Pasīvie ienākumi ir ienākumi, kurus mēs varam saņemt darot pasīvu darbu jeb gandrīz nedarot neko. Ir dažādi pasīvo ienākumu veidi un katram no tiem ir savas īpatnības. Daži no tiem ir izdevīgāki par citiem procentu dēļ, bet kopumā izdzīvošana no pasīvo ienākumu procentiem varētu būt nedaudz sarežģīta. Sākotnēji ienākumi, nedarot nekādu darbu, varētu likties ļoti vilinoši, bet analizējot ienākumus var secināt, ka aktīvie ienākumi bieži vien var atmaksāties daudz vairāk nekā pasīvie ienākumi. Tiem varbūt būs nepieciešama lielāka atdeve, bet tie naudu ļaus nopelnīt krietni vien ātrāk.
Pasīvo ienākumu avoti ir naudas aizdevumi ar procentu likmēm, autoratlīdzības, īre, mājaslapa, pūļa finansējums un bizness. Procentu likmes ir pasīvie ienākumi no aizdotās naudas. Pie šī pasīvo ienākumu avota var pieskaitīt arī naudas/vērtspapīru noguldīšanu un procentu saņemšanu par šiem noguldījumiem. Autoratlīdzības var saņemt par uzrakstītām grāmatām vai citiem publikāciju avotiem. Mūsdienās ļoti populāras un ienesīgas ir e-grāmatas. Autoratlīdzība ir daļēji pasīvs ienākumu avots, jo sākotnēji ir jāsaraksta grāmata, un tikai pēc tam var saņemt ienākumus būtībā nedarot neko. Viens no zināmākajiem pasīvo ienākumu avotiem ir nekustamo īpašumu īre. Īres maksājums būs ienākumu avots par sev piederoša īpašuma izmantošanas atļaujas sniegšanu citām personām. Šeit gan vērā ir jāņem faktors, ka īpašums tiks nolietots, bet īres maksa parasti nosedz šādus izdevumus un īrnieki bieži vien paši sedz ar remontu saistītos izdevumus. Ļoti daudz mūsdienu jauno uzņēmēju naudu cenšas nopelnīt ar mājaslapu veidošanu. Šajā mājaslapā var būt kāds automatizēts process vai arī tā var būt izveidota kā informatīva rakstura vietne. Katrā gadījumā, šajā mājaslapā tiek ievietotas reklāmas, kas nes ienākumus. Bez reklāmām ir iespējams izdomāt arī citus veidus, kā pelnīt naudu ar tīmekļa vietni. Pūļa finansējums ir projekta finansēšana kopā ar citiem investoriem. Pēc kāda noteikta laika, veiksmīga projekta gadījumā, ieguldījums varēs sākt atmaksāties. Pēc būtības šis pasīvo ienākumu avots ir līdzīgs uzņēmuma akciju dividendēm, kuras var iegādāties akciju tirgū. Pēdējais pasīvo ienākumu avota veids ir biznesa izveide. Sākotnēji tas būs tikai un vienīgi aktīvs darbs. Taču, ja izdodas izveidot lielu uzņēmumu un kļūt par šī biznesa īpašnieku, tad iespējams pelnīt, darbu uzticot uzņēmuma vadītājam un darbiniekiem.
Vai no pasīvajiem ienākumiem var izdzīvot ikdienā? Atbilde uz šo jautājumu nav precīzi noteikta. Ļoti daudz ir atkarīgs no pasīvo ienākumu apmēra jeb ieguldītās naudas. Ja jūs vēlēsieties dzīvot tikai no ieguldījuma procentiem bankās, tad jums noteikti ir vajadzīgi milzīgi līdzekļi. Banku procentu likmes ir ļoti zemas (līdz 5%), kas nozīmē, ka ienākumi, salīdzinot ar noguldīto naudu, ir pat ļoti mazi. Investīcijās naudu ieguldīt būtu jau mazliet izdevīgāk, jo ieguvums no tām var sasniegt pat 10%. Taču arī šeit pastāv zināms risks un ir vajadzīgi visai lieli finanšu krājumi, lai atkal gūtu pietiekami lielus ienākumus, salīdzinot ar ieguldīto naudu. Vēl izdevīgāks pasīvo ienākumu veids ir bizness. Ja ir izdevies kļūt par uzņēmuma īpašnieku, tad ienākumi pavisam noteikti būs pietiekoši lieli. Taču šajā gadījumā ir vajadzīgs liels uzticības ”
kredīts”, jo uzņēmuma finanses un darbība būs atkarīga no vadītāja.
Varam secināt, ka pasīvie ienākumi nav labākais veids no kuriem varētu izdzīvot. Tos drīzāk vajadzētu izmantot kā finanšu līdzekļus, kas papildina aktīvos ienākumus. Tāpat, strādājot un pelnot aktīvos ienākumus, nepastāv risks pazaudēt ieguldītos līdzekļus.
Nav komentāru