Kredīts, kā jau mēs iepriekš esam noskaidrojuši ir tikai vienošanās starp divām pusēm kur viena ir kreditors bet otra debitors un šodien tad arī apskatīsim kredītus tieši no debitora jeb kredītu ņēmēja puses. Tātad sākumā mums ir jāsaprot, ka debitors ir tas, kas aizņemas naudu un apsola to atmaksāt vienā vai vairākos maksājumos. Viņam šī nauda ir vajadzīga kādai konkrētai lietai, vai tas būtu uzņēmuma uzsākšanai vai audzēšanai, vai arī vienkārši patēriņa preču pirkšanai vai lielāku pirkumu veikšanai, kā
hipotekārā kredīta gadījumā vai
auto kredīta gadījumā. Šis patērētājs kredītu ņem, jo vai nu viņš nespēj vai arī nevēlas naudu sakrāt un uzskata, ka kredīta saņemšana būs daudz labāka iespēja, jo tādā veidā viņš tiks piespiest obligāti maksāt šo ikmēneša maksājumu, bet kad nauda ir jākrāj pirms pirkuma tad to ir daudz grūtāk izdarīt, jo pašdisciplīna lielākajai daļai cilvēku klibo.
Kad tiek ņemts kredīts un parakstīts līgums, tajā tiek noteikti dažādi punkti par to, kādas tiesības ir gan debitoram gan kreditoram un arī tas, kāda ir procentu likme, soda procenti, un kādā kārtībā notiek izsniegtā kredīta atsavināšana, ja debitors pārstāj šo aizdevumu maksāt. Galvenais, kas kredīta ņēmējam ir jāievēro ir
kredīta procenti, jo tie noteikts cik daudz naudas viņam katru mēnesi un gada laikā būs jāpārmaksā pa virsu šim aizņemtajam kredītam. Protams svarīgi ir arī citi nosacījumi, bet tie parasti neietekmē šo kopējo atmaksas cenu tik lielā apmērā, kā to dara tieši šī procentu likme.
Cilvēks, kurš vēlas ņemt kredītu, protams, to labprāt nedarītu, bet viņš saprot, ka viņam nav vietas izvēles un, ja viņš grib iegūt naudu tad vai nu tā jāsakrāj, jānopelna vai arī jāņem kredīts. Un kredīts šeit ir ātrākais variants, tāpēc arī to visbiežāk cilvēki izvēlas. Ja tiek ņemts kredīts, tad tas nozīmē, ka šī nauda būs jāatmaksā pēc naudas saņemšanas un tāpēc vislabākie veidi, kur ņemt kredītu ir tieši tie, kur nauda tiek izmantota uzņēmuma veidošanā vai arī kā savādāk ietaupa tev līdzekļus.
Piemēram, ja tev vēl ir veca veļas mazgājamā mašīna, kura tērē daudz ūdeni un elektrību, tad ņemot kredītu jaunas un ekonomiskas veļas mašīnas iegādei būtu prātīgi jo tu katru mēnesi ietaupīsi elektrību un ūdeni un visticamāk arī saudzēsi drēbes un varbūt pat tērēsi mazāk pulveri. Šie ietaupījumi, visticamāk, būs par mazu lai atmaksātu kredīta ikmēneša maksu, bet tie būs pietiekami, lai tu tos justu! Bet vēl labāki veidi, kad ņemt kredītu ir tad, ja tu vēlies sākt vai arī audzēt savu uzņēmumu, jo, tādā veidā tu iegūsi papildus naudas līdzekļus, protams, ja tev viss izdosies, un varēsi ātrāk atmaksāt aizdevumu un saņemt arī turpmāku ieguvumu no peļņas palielināšanās.
Jebkuram cilvēkam, kurš ņem kredītu ir jāsaprot, ka to darot viņš uzņemas risku, jo neviens nekad nevar paredzēt, kas notiks nākotnē, un, tāpēc ņemot kredītu ir jāpadomā, ko tu darītu, ja pēkšņi zaudētu darbu, vai ja tava alga samazinātos. Un it sevišķi svarīgi tas ir
ātrajiem kredītiem, kur visa aizņēmuma nauda parasti ir jāatdod vienā maksājumā un tāpēc, ja tev iecerētā nauda noteiktajā laikā neienāk tad tu nevarēsi to arī tālāk atdot kreditoram un tas var sākt uzskaitīt soda procentus. Ja tu ņem īstermiņa kredītus tad šis risks ir mazāks, bet ja tu iesaisties ilgtermiņa kredītsaistībās, tad risks aug proporcionāli gadiem, cik ilgi tev būs jāmaksā aizdevums. Ja tu paņem hipotekāro kredītu uz 20 gadiem, tad ir liela iespēja, ka tajā laikā ar tevi notiks kaut kas tāds, kāpēc tu varētu nokavēt kādu maksājumu. Tās var būt medicīniskas problēmas vai darba zaudējums vai vienkārši neparedzēti tēriņi, kurus nav iespējams atlikt. Tāpēc esi uzmanīgs un atceries, ka kreditors no tevis nopelna naudu, tāpēc pat tad, ja tu domā, ka kredīti ir ļoti izdevīgi tad padomā, kā tad aizdevējs var no tevis nopelnīt un tad padomā vēlreiz vai tev vajadzētu vai nevajadzētu ņemt šo kredītu!
Nav komentāru