Ja jūs kādreiz esat mēģinājuši papētīt veiksmīgu cilvēku paradumus, tad noteikti būsiet pamanījuši, ka veiksmei ar viņu panākumiem nav nekāda sakara. Viņiem, lielākoties, piemīt reālas prasmes, kas iesaistītas ne tikai vienkāršā ikdienas izdzīvošanā, bet gan finansiālā uzplaukuma radīšanā. Viena no šīm iemaņām ir spēja pielietot pozitīvu psiholoģiju. Izrādās, ka pētījumi ir pierādījuši, ka pozitīvā psiholoģija un domāšanas veida maiņa ir sākums ceļā uz panākumiem.

Vai esat kādreiz prātojuši, kā tas nākas, ka daži cilvēki jūtas labi teju katru dienu, absolūti neatkarīgi no tā, kas notiek viņiem apkārt? Viņi vienmēr atrod veidu, kā izkļūt sveikā atpakaļ virs ūdens, neskatoties uz to, kādus kūleņus apmet viņu dzīves ceļi. Tā vien šķiet, ka viņi dzīvo atsaucoties uz devīzi: “Kad dzīve jums sniedz tikai citronus, pagatavojiet garšīgu un veselīgu limonādi!” Tajā pašā laikā citiem cilvēkiem, kuriem, iespējams, pat ir lielākas priekšrocības, kaut kādā veidā līdz galam pietrūkst iespēju visu pareizi izplānot un izpildīt, kas gala beigās noved pie kārtējās neveiksmes un jaunām problēmām. Dažreiz mums ir skaidri zinās, kāda tieši ir problēma, bet tik un tā mēs to nevaram novērst, lai kā mēs arī censtos. Un jo vairāk mēs cenšamies, jo sliktāk paliek. Bieži mēs paši esam sev lielākie ienaidnieki.

No malas skatoties, ir pavisam vienkārši noraidīt pozitīvos cilvēkus un viņu it kā kaitinošos pozitīvisma ieradumus, pieņemot, ka viņiem vienkārši uzsmaidījusi veiksme, kura jums pagājusi secen. Piemēram, viņš mantoja māju no saviem vecvecākiem, bet jums bija nepieciešama mājokļa kredītu salīdzināšana, lai tikai noskaidrotu, vai jūs vispār varat atļauties paši savu nekustamo īpašumu. Bet, ja jūs esat godīgi pret sevi un patiešām izpētiet minēto cilvēku darbību paradumus, tad ir skaidri redzams, ka ne jau veiksmei ar to ir kāds sakars. Šie cilvēki ir ieviesuši savā dzīvē apzinātas darbības, kas viņu skatu uz notiekošo spēj pavērst pozitīvā gaisotnē, ja pat sākumā šo zelta maliņu ne katrs var saskatīt. Kā viņi to panāk? Ar dažu soļu palīdzību, kurus mēs atklāsim arī jums.

1. solis: samaziniet savas neveiksmi, izvēloties pareizos mērķus.

Viens no iemesliem, kāpēc mums piezogas paradums uz visu skatīties negatīvi, ir konstantas neveiksmes. Mēs sākam domāt par lāstiem un nepareiziem zvaigžņu stāvokļiem, kad viss, kam mēs pieskaramies beidzas ar fiasko. Taču jums paliks vieglāk zinot, ka viens no galvenajiem neveiksmes vaininiekiem ir nepareizu mērķu noteikšana. Pārāk bieži mēs nedodam sev pat iespēju gūt panākumus uzstādot mērķus, kuri ir absolūti nesasniedzami vienā rāvienā. Piemēram, jums ir sekojošs mērķis: “Es vēlos iemācīties angļu valodu tik labi, lai varētu to izmantot savas karjeras izaugsmē vai pat labāka darba atrašanā.” Brīnišķīgs mērķis! Problēma ir tāda, ka šādi noformulēts tas ir milzīgs mērķis. Un izmantot jaunās valodas zināšanas savas karjeras izaugsmē vai pat labāka darba atrašanā ir vēl milzīgāks mērķis. Šāda mērķa galvenais neveiksmes faktors ir tajā, ka mēs nezinām, ko darīt tieši šeit un tagad, lai tik apjomīgu gala mērķi sasniegtu. Kad jūs atnāksiet vakarā mājās no darba noguruši, kā jūs plānojat pieķerties šī neskaidrā mērķa piepildīšanā? Labāks veids, kā tikt līdz tā veiksmīgai realizācijai, ir saskaldīt lielo mērķi kaut 20 mazākos. Šajā gadījumā jums noderēs kaut kas šāds: “Es plānoju praktizēt angļu valodu 3x nedēļā pēc darba, tieši plkst. 18:00 vienas stundas garumā. Līdz gada beigām es vēlos, lai angļu valodā es varētu brīvi pasūtīt maltīti restorānā.” Kad jūs tiekat pie tik specifiska mērķa, tas automātiski tiek pakļauts veiksmei. Papildus, jūs piešķirat sev iespēju svinēt mazās uzvaras katru reizi, kad kāds no mazajiem mērķiem tiek sasniegts. Rezultātā jūs vairs neizjūtat neveiksmju dzēlumu, bet gan varat izbaudīt mazo uzvaru prieku. Šis ir viens no veidiem, kā pozitīva psiholoģija darbojas reālajā dzīvē.

