Kļūt par jauno vadītāju pašam savā komandā var kļūt par patiesi lielisku laiku jūsu karjeras dzīvē. Jūs esat smagi strādājuši, lai virzītu savu karjeru uz šo lomu, un beidzot esat saņēmuši vadošo pozīciju uzņēmumā, kuru tik ļoti vēlējāties. Un tomēr, ne vienmēr ir sajūta, ka uzreiz varat sākt svinēt. Plašs pētījums ir atklājis, ka kļūt par jaunu vadītāju ir viens no stresa pilnākajiem pienākumiem profesionālajā izaugsmē. Tas ir kā liels aizdevums nākotnei un nav zināms, kad tieši varēs saņemt pozitīvu atmaksu par padarīto. Tas jo īpaši attiecas uz pirmo mēnesi jaunajā lomā, kad lielākā daļa jauno vadītāju dara visu iespējamo, lai tikai noturētu galvu virs ūdens. Diemžēl, ne visi jaunie vadītāji saņem pietiekami daudz apmācības, ka tas būs – vadīt cilvēkus un papildus darīt laimīgu arī savu tiešo vadītāju. Lai palīdzētu, mēs sastādījām galveno uzdevumu sarakstu jaunajiem komandas vadītājiem, lai atklātu lietas, ko viņiem vajadzētu darīt amata pirmajās 30 dienās.
Sāciet ikdienā ģērbties kā līderis.
Realitāte ir tāda, ka, ja jūs atsakāties ģērbties kā līderis un vēlaties uzturēt iepriekšējo, ikdienišķo ģērbšanās stilu, tas var tikai kavēt jūsu spēju vadīt. Tātad, kā tad īsti ģērbjas līderis? Tas, neapšaubāmi, atšķiras no vienas organizācijas uz citu, jo īpaši, ja tām ir pavisam citāda darbības specifika. Skaties sev apkārt un pavērojiet, kā citi veiksmīgi līderi ģērbjas jūsu uzņēmumā un sekojiet šim piemēram. Savukārt, otrs ātrais padoms ir pārlieku krasi nemainīt jūsu ģērbšanās stilu, īpaši gadījumos, ja vadīsiet cilvēkus, ar kuriem iepriekš kopā strādājat plecu pie pleca, jo tas var tikt uztverts ar lielu neuzticības devu. Tā vietā lēnām, pakāpeniski pietuvinieties organizācijas vadības normām, mainot dažas detaļas vairāku nedēļu garumā, lai pārmaiņas jūsu stilā nešķistu pārlieku aizdomīgas.
Noskaidrojiet uz jums liktās cerības ar savu vadītāju.
Viena lieta, ko bieži aizmirstam runājot par jauno vadītāju, ir tā, ka lielākajā daļā gadījumu arī viņam būs vadītājs, kuram būs noteiktas prasības pret jaunā vadītāja darbu. Un, lai gan jūs veltīsiet daudz sava laika un uzmanības, lai precizētu savas cerības attiecībā pret saviem darbiniekiem, tikpat svarīgi ir noskaidrot uz jums liktās cerības no sava tiešā vadītāja. Tas nozīmē, ka jums ir skaidri jāsaprot jūsu vadības prioritātes un galvenos mērķus attiecībā uz jūsu un jūsu komandas darbu. Turklāt tas nozīmē arī runāt ar savu vadītāju par visām izmaiņām, kas jums laika gaitā būtu nepieciešams veikt, lai jūs varētu gūt panākumus. Kā izskatīsies veiksmīgs pienesums uzņēmumam jūsu lomā? Kā jūs tiksiet vērtēti? Jautājiet savam vadītājam viedokli par jūsu jaunajiem komandas locekļiem tādos jautājumos kā uzvedība, stirpās puses vai iespējamie konflikti, par kuriem jums laicīgi būtu jāzina. Ārpus jūsu tiešajiem pienākumiem, kas vēl jūsu vadītājam būs svarīgs, lai novērtētu jūsu panākumus?
Nostādiet konkrētas cerības un mērķus savai komandai un izveidojiet komandas darba normas.
Kad jūs būsiet noskaidrojuši, kādi ir jūsu vadītāja mērķi attiecībā uz jums, ir laiks precizēt cerības, kādas liksiet uz savu komandu, kā arī būs jānosaka precīzas komandas darba normas. Pirmkārt, precizējiet komandas mērķus, atzīstot iepriekš sasniegtos sasniegumus, vienlaikus izdalot uzdevumus nākamajam darbības periodam, kā arī izvirzot komandas ilgtermiņa mērķus. Nākamais solis ir tikšanās ar katru no saviem tiešajiem pakļautajiem aci pret aci atsevišķās tikšanās reizēs, kurās jūs noteiksiet individuālos mērķus konkrētajam indivīdam. Ļoti svarīgi ir arī noteikt komandas darba normas. Normas ir noteikumi par to, kā jums un jūsu komandai jārīkojas, kas jāraksta un kas jānosūta, lai iesaistītu visus jūsu komandas locekļus. Kādi varētu būt daži normu piemēri? Piemēram, visi vienmēr savlaicīgi ierodas uz sanāksmēm, visi vienmēr ir iepriekš pienācīgi sagatavojušies katrai sanāksmei, visi izrāda cieņu cits pret citu utt. Kad tas padarīts, nodrošiniet, ka šie normatīvi tiek izpildīti maksimāli pozitīvā veidā.
