izmanto bērnu darbaspēku un tas nokļūst ziņās, noteikti, ka daļa no šīs uzņēmuma klientiem atsakās no viņiem pirkt produktus un viņiem nākas izmainīt savu politiku un atrisināt šo problēmu lai atkal iepatiktos cilvēkiem un varētu tiem pārdot produktus!
Nav komentāru