Bezdarbnieka pabalsti nav viegls temats, kam pieķerties. Daži cilvēki saka, ka jūs varat tos saņemt, ja jūs esat atlaists, citi saka, ka jums ir jāpiespiež tikt atlaistam, lai jūs varētu saņemt palīdzību, ko sniedz bezdarbnieka pabalsts. Tomēr to iegūt nav tik vienkārši, kā varētu likties, kā arī tam ir noteikts darbības ilgums. Līdz ar to ir vērts uzzināt vairāk par tā iespējām un ierobežojumiem, kā arī alternatīviem risinājumiem.

Kāpēc būtu vērts sīkā zināt par bezdarbnieku pabalstu? Pirmkārt jau tāpēc, ka bezdarba līmenis Latvijā 2018. gada otrajā pusgadā ir 7,7%, savukārt 1. ceturksnī tas bija 8,2%. Īsāk sakot šos skaitļus veidoja bezdarbnieki. Vai varbūt jūs domājat par aiziešanu no darba? Ja tā, tad jūs, iespējams, interesējaties par bezdarbnieka pabalstiem. Vieno no bezdarba apdrošināšanas aizsākumiem ir programma, kas radās jaunā laikmeta periodā Amerikas Savienotajās Valstīs, lai darba ņēmējiem nodrošinātu naudu, lai izvairītos no laika posmu starp algas čekiem. Kaut arī programmas nodomi ir diezgan cēli, mēģinot virzīties caur valsts bezdarba aģentūras birokrātiju, nav pārspīlēti teikt, ka tas bija murgs. Lai gan mūsdienās situācija ir uzlabojusies, tomēr bezdarbnieka statuss nav tik viegli iegūstams un uzturams kā varētu likties. Tam par pamatu ir tas, ka Latvijā nesen tika pieņemt jauns likums, kas vēl vairāk ierobežoja tos, kuri vēlas pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu, jo ir jābūt noteiktam darba stāžam u.c., lai varētu uz to pretendēt. Tāpat arī katru mēnesi ir jāparakstās uz speciālas lapas, lai garantētu to, ka cilvēks atrodas valstī un ir tiesīgs saņemt pabalstu.

Pabalstu aprēķini var būt balstīti uz to, kad, kur un cik daudz jūs nopelnījāt. Amerikā iknedēļas pabalsta likme ir balstīta uz procentiem no jūsu visaugstākās ceturkšņa algas pēdējo piecu pabeigto fiskālo ceturkšņu pirmajos četros gados. Tas nozīmē, ka jūsu iknedēļas nopelnītā algas (nedēļas pabalsta likmes) summa tiek aprēķināta, nosakot fiskālo ceturksni (3 mēnešu laika posms no 1. janvāra līdz 31. martam, no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam, no 1. jūlija līdz 30. septembrim vai no 1. oktobra līdz 31. decembrim), kur jūs nopelnījāt visvairāk. Pēdējo piecu pabeigto ceturtdaļu pirmie četri ceturkšņi tiek izmantoti, lai nodrošinātu, ka darba devējs ir ziņojis par algu (kas viņiem jāveic katra ceturkšņa beigās). Parasti ir minimālās summas, kas ir jānopelna (piemēram, ja jūsu aprēķinātā likme ir zemāka par 51 dolāru (45 eiro), jums nebūs tiesību

Kur nopelnījāt savus algu jautājumus tikpat daudz kā tad, kad un cik daudz. Tā kā katrai valstij ir sava programma, katrai valstij ir atšķirīgas prasības un aprēķini. Viņi pārsvarā izmanto iepriekšminēto formulu, vienlaikus aprēķinot arī tādas lietas kā nedēļu pabalsti, kurus jūs saņemat (līdz 26 nedēļām Viskonsīnā), izmantojot to pašu informāciju par ceturto ceturksni. Jūs varat izmantot algām no divām valstīm, veicot to, ko sauc par “kombinēto algu prasību”, kur algas no vienas valsts tiek “pārsūtītas” uz citu, lai tās varētu aprēķināt to jūsu pabalstiem.

Kā darbojas bezdarbnieka statusa iegūšana Latvijā?

Ja esat zaudējis darbu, jums ir tiesības pieprasīt bezdarbnieka pabalstus. Pabalstus piešķir, ja esat strādājis vismaz vienu gadu, un sociālās apdrošināšanas iemaksas ir samaksātas vismaz deviņus mēnešus iepriekšējā gadā. Otrs variants ir tas, ka jūs varat arī pieprasīt bezdarbnieka pabalstus, ja pēc invaliditātes esat atguvis darba spējas vai esat aprūpējis bērnu ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam. Šādos gadījumos pabalstus piešķir pat ja sociālās apdrošināšanas iemaksas nav samaksātas vai samaksātas mazāk nekā 9 mēnešus.