Esiet pieejams un redzams.
Bieži dzirdēts apgalvojums vēsta, ka 80 procenti no panākumiem ir atkarīgi vien no tā, ka jūs esat ieradies pareizajā vietā, pareizajā laikā. Vadītāja lomā šim apgalvojumam ir taisnība, jo būt redzamam un pieejamam savai komandai ir neticami svarīga iezīme. Jo redzamāks ir vadītājs, jo vairāk cilvēku komandā jūtas kā daļa no grupas, kas ir cieši saistīti ar jums kā vadītāju. Šajā ziņā mēģiniet pavadīt 5 līdz 10 procentus no savas darba dienas neoficiāli sarunājoties ar saviem darbiniekiem – tātad tas nozīmē ārpus ieplānotajām sapulcēm. Šo ceļu jums ir nepieciešams noiet, lai veidotu ciešas un uz uzticību balstītas attiecības ar saviem cilvēkiem.
Veidojiet profesionālas attiecības ar savu komandu, nevis draudzības saites.
Jūsu mērķis kā vadītājam nedrīkst būt dziļi draudzīgas attiecības ar saviem darbiniekiem. Iemesls ir tāds, ka draudzība bieži vien novērš stingras atgriezeniskās saites iespējamību. Draudzībā bieži vien arī izpaliek uzdoto uzdevumu izpildes ievērošana, bet komandas veiktspēja ir jūsu vislielākā vērtība kā jaunajam vadītājam. Tā vietā jums nepieciešams veidot stingras profesionālas attiecības ar saviem darbiniekiem, tām var piemist draudzīgs tonis, bet nepārkāpjot smalko robežu. Attiecības nedrīkst tikt veidotas uz personiskiem aspektiem bet gan strikti profesionāliem. Vienkāršs veids kā to izmērīt, pasekojiet, lai lielākā daļa jūsu sarunu ar pakļautībā esošajiem darbiniekiem būt par darba izpildes jautājumiem. Tātad, jā, jūs drīkstat ieverot draudzīgu toni ar saviem darbiniekiem un iepazīt tos arī personīgā līmenī, taču lielākajai daļai jūsu saskarsmei vajadzētu būt par darbu.
Saplānojiet laiku ārpus darba ar saviem draugiem un ģimenes locekļiem.
Pētījumi liecina, ka jaunie vadītāji vienmēr strādā daudz vairāk stundu, nekā tas bija pirms viņi tapa par vadītājiem, lai pierādītu savu vērtību un maksimāli uzlabotu komandas darbu. Šāda atbildība uzliek pamatīgu slogu uz pleciem un palielina stresa stāvokļa iespējamību. Šī iemesla dēļ ir svarīgi saplānot laiku ārpus darba, ko pavadīt kopā ar draugiem un ģimeni, vai arī šīs attiecības nekļūtu saspringtas un pamestas novārtā. Diemžēl, kļūstot par jauno vadītāju jums būs mazāk brīvā laika. Taču galvenais uzdevums ir padarīt šo mazumiņu par tik pat kvalitatīvu kā iepriekš, ļaujot jums pilnība atslēgt darbu no prāta un izbaudīt brīvos brīžus.
Mācieties, mācieties un vienmēr mācieties vēl vairāk.
Lai gan jūs, iespējams, esat ļoti kvalificēts savā jomā, jaunie vadītāji pēc definīcijas ir nepietiekami sagatavoti, lai pilnībā funkcionētu savā lomā, jo vēl bez savas jomas pārzināšanas jums jāpārzina arī cilvēku psiholoģija. Jo īpaši savstarpējā mijiedarbība jūsu jaunajā komandā. Tāpēc jums pastāvīgi ir jāapgūst jaunas prasmes. Jo ātrāk jūs varēsiet apgūt šīs prasmes, jo ātrāk jūs kļūsiet par efektīvu vadītāju un izjutīsiet mazāk stresa. Tādēļ ir ļoti svarīgi atrast laiku, lai mācītos pat tad, kad esat kļuvuši par vadītājiem. Tas nozīmē – lasīt rakstus, skatīties e-mācību video materiālus, meklēt padomus pie pieredzējušākiem kolēģiem, izmantot personāla vadības apmācības, kad vien iespējams.
Nav komentāru