Vārds “stress” ir ieņēmis stabilu vietu mūsu ikdienā. Ar stresu sastopas, gan pilsētu, gan lauku iedzīvotāji, no šī mūsdienu “monstra”, nav pasargāts neviens un sagaidīt tas mūs var jebkurā vietā, gan darbā, gan sabiedriskā vietā, gan mājās, gan uz ceļa, gan paziņu lokā. Pilnībā no tā izvairīties, mums neizdosies nekad, tātad neatliek nekas cits, kā saprast, savu stresu, saprast, kāpēc tas ir radies.
Mūsdienās, stresa iemesls, bieži vien ir saistīts ar finansiālajām problēmām. Situāciju ir ļoti daudz un tās ir ļoti dažādas, vieniem finansiālās grūtības var būs īslaicīgas, citiem tās var turpināties jau ilgāku laiku. Piemēram, tās var būt problēmas ar veselību, šajā gadījumā stresu var radīt gan slimība, gan arī tas, ka ārstējoties ilgāku laiku var pietrūkt naudas līdzekļu, vai arī pēkšņas slimības gadījumā, kad jums tieši tajā brīdī, nav nepieciešamo līdzekļu. Stresa situācija var izveidoties arī tajā gadījumā, ja jums uz darbu sanāk braukt ar personīgo automašīnu, bet tā, pēkšņi ir salūzusi, sabiedriskais transports nav pieejams, jūs atkal nonākat situācijā, kad steidzami ir nepieciešami finansiālie līdzekļi. Tādu situāciju ir ļoti daudz un es domāju, ka droši varu teikt, ka mēs katrs esam nokļuvuši, ja ne tādās, tad vismaz līdzīgās situācijās.
Lai risinātu finansiālās problēmas, mēs varam izvēlēties divus variantus: aizņemties naudu pie radiem, draugiem, paziņām vai arī doties uz kredītiestādi, pie banku vai nebanku kredītdevējiem. Ja ir tāda iespēja, tad daudzi cilvēki, tomēr mēģina naudu aizņemties pie radiem vai draugiem, jo tad par aizdevumu nebūs jāmaksā kredīta procenti vai arī kavējuma procenti, ja kādu mēnesi, nesanāks maksājumu veikt laicīgi, kā arī laiku, kurā aizdevums būs jāatdod, var noteikt ilgāku. Šajos gadījumos runa, noteikti varētu būt, par kaut kādām, ne pārāk lielām summām, jo diez vai kāds no jūsu radiniekiem būs jums gatavs aizdot naudu, piemēram, mājas būvniecībai. Ne jau visi cilvēki, ir gatavi par savām problēmām stāstīt radiniekiem vai draugiem un ne jau visi ir gatavi naudu aizņemties no radiem, pat ja tāda iespēja ir, jo ne par velti, mums latviešiem ir teiciens, gribi ar kādu sastrīdēties, aizdod (vai aizņemies) naudu. Bieži vien smejoties saka, ka aizņemamies svešu naudu, bet jāatdod ir savējā. Dzīves pieredze rāda, ka daudzi cilvēki savā starpā ir sanaidojušies, tieši aizdotās naudas dēļ, jo kādā brīdī visas norunas tiek aizmirstas un liekas, ka radinieks var pagaidīt, ka nekur nav jāsteidzas. Arī šajos gadījumos, kad runa iet par naudas aizņemšanos pie radiem vai draugiem, varam runāt, par daudz un dažādām, godīgām un negodīgām situācijām, kas rodas.
Citi, tādos gadījumos, izvēlas dibināt kredītsaistības ar banku vai nebanku kredītdevējiem. Noformējot kredītu, mums ir iespēja atrisināt situāciju, kura ir radusies vai arī realizēt mērķi, par kuru jau ilgāku laiku sapņojām. Bet, jebkura situācija, kad mums ir jāaizņemas nauda, nav no patīkamajām, jo tajā brīdī, kad situācijas ir atrisināta, viss lielākā vai mazākā mērā ir nokārtojies, mums sākas kārtējais stress, kurš ir saistīts ar parāda atdošanu. Nav nozīmes, kur jūs aizņēmāties, parāds jāatdod gan radiem vai draugiem, gan banku vai nebanku kredītdevējiem. Citam, stress sākas jau tajā brīdī, kad viņš saprot, ka viņam šobrīd nav līdzekļu un ka arī nākotnē, to nebūs vairāk, bet situācija spiež ņemt kredītu un cilvēks labi apzinās, ka šajā brīdī viņš dzīvo pāri saviem līdzekļiem.
Tāda dzīvošana ļoti nelabvēlīgi ietekmē cilvēka psihi, cilvēks jūt nebeidzamu stresu, “mūžīgais” parādu slogs var iedzīt cilvēku depresijā, veicināt arī citu slimību rašanos. Cilvēks nokļūst apburtajā lokā, viena stresa situācija rada nākamo stresa situāciju.