2. solis: novērsiet tos apstākļus, kas “apēd” jūsu pozitīvumu.

Tagad, kad ziniet, kā izvēlēties pareizo mērķi, jūs vēlaties dot sev visas iespējas to arī sasniegt. Un viens no veidiem, kā jūs to varat panākt, ir neļaut citām lietām aizēnot jūsu panākumus. Mums visiem ir vairākas lietas sarakstā, ko mēs vēlamies panākt, bet realitātē tās vienkārši netiks piepildītas. Ja jūs mēģināt izdarīt visu vienlaicīgi, galu galā jums nav itin nekas, ko atrādīt kā padarītu. Un tās dažas lietas, kas pieviltas līdz ar galiem, ir sliktas kvalitātes. Jūs sākat stresot, par daudz satraukties un jūtaties nomākti. Jūsu domāšanas veids ir ļoti tālu no pozitīva. Bet, ja mēs izvēlamies darīt lietas, kas atbalsta mūsu stiprās puses, mēs nokļūstam vietā, ko pozitīvās psiholoģijas pārstāvju sauc par “plūsmu”. Būt plūsmas stāvoklī nozīmē atrasties tādā, kurā jūs esat pilnībā koncentrējies, kurā jūs esat visproduktīvākais, jūs zaudējat laika izjūtu, un visas lietas pašas it kā nokļūst savās vietā. Šāda plūsmas sajūta nav nejauša. Tā rodas brīžos, kad mēs likvidējam visas citas lietas mūsu dzīvēs, kas plūsmu nosprosto, neproduktīvas tikšanās, ikdienas atbildes uz nebeidzamiem e-pasta ziņojumiem, iestrēgšana sastrēgumos u.c. cilvēki un lietas, kas negatīvi noēd mūsu laiku un enerģiju. Šeit vienīgā viltība ir būt pilnībā atklātiem pašiem pret sevi par lietām un darbībām, ko jūs patiešām vēlaties darīt. Mums visiem ir saraksts ar ielūgumiem uz pasākumiem, pienākumiem un lietām, kuras mēs īsti nevēlamies darīt. Esam mēģinājuši uz tām pateikt “jā” un pēc tam visiem spēkiem centušies ignorēt šos pieprasījumus. Tātad jums ir jābūt godīgiem pret sevi (un citiem), jāsaka “Nē!” lietām, kas nav jūsu interesēs, un jāatgūst laiks sev.

3. solis: apklusiniet savu iekšējo kritiķi.

Tiklīdz jūs zināt, ka esat ticis uz pareizā ceļa, tik un tā ir pavisam viegli sevi apšaubīt. Ir pārāk vienkārši ļauties mūsu iekšējam kritiķim pārņemt jūsu pozitīvo darbību psiholoģiju un ļaut jums iestigt sevis žēlošanā. Bet jebkurš cilvēks, neatkarīgi no tā, cik veiksmīgs viņš arī nebūtu, ik pa laikam nonāk tieši tādā pašā situācijā.

Kad jūs uzsākat jaunu darbu vai kad jūs mēģināt izveidot kādu jaunu projektu, sajūta, ka jūs nekur gala beigās nenonāksiet, ir tikai dabiska. Un, ja jūs simtprocentīgi nezināt, ka jūsu situācija finiša taisnē uzlabosies, ir tikai normāli, ja jūsos rodas vēlme padoties. Šis ir tas brīdis, kur pozitīvā psiholoģija var itin labi noderēt. Kad esat iesaistīti kādā grūtā projektā, jūsu prātā dzīvo šī pozitīvā balss, ka zina, ka viss būs kārtībā, ja jūs turpināsiet strādāt pie tā, kas jums vislabāk padodas, izmantojot jūsu pašus spēcīgākos talantus. Kāpēc gan lai šodien, neatkarīgi no projekta, pie kuru jūs strādājat, jūs nepievērtu uzmanību savam domāšanas veidam. Kā jūs jūtaties šajā projekta posmā? Ja jūs jūtat, ka jūsu iekšējais kritiķis runā skaļāk par pozitīvisma gariņu, pievērsieties tam, kas jau ir paveikts un kā tieši jūs izmantosiet savus talantus, lai sasniegtu nosprausto darbu termiņu laikā.