Kam pienākas bezdarbnieku pabalsts?

Jūs varat pretendēt uz bezdarbnieka pabalstiem, ja Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) ir piešķīrusi bezdarbnieku statusu un esat bijis sociāli apdrošināts vismaz vienu gadu, un sociālās apdrošināšanas iemaksas ir samaksātas vismaz deviņus mēnešus iepriekšējo 12 mēnešu laikā. Ja pēc invaliditātes esat atguvis spēju strādāt, lai pieprasītu bezdarbnieka pabalstus, jums ir jāsaprot, kā iestāties bezdarbniekos viena mēneša laikā pēc tam, kad esat atguvis spēju strādāt. Protams, šādu gadījumu nav ļoti daudz, jo lai iegūtu invaliditāti (pirmo, otro vai trešo grupu), ir jābūt noteiktam darbaspējas zaudējumam procentos, ko nosaka atbilstošās institūcijas pēc medicīnisko failu saņemšanas. Ja jūs rūpējies par bērnu ar invaliditāti, jums jāiegūst bezdarbnieka statuss viena mēneša laikā pēc tam, kad bērns sasniedz 18 gadu vecumu. Ja jūs pēc savas iniciatīvas izbeidzat darba attiecības vai jūs tieciet atlaists pārkāpuma dēļ, bezdarbnieka pabalsts tiek piešķirts un maksāts ne ātrāk kā divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa saņemšanas.

Bezdarbnieku pabalsta lielums

Jūs varat izmantot iespējas, kā aptuveni aprēķināt iespējamā pabalsta apjomu. Viens no veidiem ir bezdarbnieka pabalsta kalkulators. Bezdarbnieka pabalstus piešķir deviņus mēnešus. Pabalstu apmērs ir atkarīgs no jūsu apdrošināšanas (nodarbinātības) vēstures un algas līmeņa, no kuras ir samaksātas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Vidējo iemaksu algu aprēķina, pamatojoties uz jūsu ienākumiem 12 mēnešu periodā, kas beidzas divus mēnešus pirms bezdarbnieka pabalstu pieprasījuma. Balsti tiek samazināti ik pēc katriem trim mēnešiem – 100%, 75% un 5%. Ja pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas esat rūpējies par bērnu vecumā līdz 18 mēnešiem, atguvis darba spēju pēc invaliditātes vai esat rūpējies par bērnu ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, jūsu piešķirtie pabalsti būs divreiz 60% no valsts sociālās apdrošināšanas pabalsta apmēra. Sīkākai aprēķināšanai bezdarbnieka pabalsta aprēķins var noderēt, lai vieglāk izpratu noteiktus skaitļus, kas sniegs labāku ieskatu par to vai pabalsta apjoms nodrošina vismaz pamatvajadzības vai tomēr ir nepieciešams padomāt par aizdevumu. Sīkāku aizdevēju informāciju sniedz nebanku aizdevēju tabula, kas tiek atjaunota un līdz ar to atvieglo iespēju labāk izprast iespējas. Vēl viens variants ir apskatīt, kāda atšķirība pastāv starp to ko sniedz dažādi bezdarba veidi.

Papildus iespējas no speciāliem kursiem

Tas, ka cilvēkam ir bezdarbs vēl nenozīmē, ka nepastāv nekādu iespēju saņemt papildus palīdzību ārpus noteiktā finanšu atbalstu. Viens variants ir bezdarbnieku kursi, kas sniedz iespēju apgūt jaunas prasmes, piemēram, izmantot datoru, kaligrāfiju, apgūt jaunu valodu u.c. Šīs un citas prasmes var noderēt, lai atrastu jaunu dabu pat citā jomā vai iegūt iespēju pretendēt uz augstāku atalgojumu citā jomā. Tāpat var apvienot dažādus kursus un iegūt pēc iespējas vairāk jaunu prasmju kamēr ir bezdarbnieku statuss. Sīkāk ir vērts apskatīt bezdarbnieku vakances.

Bezdarbnieka pabalsts ir likumīgas tiesības tiem, kuri ir kādu laiku nostrādājuši un pēc tam pametuši vai zaudējuši darbu. Tas ir kā garants, ka kamēr jūs meklējat jaunu darbu, jums būs finansiālie līdzekļi, lai samaksātu par dzīvesvietu u.c. pamatvajadzībām, lai nenāktos saspringt tikai tiem aspektiem, kas vienlaikus nesaspringt par to, kas kavē iespēju atgriezties darba gaitās pēc vai pirms deviņiem mēnešiem.