Lai tādas situācijas neveidotos, pirms naudas aizņemšanās un kredīta noformēšanas, vienmēr izvērtējiet situāciju, īstermiņa kredītu ņemiet tikai tajā gadījumā, ja finansiālās grūtības ir radušās tikai uz īsu brīdi, piemēram, jums ir steidzami vajadzīgi zobārsta pakalpojumi, bet līdz algas dienai vēl ir palikušas dažas dienas. Šajā gadījumā, jums ir iespēja, uzreiz atdot to naudas summu, kuru aizņēmāties. Ir saprotams, ka situācija nav sarežģīta un jums ar stresu nebūs jāsaskaras.
Ilgtermiņa kredītus, vajadzētu ņemt tikai tādos gadījumos, kad jūs esat pārliecināts par savu finansiālo stabilitāti, varat paredzēt to ilgtermiņā, apzināties, kādu atbildību jūs uzņematies. Ja jūs, izvērtējot situāciju, varat pozitīvi atbildēt uz šiem jautājumiem, tad varat droši uzņemties ilgtermiņa saistības jeb kredītsaistības.
Tad, kad esat izvērtējuši situāciju, apzinājušies visus kredītsaistību riskus un esat gatavi uzņemties kredītsaistības, rūpīgi iepazīstieties ar informāciju par kredītdevējiem un izvēlieties sev piemērotāko, gan kredītdevēju, gan kredīta veidu.
Pat, ja jūs esat visu rūpīgi izanalizējuši un apsvēruši, jums vienalga būs jāsaskaras ar zināmu stresa devu, jo jebkuras kredītsaistības to rada. Atšķirība ir tikai tā, ka vieni cilvēki, ar tādām stresa situācijām galā tiek labāk, citiem, atkal, tas tik labi nepadodas.
Jo mazāk, stresa mēs izjutīsim, jo labāk tiksim galā ar radušos situāciju. Tieši tāpat, tas ir arī gadījumā ar kredītsaistībām. Pirmkārt, nekad nepadodieties panikai, vienmēr ir vairāki veidi, kā risināt radušos situāciju. Otrkārt, nekādā gadījumā nekavējiet kredīta maksājumus, veiciet tos pilnā apmēra, norādītajā datumā. Tas ir svarīgi arī tāpēc, lai jūs nesabojātu savu kredītvēsturi, jo, ja, kādreiz nākotnē, jums atkal būs vajadzīgs kredīt, ir iespējams, ka jums tāda iespēja tiks liegta.
Lielus stresu var piedzīvot gadījumā, kad esat sapratis, ka tādu vai citādu apstākļu ietekmē, vairs neesat spējīgs godīgi nomaksāt kredītsaistības. Tādas situācijas var būt tad, kad esat zaudējis darbu, jums neparedzēti ir samazināts ikmēneša atalgojums, steidzami nepieciešama jaunas automašīnas iegāde, vai citi gadījumi. Šajā brīdī ir ļoti svarīgi saglabāt mieru un neļauties postošajai stresa ietekmei.
Vislabākais, ko jūs tādā situācijā varat darīt, ir meklēt papildus finansiālās iespējas, piemēram, vēl vienu darbu vai gabaldarbu, aizņemties naudu pie radiem vai draugiem. Ja situācija ir ļoti nopietna, tad varat apsvērt domu pārdot kustamos vai nekustamos īpašumus, ja jums tādi ir. Ja saprotat, ka pats ar saviem spēkiem, neesat spējīgs situāciju atrisināt, dodieties pie sava kredītdevēja uz konsultāciju un godīgi izstāstiet viņam, kādā situācijā esat nokļuvis, palūdziet viņam mainīt kredīta atmaksas grafiku vai arī piešķirt jums kredīta brīvdienas. Kredītdevējs izvērtēs un piedāvās jums vislabākos nosacījumus pašreizējai situācijai, jo arī kredītdevēji ir ieinteresēti, lai jūsu kredītsaistības tiktu veiksmīgi atmaksātas.
Apkopojot visu augstāk minēto, varam teikt, ka jebkurā gadījuma, pirms kredītsaistību noformēšanas, atbildīgi izvērtējiet savu finansiālo stāvokli un izvēlieties piemērotu kredītu. Regulāri un laicīgi veiciet ikmēneša maksājumus.
Ja ir radusies neparedzēta situācija un jūs pats nevarat to atrisināt, dodieties pie sava kredītdevēja, neslēpieties un neizvairieties no kredīta atmaksas. Tāda rīcība ļaus jums izvairīties no nebeidzām stresa situācijām. Atcerieties, visās kredītiestādes strādā cilvēki, kuri jūs uzklausīs un palīdzēs atrast vislabāko risinājumu.
Nav komentāru