Vai mēs spējam iedomāties pasauli bez izglītības iestādēm? Lai vai cik grūti no rīta ir pamosties un doties uz skolu, mēs saprotam, ka izglītība tomēr ir ļoti svarīga. Neviens neapgalvo, ka formāli neizglītots cilvēks dzīvē neko nesasniegs, jo pastāv daudz izņēmumi. Tomēr izglītības iegūšana paver daudz plašāku iespēju loku. Zināšanas ir spēks. Šādu definīciju pirms pāris gadsimtiem, apgaismības periodā, noformulēja filozofs
Francis Beikons. Tās nozīme un būtiskums nav mainījies līdz pat mūsdienām. Zināšanas ir spēks, un izglītība ir būtiska sastāvdaļa no politiskās attīstības, demokrātijas un sociālā taisnīguma.
Ir ļoti daudz iemeslu, kādēļ šīs ir vienas no galvenajām cilvēka vērtībām. Pirmais iemesls ir dažādu maldīgu uzskatu apgāšana. Ļoti daudz neizglītoti cilvēki, bez jebkādām prasmēm dzīvo dažādu nepareizu uzskatu un ticējumu ietekmē. Zināšanas ļauj aizstāt šos uzskatus ar loģiku un izskaidrojamiem iemesliem. Nākamais iemesls ir attīstība līdz ar tehnoloģijām. Mūsdienās tehnoloģijas attīstās neticamā ātrumā, un ir radītas ierīces, par kuram nevarējām iedomāties pat pirms desmit gadiem. Bez zināšanām būtu ļoti grūti pielāgoties pastāvīgajām pārmaiņām. Tādēļ izglītoti cilvēki tehnoloģiju attīstībai un jaunajām ierīcēm pievērš lielāku uzmanību, lai papildinātu savas zināšanas. Piemēram, neizglītots cilvēks neapjauš kādas ir interneta piedāvātās iespējams, kamēr izglītota persona internetu izmanto kā darbam, tā arī izklaidei.
Zināšanas var ietekmēt jūsu veselību. Nevēlēšanās mācīties parasti ir aizsākums ignorancei, kas savukārt var kļūt par bīstamu īpašību, runājot par personas veselības stāvokli. Zinoši cilvēki pratīs tikt galā ar kādas slimības simptomiem vai vērsīsies pie attiecīgiem ārstiem, kamēr neinteliģenti cilvēki savā ignorances iespaidā ignorēs arī simptomus, kamēr viņu situācija kļūs nopietna. Zināšanas ir veids, kā iegūt cieņu. Ikvienam patīk gudri cilvēki, tādēļ izglītība var palīdzēt dažādās dzīves situācijās un iemantot cieņu dažādu sociālo slāņu vidū. Tāpat izglītība palīdz saprast mūsu pasauli. Tādi skolas mācību priekšmeti kā fizika, ģeogrāfija vai bioloģija ļauj mums saprast, ”
kas ir kas” un ”kādēļ tam tā ir jānotiek”.
Izglītība un zināšanas padara pasauli par daudz drošāku vietu. Izglītība ietekmē cilvēka saprašanu par to, kas ir labs un kas ir slikts. Šādiem cilvēkiem ir lielāka iespēja izvairīties no neatļautām vai pat nelegālām darbībām un viņus ir grūtāk pamudināt uz šādu rīcību. Šī iemesla dēļ vairums noziedznieki pasaulē ir neizglītotas personas, kuras savu dzīvi sarežģījušas nepietiekamo zināšanu dēļ. Zināšanas padarīs jūs par daudz pārliecinātāku personu. Ja jums būs zināšanu pamats, ar kuru varat pamatot savu viedokli, tad cilvēki arī uztvers jūs daudz nopietnāk un jūs varēsiet būt pārliecināts par saviem uzskatiem. Izglītība ir kā nerakstīts sabiedrības likums. Ikviens paredz, ka jūs mācīsieties skolā un pēc tam iegūsiet attiecīgu izglītību, lai varētu kļūt par pilnvērtīgu sabiedrības locekli. Šādiem cilvēkiem ir plašāks iespēju loks un iespēja dot savu artavu sabiedrības attīstībā. Tāpat izglītība ir ļoti svarīga valstu ekonomikai. Tikai zinoši cilvēki un speciālisti spēs radīt sev valsti, kura būs attīstīta un spējīga nodrošināt augstu dzīves līmeni saviem iedzīvotājiem. Vairākām pasaules vadošajām valstīm ekonomikā ir gan augsts dzīves, gan izglītības līmenis.
Visi šie iemesli ļoti precīzi atspoguļo ikviena cilvēka zināšanu nepieciešamību. Bez tām mēs nevaram justies tik droši un novērtēti, jo pastāvētu iespēja nodarīt ļaunumu sev un sabiedrībai.
Nav komentāru